Liečba mezoteliómu: Ako sa lieči tento typ rakoviny?

Liečba mezoteliómu závisí ako od celkového zdravotného stavu a pridružených komplikácií, tak aj od štádia samotného nádoru a jeho lokality.

Nanešťastie, ako už bolo spomínané, vyliečenie pri tomto ochorení je pre väčšinu pacientov veľmi nečasté. Zvyčajne býva mezotelióm diagnostikovaný až v pokročilom štádiu, kedy už nie je možné nádor operovať.

Aj napriek tomu lekári kontrolujú stav pacienta, aby bol každý priebeh znesiteľný.

Chirurgická liečba

Chirurg vyoperuje nádor, pokiaľ je v skorom štádiu. V niektorých prípadoch to vedie k vyliečeniu. Na druhej strane, je dosť ťažké vyoperovať celý nádor kompletne, hlavne aj je ochorenie vo vyššom štádiu a šíri sa do ostatných častí tela.

Vtedy operácia skôr znižuje nepríjemné príznaky.

Typy operácií pri mezotelióme:

  • Operácia vedúca k zníženiu tekutiny v pleurálnom priestore – pleurálny mezotelióm môže viesť k hromadeniu tekutiny v oblasti hrudníka, čo vedie k zhoršenému dýchaniu. Pomocou katétra je možné drénovať túto tekutinu z hrudníka von.
  • Chirurgické odstránenie tkaniva z okolia pľúc – chirurgovia môžu odstrániť výstelku rebier a pľúc, robí sa tzv. pleurectomia. Táto operácia nevylieči mezotelióm, no môže znížiť jeho prejavy.
  • Chirurgické odstránenie pľúc a okolitého tkaniva – odstránenie časti poškodených pľúc a okolitého tkaniva môže znížiť prejavy mezoteliómu.
  • Chirurgická operácia peritoneálneho mezoteliómu – používa sa len niekedy a odstraňuje sa čo možno najväčšie množstvo nádoru. Zároveň býva pred touto operáciou používaná chemoterapia, ktorá vedie k zmršteniu nádoru a jeho lepšej operabilite.

Chemoterapia

Chemoterapia používa chemikálie k zabitiu rakovinových buniek. Systémová chemoterapia vedie k zmršteniu nádoru a používa sa aj v prípadoch, kedy nie je nádor operovateľný. Tiež sa používa pred plánovanou operáciou, alebo na redukciu návratu nádoru.

V prípade peritoneálneho mezoteliómu je možné aplikovať chemoterapeutiká aj priamo do brušnej dutiny.

Rádioterapia

Radiačná liečba využíva vysokoenergetických lúčov typu röntgen, či protónových k liečeniu nádorových chorôb. Aplikuje sa bodovo na tumorom postihnutú oblasť tela. Často sa používa po operácií k zabitiu zostatkových nádorových buniek.

Tiež je využiteľná v prípadoch, keď nie je možná chirurgická liečba.

Imunoterapia

Je založená na tom, že imunitný systém môže bojovať proti nádorovým bunkám. Normálne sa nádorové bunky pred imunitou skrývajú. Avšak po aplikácií imunoterapeutík je nádor pre imunitu rozpoznateľný. Táto liečba sa podáva vtedy, keď iná terapia nezaberá.

Paliatívna starostlivosť

Paliatíva je súhrn takých opatrení, ktoré pomáhajú pacientovi v prežívaní terminálneho štádia choroby, najčastejšie rakoviny. Okrem lekára tu zohráva rolu celý tím vrátane psychológa, sociálneho pracovníka či kňaza.

Cieľom paliatívnej starostlivosti je zlepšiť kvalitu života pacienta a predĺžiť jeho život, avšak pripraviť ho aj na veci posledné.

fzdieľaj na Facebooku