Ochorenia mandlí

Pod Ochorenia mandlí patrí

Angína, tonzilitída, zapálené mandle: Aké má príčiny a príznaky?

Angína - tonzilitída, zapálené mandle

Angína je infekčné ochorenie, ktoré je charakteristické zápalom mandlí, prevažne podnebných, a ktoré je sprevádzané opuchom ich štruktúr s prítomnou bolesťou hrdla. S angínou sa stretávame prevažne u detí a zároveň predstavuje jednu z najčastejších príčin návštevy lekára. Aké sú jej príznaky a ako ju vieme odlíšiť od iných ochorení horných dýchacích ciest?

Ochorenia mandlí zahŕňajú ochorenia najmä krčných mandlí a čapíka, ktoré sa nachádzajú v hrdle, ktoré je vstupnou bránou do dýchacej sústavy. Nad krčnými mandlami sú ale aj nosné mandle a tie postihujú tiež rozličné choroby alebo poruchy funkcie. Mandle postihujú nielen klasické respiračné choroby, ale aj rôzne infekčné ochorenia, prípadne sa na mandliach môžu prejavovať aj choroby vyrážkovitého typu, ktoré postihujú nielen vonkajšiu pokožku, ale aj vnútorné sliznice.

Podnebné aj nosné mandle sú súčasťou hrdla a nachádzajú sa veľmi blízko ústnej dutiny, čo v praxi znamená, že viaceré infekcie alebo zápaly, ktoré sa dostávajú do organizmu, prechádzajú aj cez tieto mandle. Najmä pri krčných, čiže podnebných mandliach platí, že choroby mandlí vznikajú práve ako následok zachytenia infekcie cez ústnu dutinu a tak v istom zmysle mandle chránia napríklad ďalšie časti horných a dolných dýchacích ciest pred zápalmi a infekciami.

Krčné ako aj nosné mandle sa vplyvom viacerých zápalových ochorení zväčšujú a tým pádom spôsobujú aj ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním. Okrem toho postihujú tieto dva orgány aj rôzne iné choroby nezápalového charakteru, napríklad sa tu môžu prejaviť hypertrofie, jazvy, vredy, problémy lokálneho adenoidného tkaniva, niekedy dochádza dokonca k vzniku abscesom z nekrotizujúcich tkanív. Na mandliach sa môžu tiež tvoriť aj cysty a nádory v rámci nádorov ústnej dutiny.

Krčné mandle

Krčné mandle, nazývané aj podnebné mandle, sú párový orgán v rámci Waldayerovho lymfatického okruhu. Tieto mandle sa nachádzajú medzi podnebnými oblúkmi v zadnej časti hrdla, pričom na pohmat ide o mäkké tkanivové hmoty pokryté ružovou sliznicou. Tkanivo mandlí je podobné tkanivu lymfatických uzlín, pričom na sliznici mandlí sú jamky zvané krypty, ktoré môžu zadržiavať infekcie. Práve obrana proti infekciám z ústnej dutiny je hlavným cieľom mandlí.

Mandle ako také sú totiž súčasťou lymfatického systému, ktorého hlavnou funkciou je boj proti infekciám. Aj preto napríklad môžu byť mandle zdurené alebo začervenané v prípade infekčných ochorení, pretože tu prebiehajú zápalové a imunitné reakcie proti infekčným chorobám. Mandle sú párovým orgánom a v hrdle sú dve, na každej strane jedna časť, čiže na ľavej aj pravej strane hrdla. Mandle sú zároveň primárne kontaktné miesto s antigénmi pri vdychovaní vzduchu a príjme jedla.

Krčné mandle sú len jednou z častí celkového Waldeyarovho lymfatického okruhu, ktorý zabezpečuje imunitné reakcie proti infekciám. Súčasťou tohto okruhu sú okrem krčných mandlí aj nosné mandle, jazykové mandle a ústie Eustachovej trubice. Najčastejšie je cieľom imunitných reakcií zabránenie respiračným ochoreniam a infekčným chorobám hornej časti dýchacích ciest, pričom vzhľadom na umiestnenie mandlí v ústnej dutine viacero infekcií v nej s nimi súvisí tiež.

Vďaka tomu, že sa nachádzajú tieto mandle na vstupe do tráviacej aj dýchacej sústavy, vedia zachytiť, rozpoznať a vyfiltrovať rôzne patogény zo vzduchu aj potravy, ktoré prichádzajú do organizmu orálnou cestou. Okrem toho vďaka lymfatickému zloženiu tkaniva mandlí v nich dochádza aj k produkcii protilátok a to najmä počas detstva. Na druhú stranu, veľakrát najmä pri častých chronických chorobách mandlí je tendencia ich odstrániť, avšak to môže mať nepríjemné následky na prechod infekcií ďalej do organizmu.

Nosné mandle

Podobne ako podnebné mandle, aj nosné mandle sú súčasťou Waldayerovho      lymfoepitelového prstenca hltana, pričom nosné mandle sa nachádzajú nad krčným v nosohltanovej dutine. Sú zároveň blízko ústia Eustachovej trubice a tak pravidelne dochádza k imunitným reakciám v tejto oblasti nielen pri chorobách súvisiacich s hornou časťou dýchacích ciest, ale aj pri mnohých ochoreniach v rámci uší, kedy dochádza k zdureniu týchto mandlí v nose.

Mandle sa nachádzajú za nosnou dutinou a aj tento orgán je tvorený lymfatickým mäkkým tkanivom, ktoré môže produkovať biele krvinky, prípadne umožňuje ich cirkuláciu a transport z iných lymfatických tkanív. Na rozdiel od krčných mandlí, ktoré má človek neustále aj v dospelosti, pokiaľ nie sú samozrejme odstránené chirurgicky, nosné mandle majú tendenciu sa postupom dospievania zmenšovať a v dospelosti dokonca úplne toto lymfatické tkanivo v nosohltane mizne.

Aj preto vznikajú najčastejšie problémy s nosnými mandlami u detí alebo počas dospievania a postupom času sa početnosť a výskyt rozličných ochorení s nimi prepojených znižuje. Na rozdiel od krčných mandlí, nosné mandle najčastejšie trápia zápaly a infekcie, ktoré sa dostávajú do ústnej dutiny cez nos, takže nejde aj o zápaly reagujúce na patogény obsiahnuté v potravinách. Sú však iné situácie, kedy môžu tieto mandle spôsobiť problém, napríklad pri spánkovom apnoe.

Počas života prichádza aj k prechodnému zväčšeniu nosných mandlí a to v období okolo 5. roku života dieťaťa, ale v prípade niektorých chorobných stavov aj v inom období. Pokiaľ trápia nosné mandle častejšie infekcie, nedochádza v priebehu puberty a dospelosti k ich zmenšovaniu a zániku, ale naopak k chronickému zväčšeniu, čo sa musí následne operačne riešiť. V rámci chorôb postihujú nosné mandle podobne ako krčné rôzne zápalové, ale aj nezápalové patologické stavy.

Akútne a chronické zápaly

Najčastejšími ochoreniami mandlí sú akútne a chronické zápaly. Medzi akútne patria streptokokový zápal mandlí, folikulárny, gangrenózny, infekčný a ulcerózny zápal mandlí a tiež aj akútny zápal mandlí spôsobenými inými nešpecifikovanými organizmami. Typickým prípadom je akútna vírusová angína alebo bakteriálna angína. Okrem toho na zápalovom podklade môže vzniknúť aj peritonzilárny absces, kedy sa vytvárajú hnisavé kapsy na mandliach a to veľmi akútne.

Tento absces vzniká veľakrát ako komplikácia viacerých zápalových chorôb nielen priam na mandliach, ale aj v ústnej dutine a na iných blízkych tkanivách. Prejavuje sa bolesťami hrdla ale aj lymfatických uzlín a dochádza k nemu pri prieniku infekcie do hlbších tkanív hltanu, kedy sa medzi púzdrom mandle a jej lôžkom na svaloch hltana vytvorí ložisko dutého charakteru vyplnené hnisom. Obvykle v dôsledku takéhoto abscesu je potrebné vykonať vybratie mandlí.

Najčastejším ochorením je jednoznačne akútny zápal mandlí vo forme angíny. Angína môže byť ale nielen samostatným ochorením, ale aj príznakom iného infekčného ochorenia, ako napríklad šarlach, infekčná mononukleóza, záškrt alebo osýpky. Taktiež môžu vznikať aj ulceromembranózne angíny a angíny pri poruchách krvotvorby. Samostatne prebiehajúce angíny prebiehajú nielen ako zápal podnebných mandlí, ale aj ako lingválna angína postihujúca jazykové mandle alebo retronazálna angína postihujúca nosohltanové mandle.

Podobne ktorýkoľvek typ mandlí postihuje aj chronická forma angíny, pričom o chronickej forme sa hovorí vtedy, ak postihuje zápal človeka viac ako trikrát behom jedného roka. Najčastejšie sa táto forma prejavuje pálením v hrdle, bolesťou pri prehĺtaní, nechutenstvom, únavou a pocitu zlej chuti v ústach. Pri chronickej angíne je najčastejším riešením tonzilektómia, čiže operačné odstránenie mandlí, pretože konzervatívne spôsoby predtým už zlyhali.

Cysty, vredy, abscesy a nádory

Vzhľadom na blízkosť umiestnenia krčných a nosných mandlí k ústnej dutiny sa pomerne často vyskytujú na mandliach rôzne cysty alebo nádory. Na mandliach sa vyskytujú aj rôzne čapy, čo je ale nie samotný patologický stav sám o sebe, ale ide o príznak väčšinou zápalových ochorení typu angína alebo šarlach, kedy dochádza k imunitnej reakcii v lymfatickom tkanive mandlí a vytvorenie povlakov alebo čapíkov je len súčasťou tejto reakcie.

Cysty na mandliach sa tvoria najčastejšie na povrchu a vychádzajú zo zápalového tkaniva, pričom obvykle ide o dutiny vystlané výstelkou obsahujúcou tekutinu, napríklad pri uzavretí nejakej žľazy alebo v dôsledku infekcie. Taktiež môžu vzniknúť v dôsledku hyperplázie, čiže zväčšenia, lokálneho postihnutého tkaniva. Najčastejším typom je retenčná cysta mandlí, pričom vo väčšine prípadov ide o asymptotickú cystu a liečba spočíva v narezaní a vyprázdnení objemu cysty a neskôr v odstránení cysty lokálnym zákrokom.

Veľmi často vznikajú cysty na mandliach aj z príčin problémov v nosohltane alebo hltane a niekedy sa môže jednať aj o tzv. abscesy, kedy je vnútro ložiska naplnené nekrotizujúcim pôvodným epitelovým a sliznicovým tkanivom. Problémom sú aj rozličné vredy, ktoré sa môžu na mandliach vyskytovať a najčastejšie postihujú adenoidné tkanivo formou lokalizovaného ložiska. Taktiež na mandliach môžu vznikať mandľové kamene, čo sú hrudky u ktorých hrozí aj stvrdnutie a kalcifikácia.

Mandle podnebia ako aj mandle nachádzajúce sa v nosohltane postihujú tiež rôzne nádory. Najčastejšie sa jedná o spinocelulárne karcinómy, čiže ide o názory vznikajúce najčastejšie pri kontakte s karcinogénmi ako alkohol alebo tabak. Povrchy nádorov majú tendenciu často aj vredovatieť, pričom najčastejšie sa prejavujú nádory vo zväčšenom štádiu, kedy dochádza k poruchám dýchania, prehĺtania a bolestiam v danej oblasti. Riešením sú chirurgické odstránenie a následné ožarovanie nádorov.

Zväčšenia a iné choroby mandlí

Krčné mandle aj nosohltanové mandle postihujú aj rôzne druhy zväčšenia a zdurenia a iné patologické javy. Častá je hypertrofia mandlí, hypertrofia adenoidného tkaniva, súbežná hypertrofia mandlí s hypertrofiou adenoidného tkaniva, alebo aj vzniknuté adenoidné vegetácie. Niekedy sa môže na mandliach objaviť amygdalolit alebo jazva mandle či jazva adenoidného tkaniva. Špecifickou chorobu postihujúcou podnebné mandle je tzv. Tonzilárny prívesok.

V hrdle sa môžu na mandliach rovnako zachytiť aj steptokokové baktérie, ktoré následne spôsobia strapové hrdlo, kedy dochádza k bolestiam hrdla a horúčkovitému priebehu choroby. Nosné mandle postihujú tiež zväčšenia, či už v dôsledku adenoitídy, čiže zápalu nosohltanových mandlí bakteriálneho alebo vírusového charakteru, alebo v dôsledku zväčšenia pri ušných infekciách. Taktiež hypertrofia mandlí v nose môže spôsobiť blokovanie Eustachovej trubice.

Najčastejším riešením pri zväčšení a zdurení nosových mandlí je adenotómia, čiže odstránenie adenoidnej vegetácie a zdureniny. Tento zákrok sa vykonáva aj u dospelých v prípade, že z patologických dôvodov u nich nosové mandle nezanikli. Tie môžu v prípade zdurenia spôsobovať aj obštrukčné spánkové apnoe, kedy nosné mandle nepravidelne zablokujú prúdenie vzduchu cez hrdlo a človek tak na niekoľko sekúnd prestane dýchať, čo spôsobí zobudenie a záchvat dýchania.