späť na zoznam článkov

Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká
Zdroj foto: Getty images

K letu neodmysliteľne patrí kúpanie a vodné radovánky. Niekto preferuje prírodné vodné nádrže, iní radšej uprednostnia kúpaliská či bazény. Oboje však prináša so sebou isté riziká, na ktoré si treba dávať pozor.


V horúcich letných dňoch to viacerých ťahá k vode. Pri výbere lokality však treba byť dôsledný. Okrem príjemných zážitkov si totižto môžeme so sebou priniesť aj rôzne zdravotné ťažkosti. 

Prírodné vodné plochy verzus umelé kúpaliská

Oboje prinášajú určitú mieru ohrozenia. Voda v bazénoch na kúpaliskách by mala byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná. Problém nastáva pri preplnení bazénu väčším množstvom ľudí. Samozrejme záleží aj na ich správaní, stave toaliet, takzvaných brodídok a okolia.

Prípravky a chemikálie na ošetrenie vody v bazéne, bazén v pozadí
Čistota a kvalita vody v bazénoch musí byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná. Foto: Thinkstock

Umelé vodné plochy majú výhodu v tom, že nie sú tak preplnené. Plusom tiež je, že sú väčšinu teplotne chladnejšie. To sa rôznym baktériám neľúbi. Nevýhodou však je väčšie riziko prítomnosti mikroorganizmov či siníc.

Podľa čoho si vybrať bezpečné kúpalisko či vodnú nádrž?

Či sa už rozhodnete tráviť čas a zrelaxovať pri prírodnej či umelej nádrži, overte si stav a kvalitu vody. Môžete tak spraviť na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ten spolu s 36 regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, sleduje situáciu na kúpaliskách a vodných plochách, využívaných na kúpanie a relax. Ročne skontroluje asi 180 umelých kúpalísk a 80 prírodných vodných plôch. Podľa zákonom daných kritérií, tak stanovuje vody určené na kúpanie. Tie sú sledované aj podľa európskych požiadaviek.

Muž a žena v bazéne na kúpalisku
Stav vody na kúpaliskách je počas sezóny sledovaný v pravidelných intervaloch. Foto: Thinkstock

Pre každú s takýchto vôd je každoročne vypracovaný takzvaný profil vody určenej na kúpanie. Obsahuje informácie nie len o miery environmentálneho znečistenia, ale aj o fyzikálnych, geografických a hydrologických vlastnostiach vody.

Úrad ďalej sleduje i prostredie, personálne zabezpečenie, prevádzkový poriadok a podobne.

Aké sú riziká kúpania sa v nevyhovujúcej vode?

Kúpanie v takýchto vodách, so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. Tie môžu ohroziť zdravie dospelých, no najmä detí a ľudí s oslabenou imunitou.

Črevné nákazy, tráviace ťažkosti

Vo vode sa najčastejšie nachádzajú rôzne baktérie, ktoré sa za normálnych okolností vyskytujú v stolici. Malé množstvo nemusí pre dospelého jedinca znamenať žiadne ťažkosti. Vo zvýšenej miere alebo u detí však ľahko vyvolajú hnačkovité ochorenia, nevoľnosť a vracanie.  

Vírusové ochorenia

Najčastejšie sú to vírusové ochorenia pečene. Ide o ochorenie nazvané hepatitída typu A, ktorej vznik je typický pri nedostatočnej hygiene alebo prostredníctvom kontaminovaných potravín. Známa je tiež pod názvom choroba špinavých rúk. Viac o tejto chorobe si môžete prečítať v článku Žltačka a spôsoby prenosu.

Žena v kúpeľni s bolesťou brucha a nevoľnosťou
Pri tráviacich alebo iných ťažkostiach, radšej navštívte svojho lekára. Foto: Thinkstock

Nákaza parazitárnymi červami

Riziko predstavuje i prítomnosť améb. Améby, inak zvané aj meňavky sú jednobunkové organizmy, ktoré sa bežne nachádzajú v životnom prostredí. U človeka vyvoláva infekciu len jeden druh - Negleria fowleri. Aj keď ochorenie vyvolané týmto organizmom nebýva časté, u osôb s oslabenou imunitou môžu vyvolať črevné ťažkosti, ale aj zápal mozgu či mozgových blán.

U ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky môžu vyvolávať zvredovatenie rohovky nazývané acanthamebová keratitída

Pred vstupom do bazénov a kúpeľov si vždy odstráňte kontaktné šošovky.

K menej nebezpečným, ale o to častejším amébovým ochoreniam, patrí amébová dyzentéria. Vyskytuje sa však v (sub)tropických oblastiach. Viac o tejto nákaze sa dočítate v článku Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy.

Mykotické infekcie

Najčastejším mykotickým ochorením sú infekcie spôsobujúce baktérie Candida albicans. Tieto baktérie sú bežnou súčasťou prirodzenej ženskej mikroflóry, avšak pokiaľ dôjde k ich premnoženiu, vyvolajú nepríjemné svrbenie a pálenie v intímnej oblasti. Neskôr môže nastať prítomnosť vaginálneho výtoku, či bolestivého močenia. Prečítajte si tiež článok Kvasinková infekcia pošvy. 

Iné mikroskopické plesne, huby a kvasinky

Pri kontakte s nimi, môžu detí ale i dospelých vyvolať povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov či slizníc. Ide o rôzne typy dermatitíd a alergií.

Sinice

Sú to mikroorganizmy zelenej až modrozelenej farby. Obsahujú látky, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, dýchacie problémy, nevoľnosť, vracanie alebo hnačky.

Do priehľadnej fľaše naberte vzorku vody a nechajte 15 minút na svetle. Ak sa na hladine vytvorí farebný prstenec, pravdepodobne ide o sinice.

Leptospiróza

Toto ochorenie vyvoláva baktéria Leptospira, ktorá sa dostáva do vody prostredníctvom výkalov hlodavcov a niektorých domácich zvierat. Príznaky sa prejavia v závislosti od závažnosti stavu.

Informácie nájdete: v článku o chorobe Leptospiróza.

Ako sa vyvarovať zdravotným ťažkostiam pri kúpaní

Pri výbere lokality, kam sa chystáte za vodou a plávaním, dbajte na bezpečnosť. Kúpte sa len na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách  a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Overte si nielen čistotu vody, ale aj čistotu prostredia či úroveň služieb.

Riziko zdravotných ťažkostí minimalizujte preventívnymi opatreniami:

 • pred a po každom vstupe do vody sa osprchujte mydlom
 • deťom zdôraznite, aby nepili vodu v ktorej sa kúpu
 • nevstupujte do vody, ktorá už na pohľad pôsobí odpudivo, alebo zapácha
 • nekúpte sa vo vodách, kde sa nachádzajú uhynuté ryby či iné zvieratá
 • po dokúpaní sa prezlečte do sucha
  Dievčatko, ktoré vstupuje do znečisteného jazera
  Deti majte neustále pod dohľadom a nenechávajte ich v blízkosti znečistenej vody. Foto: Thinkstock

Aby ste sami neboli prispievateľmi znehodnotenia vody, dodržujte určité zásady:

 • do vody vstupujte vždy po sprche
 • nevstupujte do vody, ak máte hnačkovité alebo iné prenosné ochorenie
 • menším deťom dávajte do bazéna kúpacie plavky
 • starším pripomínajte potrebu vyprázdnenia sa, pri hre totiž často zabúdajú
Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • uvzsr.sk - stav prírodných a umelích kúpalísk na rok 2018
 • uvzsr.sk - zoznam vôd určených na kúpanie na rok 2018
 • zzz.sk - článok o kúpaní a jeho rizikách

Typy a rady na letné kúpanie v prírode

Typy a rady na letné kúpanie v prírode

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.