Ako sa lieči migréna? Aké lieky pomôžu a vyhýbanie sa provokácii

Človek s migrénou by sa mal v prvom rade vyhýbať provokujúcim faktorom, a to sú spúšťače ako stres, únava, nedostatok odpočinku a spánku, ale aj nevhodné jedlo či alkohol.

U žien hlavne červené víno.

Opatrnosť treba zachovať aj v prípade užívania hormonálnych prípravkov, a to aj v prípade antikoncepcie, či hormonálnej liečby. Hlavnou formou pri miernej migréne je voľba liekov tlmiacich bolesť, teda analgetík s obsahom paracetamolu alebo nesteroidné antiflogistikum.

V niektorých prípadoch je potrebná aj ostatná symptomatologická liečba. Ak ide o ťažkú formu migrény volia sa lieky, ako sú triptany, prípadne opioidné analgetiká, antagonisti dopamínu.

V niektorých prípadoch môže bolesť pretrvávať.

Biologické lieky prinášajú inovatívnu liečbu aj tam, kde klasická liečba zlyhala

Ak záchvat trvá viac ako 72 hodín, ide o status migrenosus.

Pri výskyte tohto typu sa odporúča vyšetrenie, ktorého cieľom je zmena liečby. Vo vážnych prípadoch je možná aj hospitalizácia, intravenózne sa podáva valproát alebo dihydroergotamín.

Profylaktická liečba sa volí v tom prípade, ak sa migréna opakuje počas mesiaca často a trvá viac ako 24 hodín. Využívajú sa skupiny liekov, ako sú inhibítory 5-HT2 receptorov, beta blokátoroy, tricyklické antidepresíva, blokátory Ca kanálov.

fzdieľaj na Facebooku