Mezotelióm

Mezotelióm
Zdroj foto: Getty images

Mezotelióm je pomerne vzácne nádorové ochorenie pohrudnice, čiže pleury. Aby mezotelióm vznikol, človek musí prísť opakovane do styku s azbestovým materiálom, takže ide tiež o pracovnú chorobu, ktorou obvykle trpia ľudia, ktorý v rámci pracovnej činnosti prichádzajú do styku s týmto nebezpečným materiálom pravidelne. Najčastejšou formou je maligná, čiže zhubná forma mezoteliómu, pričom doba, kedy sa prejaví tento nádor, môže byť niekedy aj desiatky rokov po styku s azbestom.

Charakteristika

Mezotelióm najčastejšie vzniká z buniek pohrudnice, prípadne popľúcnice, len v menšom množstve prípadov vzniká aj v perikarde, čiže osrdcovníku alebo z buniek pobrušnice. Mezotel ako taký je vnútorná výstelka viacerých orgánov v hrudnej a brušnej dutine, pričom nádor môže byť podľa typu buniek epiteliálny, fibrózny alebo zmiešaný. Nachádza sa obvykle na hrudníku, výnimočne v oblasti pobrušnice alebo osrdcovníka, pričom vznik zapríčiňuje dlhodobý kontakt s azbestom.

Aj preto sa hovorí o tejto chorobe ako o chorobe z povolania, avšak zároveň fajčenie významne zvyšuje riziko vzniku ochorenia. Choroba je ale nebezpečná v tom, že sa neprejaví hneď, ale niekedy môže byť rozdiel aj niekoľko desiatok rokov medzi dobou, kedy bol človek vystavený azbestu a tým, kedy začne nádor vznikať. Na rozdiel od iných rakovinových nádorov, nemá veľkú tendenciu k metastázovaniu a obvykle prerastá hrudnú dutinu a niekedy zasahuje okolité orgány v nej.

Príčiny

Príčinou mezoteliómu je dlhodobé vystavenie organizmu škodlivému vplyvu azbestu, pričom tento vplyv je spúšťačom vzniku tohto nádorového ochorenia. Mezotelióm najčastejšie vzniká z buniek pohrudnice a popľúcnice, výnimočne z buniek pobrušnice alebo osrdcovníka, pričom ide vo väčšine prípadov o rakovinové ochorenie, ktoré ale nemá príliš veľkú tendenciu metastázovať a obvykle sa rozširuje len v oblasti hrudníka. Riziko vzniku nádoru po krátkom kontakte s azbestom je ale malé.

Príznaky

Ochorenie sa začne výrazne prejavovať a rozvíjať až po pomerne dlhej dobe, obvykle to je okolo 10 až 20 rokov, ale výnimočné nie je ani dlhšie obdobie, niekedy aj 50 rokov. Dlho je teda choroba asymptotická a bez viditeľných príznakov. Najčastejšie sa začína prejavovať dráždivým a suchým kašľom bez zjavnej príčiny, problémy s dýchaním, ktoré je ťažké a nedostatočné, taktiež bolesťami na hrudníku, ktorých intenzita priamo závisí od stavu dýchania.

Typické sú aj nádorové príznaky, čiže chudnutie a strata chuti do jedla. Niekedy tiež dochádza k výskytu tekutiny, tzv. výpotku, v oblasti hrudníka, prípadne sa vyskytuje tekutina v pľúcach. Menej časté je vykašliavanie krvi, potenie a chudokrvnosť. Pokiaľ má pacient vzácnu formu mezoteliómu v oblasti pobrušnice, môžu ho trápiť tiež bolesti brucha, prípadne dochádza k tráviacim a črevným problémom a výskytu vody v bruchu, čiže k brušnému výpotku.

Diagnostika

Primárne sa diagnostika určuje na základe podozrenia a anamnézy, ale veľakrát ochorenie prepukne dlhé roky až desaťročia po vystavení organizmu účinkom azbestu, takže nie vždy je podozrenie na mezotelióm. Vykonáva sa obvykle CT a RTG hrudníku a brušnej dutiny, pričom na základe týchto zobrazovacích vyšetrení je možné už nájsť zárodky alebo samotný nádor. Na potvrdenie diagnózy je potrebné cytologické vyšetrenie alebo biopsia vzorky s laboratórnym výsledkom.

Priebeh

Choroba má obvykle dlhý priebeh aj niekoľko rokov. Nie je výnimkou, ak medzi vystavením azbestu a prvými príznakmi alebo problémami uplynie aj 10 alebo 20 rokov či viac. Ochorenie začína nevysvetliteľným dráždivým a suchým kašľom, bolesťami na hrudníku, neskôr ťažkým dýchaním, ktorého intenzita je spojená s bolesťami na hrudníku. Neskôr dochádza k nechutenstvu, chudnutiu, vykašliavaniu krvi a ochorenie môže byť pri neliečení smrteľné.

Ako sa lieči: Mezotelióm

Liečba mezoteliómu

Zobraziť viac

Vysvetlenie choroby

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané