Ako sa dá pomôcť a zbaviť sa insomnie? Liečba a vhodné lieky
Spánková hygiena zahŕňa, aby si človek určil pevný čas na spanie, počas dňa zbytočne nespal, aby pred spaním nepil stimulujúce nápoje, aby mal kvalitné miesto a prostredie na nerušený spánok a aby sa vyhýbal stresu alebo fyzickému vyčerpaniu pred spánkom.
Taktiež je možné podávanie farmakologických prostriedkov na podporu spania. Pri krátkodobej forme sa bežne predpisujú hypnotiká či benzodiazepíny. Tento druh liečby je krátkodobý a nemal by prekročiť 4 týždne.
V prípade chronickej nespavosti sa volí iný prístup k liečbe. Lieky sú využívané ako podpora nefarmakologických metód. Dôležitá je psychoterapia, správna spánková hygiena. V prípade liekov sa používajú anxiolytiká proti úzkosti, antidepresíva, antipsychotiká, hypnotiká.
Dôležité je teda riešiť príčinu, napríklad v prípade stresových faktorov obmedziť ich vplyvy, pomôcť môže aj úprava prostredia či výmena postele, matraca či vankúša. Ak sa vyskytuje dlhodobo je najdôležitejšia psychoterapia, kognitívna behaviorálna terapia, relaxačné techniky.
Pri liečbe nespavosti môže človek siahnuť aj na doplnky výživy, bylinky či lieky bez receptu, ktorých vhodnosť poradia v lekárni. Dostupné sú čaje na podporu spánku alebo jeho navodenie. A to pre dospelých, starých ľudí ale aj pre deti. A to rovnako veľké či malé deti a bábätká.
Nespavosť u detí školského veku môže byť príčinou stresu či psychickej záťaže v škole. Takže je potrebná skôr nefarmakologická podporná liečba, ako lieky. Prípadne môžu dopomôcť doplnky stravy.
Avšak, v prípade dieťaťa je dôležitá konzultácia s lekárom.