Nespavosť: Aké má príčiny a príznaky insomnia?

Nespavosť: Aké má príčiny a príznaky insomnia?
Zdroj foto: Getty images

Trpíte nespavosťou? Máte jej príznaky? A chcete vedieť čo môže byť jej príčinou? Dá sa pri nej pomôcť a liečiť ju?

Charakteristika

Nespavosť je porucha spánku, dochádza pri nej k problémom pri zaspávaní, k častému prerušovaniu spánku alebo k veľmi plytkému spánku, prípadne k veľmi skorému rannému budeniu a skracovaniu spánku.

Insomnia, ako sa ochorenie odborne nazýva, môže súvisieť niekedy len s bežnými príčinami, ako napríklad dočasne zvýšený stres, zmeny prostredia alebo časového pásma.

Ale môže ísť aj o ochorenie pomerne vážne, ktoré môže značiť rôzne chorobné stavy.

Nespavosť, teda insomna je najčastejšie sa vyskytujúca forma zo všetkých porúch spánku. Odhaduje sa, že v populácii trpí 5 - 35 % ľudí na nespavosť.

Z toho sú častejšie postihnuté ženy. Jej výskyt súvisí aj s vekom, pričom pribúdajúcimi rokmi stúpa.

Poruchy spánku sa delia na:

  • nespavosť, čiže insomnia
  • nadmerná denná spavosť, teda hypersomnia
  • parasomnia, abnormálne chovanie počas spánku, zmätenosť, krik, plač
  • porucha dýchania počas spánku, ako je spánkové apnoe či chrápanie
  • poruchy cirkadiálneho rytmu, posun času zaspávania a prebúdzania
  • abnormálne pohyby počas spánku
  • izolované symptómy
  • a skupina ďalších porúch spánku

Čo je to insomnia?

Insomnia je príčinou početných ťažkostí, a to ako duševných tak aj telesných. Napríklad je riziková pre výskyt depresie alebo závislosti na alkohole.

Počas bežného dňa je následne rizikovým faktorom vzniku únavy, vyčerpania, porúch koncentrácie či pamäti. Zvyšuje napätie, nervozitu, ale aj úrazy a pridružené telesné problémy.

Insomnia - prerušovaný spánok, zobúdzanie sa
Časté zobúdzanie sa a následný problém zaspať. Zdroj foto: Getty images

Insomnia je charakterizovaná ako porucha spánku, ktorá môže obsahovať:

  • poruchu zaspávania, napríklad predĺžené zaspávanie
  • prerušovaný spánok a následne opäť predĺženie zaspávania
  • predčasné ranné prebúdzanie
  • kombinácia uvedených

Takže človek môže trpieť rôznou formou nespavosti, napríklad má problém večer zaspať, ráno sa skoro budí alebo sa často budí počas noci, následne má opäť ťažkosti so zaspatím. Dôsledkom toho je nevyspatý. Nespavosť môžu sprevádzať aj iné poruchy spánku, napríklad nočné mory a niekedy aj námesačníctvo.

Počas dňa môže pociťovať únavu, vyčerpanosť, dennú ospalosť. Ale aj emotívnosť, náladovosť, zvýšenú dráždivosť, zníženú motiváciu. A napríklad pri práci môže byť zvýšený sklon ku chybám či k úrazom. Následkom insomnie môže pociťovať aj rôzne telesné ťažkosti.

Podľa dĺžky trvania môže byť nespavosť krátkodobá, označovaná aj ako prechodná alebo akútnachronická, a to vtedy, ak tento stav poruchy spánku trvá dlhšie ako 4 týždne. Môže pretrvávať od detstva, alebo je navodená liekmi, či alkoholom.

Vznik insomnie ovplyvňujú početné rizikové faktory. Príkladom je najmä životný štýl, režim dňa a noci, stres a psychická záťaž, ale aj fyzická námaha. Samozrejme, ťažkosti môže spôsobiť aj zmena prostredia a časového pásma.

Medzi chorobné príčiny sa zaraďujú aj rôzne choroby, ako napríklad ochorenia srdcovo - cievneho systému, dýchacieho systému. Avšak, aj samotná nespavosť je príčinou rôznych ťažkostí. Môže byť dôvodom depresie či úzkosti. Ľudia postihnutí insomniou majú vyšší sklon k alkoholizmu.

Tabuľka uvádza formy nespavosti

Názov insomnie Popis
Prechodná je akútna, krátkodobá ale aj stresovo navodená do 7 až 14 dní príčina môže byť stres, ako je skúška, očakávanie či bolesť, alebo aj práca na zmeny
Psychofyziologická je chronická, ktorá trvá dlhšie ako 4 týždne
Paradoxná pseudosomnia, spánková hypochondria 
Idiopatická pri pretrvávaní ťažkostí od detstva 
Behaviorálna  v detskom veku 
Pri neprimeranej spánkovej hygiene  spánkový režim, návyky
So psychopatológiou  pri psychiatrických poruchách, ako je napríklad úzkosť či depresia 
Navodená liekmi a inými látkami kortikosteroidy, betablokátory, diuretiká, teofylin, benzodiazepíny  alkohol či drogy kofeín, nikotín
Organická čiže pre iné ochorenie, ako je napríklad hypertenzia, kardiálna astma, neurodegeneratívne ochorenie, GERD, artritída, vertebrogénny algický syndróm hormonálne zmeny

Čo je to spánok?

Spánok je fyziologický stav. Potrebný je na regeneráciu a nadobudnutie sily. Je nevyhnutný a potrebný. Jeho nedostatok spôsobuje telesné a duševné ťažkosti. Spánok je stav, keď človek v nižšej miere vníma svoje okolie.

Avšak, metabolizmus a srdce nespia a pracujú. Pošas spánku sa spomalý dýchanie a frekvencia srdca, znižuje sa krvný tlak. Prebieha syntéza bunkových štruktúr, organizmus sa čistí a naberá novú energiu.

Počas spánku sa striedajú rôzne formy. A to fáza hlbokého spánku, teda non - REM a REM, čo je plytšia časť. V období hlbokého, čiže non - REM spánku sa zotavujeme, naberáme energiu. Druhou stranou je REM spánok. Je plytší, snívajú sa počas neho sny.

Potrebná dĺžka spánku je individuálna, v priemerne 7 - 9 hodín.
Avšak, určitej skupine ľudí postačuje spať 4 - 5 hodín.
Naopak, niekto potrebuje venovať spaniu 8 - 9 hodín.

REM je skratka zo slov Rapid Eye movement, v preklade rýchle pohyby očí. Tie chýbajú v časti non - REM. Striedanie týchto dvoch foriem vieme zaznamenať aj na EEG vyšetrení, pričom sa líšia v elektrickej aktivite centrálneho nervového systému.

Príčiny

Krátkodobú poruchu spánku vyvolávajú rôzne činitele. Príkladom je aj posun času, konzumácia nevhodného, ťažkého jedla pred spaním, ale aj neskorá večera či pitie stimulujúcich nápojov, nie len kávy, a alkoholu. Kvalitu spánku ovplyvňuje aj okolitý hluk či svetlo.

Ťažkosti so spánkom môže spôsobiť nevhodná posteľ, matrac či vankúš. A teda aj zmena prostredia. Dlhodobý stres, manželské a partnerské nezhody, ale pozor si treba dať aj na prepracovanosť.

Tento typ nespavosti je krátkodobý, akútny, čiže prechodný. Netrvá viac ako jeden až dva týždne. Prípadne po dobu pretrvávania nadmernej záťaže, a to fyzickej alebo psychickej. Chronická nespavosť je vážnejšou formou.

Dlhodobá insomnia pretrváva dlhšie ako 4 týždne. Uvádza sa, že jej výskyt je približne 10 až 15 % zo všetkých poddruhov nespavosti.  Sprevádzajú ju aj stavy ako je úzkosť pre strach z nevyspatia.

Čiže príčin nespavosti je viacero, ako je uvedené aj v tabuľke. Veľký vplyv má aj životný štýl, spánková hygiena, nepravidelný režim dňa, spánok počas dňa, prípadne aj niektoré poruchy a ochorenia. Negatívne pôsobí bolesť či svrbenie.

Ochorenia, ktoré vyvolávajú insomniu sú napríklad:

  • GERD, čiže refluxná choroba žalúdka a pažeráka
  • kardiovaskulárne ochorenia a medzi nimi aj hypertenzia, astma cardiale
  • CHOCHP
  • astma
  • senná nádcha, alergia
  • zápal horných dýchacích ciest, nádcha a prechladnutie
  • artritída
  • neurologické a neurodegeneratívne ochorenie
  • bolesť chrbtice
  • chronická bolesť
  • hormonálne problémy a zmeny
    • hypertyreóza
    • menopauza, teda insomnia v prechode
    • tehotenstvo
    • ale aj nespavosť pred menštruáciou
  • osteoporóza
  • nádory
  • ale aj psychické poruchy ako je depresia, úzkosť, delírium a iné

TIP: Aj delírium môže byť príčinou nespavosti. Spoznajte tiež ostatné príčiny v magazínovom článku.

Nespavosť u žien a tehotných

Ako je uvedené, tak nespavosť môže byť príčinou hormonálnych zmien. U mladých žien je preto dôležité, aby pre samovoľným nasadením liečby vylúčili tehotenstvo. Hormonálne zmeny, a teda aj insomnia môžu nastať v rannom tehotenstve, teda na jeho začiatku.

Tehotenstvo a nespavosť, žena leží na posteli
Nespavosť je častá aj v tehotenstve. Zdroj foto: Getty images

Počas tehotenstva sa ťažkosti so spánkom môžu upraviť. Ale následne veľa žien udáva, že sa ťažkosti vyskytli v treťom trimestri. Dôvodom je veľkosť plodu a maternice. Tá obmedzuje tehotnú vo výbere polohy pre spánok. Najlepšia je mierna poloha na ľavom boku, tá uvoľní spätný tok krvi do srdca.

Samozrejme, okrem obmedzenia polohy sa pridružujú aj časté močenie počas noci, tiež pre zmenšený priestor pre močový mechúr. Väčšie rozmery maternice tlačia aj na bránicu, čo môže vyvolať ťažkosti s dýchaním počas noci.

V polohe ležmo sa pridružuje aj pálenie záhy. Medzi iné príčiny môže patriť nafukovanie a pocit plnosti. Časté je búšenie srdca, a to pre vyššiu srdcovú frekvenciu. Iným faktorom je stres. Na ten sú tehotné taktiež náchylné vo zvýšenej miere.

Nie že by sa mala nespavosť pokladať za príznak tehotenstva, ale hormonálne zmeny zapríčinené ním môžu viesť k tomuto stavu. Podobne je to aj v prípade zmien hladiny hormónov počas menštruačného cyklu. Keď sa môže vyskytnúť pred menštruáciou. Rovnako je to v prípade menopauzy.

Ženy by preto mali myslieť aj na tieto dôvody, ak majú ťažkosti so spánkom. Prirodzene, ak sa ťažkosti opakujú alebo sú neprimerané, je najlepšia konzultácia s gynekológom. Nakoľko v prípade tehotenstva je veľa liekov kontraindikovaných a môže ísť o závažnejšie príčiny.

Príznaky

Príznaky sa líšia podľa formy nespavosti. Typickým prejavom je obvykle prehadzovanie sa z boka na bok v posteli u človeka, ktorý trpí poruchou zaspávania. Alebo potreba dlhšieho upokojenia sa a navnadenia sa na spánok.

Prebúdzane uprostred noci, časté budenie sa v noci a bez zjavnej príčiny, pričom človek má následne problém znova zaspať. Ranná forma nespavosti sa prejavuje skorým prebudením nadránom, a to aj niekoľko hodín pred skutočnou potrebou ranného vstávania.

Insomnia - skoré vstávanie nadránom
Vstávanie nadránom ako príznak insomnie. Zdroj foto: Getty images

Vo všeobecnosti sú prejavy insomnie typické. Medzi príznaky teda patrí:

  • porucha zaspávania, teda ťažké zaspávanie
  • prerušovaný, nekvalitný spánok
    • ktorý komplikuje opätovne sťažené zaspávanie
  • predčasné prebúdzanie nadránom
  • pocit nedostatočného zotavenia, nadobudnutia energie, oddýchnutia po prebudení

Následne sa insomnia prejavuje aj počas dňa, tak ako uvádza tabuľka

  • únava
  • vyčerpanosť
  • slabosť
  • pokles pozornosti a nedostatočnej koncentrácie
  • poruchy pamäti
  • časté zmeny nálady a zvýšená dráždivosť, podráždenosť
  • strata motivácie
  • znížená iniciatíva
  • zhoršený úsudok, hodnotenie situácie
  • zvýšený sklon ku chybám
  • zvýšené riziko úrazov
  • denná ospalosť
  • rôzne telesné ťažkosti
    • bolesť hlavy
    • búšenie srdca a zvýšená srdcová frekvencia
    • vysoký krvný tlak
    • tráviace ťažkosti, nevoľnosť
    • bledosť
    • tras
    • zvýšená svalová dráždivosť
    • bolesť svalov
    • potenie
    • unavené oči
    • znížená obranyschopnosť
    • vyvoláva aj úzkosť, depresiu a iné poruchy

Nespavosť je rizikovým faktorom pre vznik telesných ťažkostí a aj ochorení. Ako je napríklad znížená imunita, srdcovo - cievne ochorenia či cukrovka. V detstve môže byť príčinou spomalenia rastu. Môže zapríčiniť nadváhu a obezitu.

Diagnostika

Diagnostika insomnie nie je jednoduchá. Krátkodobá alebo občasná nespavosť neznamená patologický stav. Avšak, pri pretrvávaní ťažkostí je potrebná odborná účasť, teda vyšetrenie. Nakoľko chronické poruchy spánku môžu viesť k závažným telesným ťažkostiam.

Základom je anamnéza a zisťovanie konkrétnych problémov. Zisťujú sa časové údaje, ako sú čas zaľahnutia, zaspatia, vstávania. Ale aj ostatné informácie ohľadom spánku, sny, pohyby počas spánku, nočné prebúdzanie, chrápanie alebo hlasové prejavy v čase spánku.

Realizujú sa vyšetrenia, merá sa mozgová a svalová aktivita. Dôležité je tiež vylúčiť organické príčiny nespavosti. Pri diagnostike porúch spánku je najdôležitejšia anamnéza, ale okrem nej môžu byť nápomocné niektoré z uvedených vyšetrení:

  • polysomnografia, čiže celonočné monitorovanie spánku
  • EEG. čiže vyšetrenie elektrckej aktivity mozgu
  • EMG, ako sledovanie elektrickej aktivity svalovnapríklad svalov brady
  • EOG, teda elektrookulografia, sledovanie pohybov očí
  • sledovanie prúdenia vzduchu pred nosom a ústami
  • pohyby hrudníka a brucha pri dýchaní
  • EKG, teda vyšetrenie elektrickej aktivity srdca
  • saturácia krvi kyslíkom
  • videozáznam
  • aktigrafia, hodnotenie pohybovej aktivity počas niekoľkých dní
  • ESS, skratka zo škály Epworth Sleepiness Scale, čo je subjektívne hodnotenie dennej spavosti
  • vedie sa spánkový denník, časové údaje o spánku a bdení počas 4 týždňov

Priebeh

Nespavosť môže mať viaceré formy. Buď má človek problémy so zaspávaním večer, prípadne má nepokojný spánok a často sa budí v noci, keď je spánok vlastne prerušovaný, alebo sa môže budiť veľmi skoro ráno a už nezaspí.

Insomnia môže byť zapríčinená zvýšenou záťažou, a to ako fyzickou tak psychickou. Alebo je príčinou zlá spánková hygiena. Uvádza sa, že zväčša pretrváva po celý život. Pričom sa striedajú obdobia s útlmom problémov. Následne ju opäť provokuje záťažové obdobie.

Vyvolať ju môže aj zneužívanie a závislosť na liekoch určených na spanie, čiže hypnotík. Ak je insomnia krátkodobá, nie je až taký problém pre človeka. Avšak, aj tak vyvoláva ťažkosti ako sú únava, slabosť či vyčerpanosť.

Samozrejme, pri dlhodobom probléme s nespavosťou sa pridružujú aj ostatné ťažkosti. Ako sú poruchy koncentrácie, pamäti, ale aj časté striedanie nálad. Človek stráca iniciatívu, záujem, motiváciu.

Poruchy spánku môžu byť dôsledkom závažných problémov. Tie zhoršujú pracovnú výkonnosť, čo má za následok zvýšený sklon ku chybám, riziko úrazu. K týmto ťažkostiam sa následne pridružujú aj telesné prejavy.

Nervový systém je viac dráždivý. A to môže spôsobiť aj ťažkosti na úrovni nervovo - svalového spojenia. Prejavom je tras, ale aj ťažkosti podobné ako pri tetánii, a to aj spolu s búšením srdca a ostatnými ťažkosťami.

TIP: informácie o tetánii uvádzame v magazínovom článku.

Človek pociťuje bolesti hlavy, svalov, viac sa potí, je bledý a môže mať aj tráviace problémy. Samozrejme, u každého človeka môžu byť príznaky rôzne. Insomnia môže vyvrcholiť do srdcovo - cievnych ochorení, ako je vysoký krvný tlak.

Nespavosť môže vzniknúť pri psychických poruchách. Ako je to aj v prípade úzkosti či depresie. Ale aj naopak, nespavosť môže tieto psychické ťažkosti vyvolať. Rizikový je vznik obezity a cukrovky.

Nespavosť - infografika, čo pomáha pri insomnii
Čo pomáha pri insomnii

Ako sa lieči: Nespavosť

Ako sa dá pomôcť a zbaviť sa insomnie? Liečba a vhodné lieky

Zobraziť viac

Video o insomnii

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané