Angína je infekčné ochorenie, ktoré postihuje krčné mandle a spôsobuje problémy v hornej časti dýchacích ciest, teda najmä v krku a v ústnej dutine. V ústnej dutine môže spôsobiť táto infekcia začervenanie jazyka aj podnebia a samozrejmosťou sú zväčšené lymfatické uzliny v krku. Ochoreniu sa nedá predchádzať zaočkovaním, ale pri rýchlo nasadenej liečbe nie je nebezpečné a dnešná medicína ho vie spoľahlivo vyliečiť. V prípade chronickej formy sa odporúča úplné odstránenie mandlí, čo sa využíva najmä u detí.
Príznaky Angíny
- Čapy na mandliach
- Začervenanie jazyka a podnebia
- Bolesť hrdla
- Škriabanie v krku
- Zväčšené lymfatické uzliny
- Únavu
- Opuchnuté mandle
- Časté smrkanie nosom
- Zvýšená telesná teplota
- Plný nos
- Bolesť pri prehĺtaní
- Zimnica
- Horúčka
- Biely povlak na jazyku
- Zvracanie
- Nevoľnosť
- Bolesť brucha
- Zápach z úst
- Bolesť kĺbov
- Pocit tlaku v mandliach
Charakteristika
Choroba môže byť spôsobená na základe vírusovej, bakteriálnej aj mykotickej infekcie, pričom sa šíri kvapôčkovou formou, teda najmä vzduchom. Inkubačná doba je pomerne krátka od 1 do 3 dní, čiže neuplynie veľa času od nakazenia po prejavenie prvých symptómov. Samotné slovo angína pochádza z gréčtiny a znamená zvieravá bolesť, čo sa v prípade bolestí v krku na ochorenie veľmi dobre hodí. Najčastejšie sa vyskytuje vo forme bakteriálnej infekcie ako steptokoková angína, menej ako vírusová angína.
Bakteriálnu formu angíny spôsobujú najčastejšie baktérie streptkokok alebo stafylokok, napríklad Streptococcus pyogenes alebo Stafylococcus aerus. Niekedy je možná infikácia aj na základe herpes vírusov, u ľudí liečených na AIDS alebo liekmi potláčajúcimi imunitu sa vyskytujú vzácnejšie aj mykotické formy ochorenia. Pokiaľ nie je ochorenie liečené, môže prísť až k tzv. reumatickej horúčke, ktorá postihuje kĺby ale aj srdce a môže byť pre človeka nebezpečná, takže liečbu netreba nikdy zanedbať. Nepríjemná je hnisavá a povlaková angína, ktorá je veľmi silná
Príčiny
Angína vzniká na základe infekcie, ktorá napadne hornú časť dýchacích ciest, najmä krk, mandle, jazyk a podnebie. Pôvodcom sú najčastejšie baktérie, menej často vírusy a úplne výnimočne môže mať infekcia aj mykotický pôvod. Rizikovými skupinami sú najmä deti v školskom veku, ale aj ľudia s oslabenou imunitou, kde je prenos kvapôčkovou cestou veľmi jednoduchý najmä v kolektíve. Angína ako taká je pomerne častá vo forme sezónnych ochorení, najčastejšie sa vyskytuje na jeseň alebo v dobe, kedy dochádza k neštandardným a rýchlym zmenám počasia.
Príznaky
U dospelých ako aj u detí sú príznaky veľmi podobné. Najčastejšími príznakmi, ktorými sa tonzilitída, ako sa tento zápal mandlí odborne označuje, sú prejavy v krku a ústnej dutine. Človek cíti bolesť a škriabanie v krku, má upchatý nos plný hlienu a problémy s prehĺtaním, ktoré môže byť aj bolestivé. Pri pohľade do ústnej dutiny je možné zbadať hneď zdurený a začervenaný jazyk a podnebie a samozrejme aj mandle, na ktorých sa objavujú malé hnisavé čapíky vo forme bielych bodiek, čím sa angína typicky prejavuje na prvý pohľad.
Okrem toho medzi prejavy a symptómy ochorenia patria tiež zväčšené lymfatické uzliny v krku z dôvodu aktivácie imunitnej reakcie organizmu, prítomná môže byť aj zvýšená telesná teplota alebo až horúčka a na jazyku sa môže objaviť aj belavý povlak. Typická je zvýšená únava u chorého človeka. V niektorých prípadoch sprevádzajú horúčku aj zimnica a bolesti v bruchu či nevoľnosť, ktorá môže prejsť až do zvracania. Chronická forma sa prejavuje aj zápachom z úst a problémami s kĺbmi.
Diagnostika
- Toto zápalové ochorenie krčných mandlí sa dá spoznať podľa stavu ústnej dutiny, kde všeobecný lekár spozoruje typické príznaky ochorenia vo forme zapálených mandlí
- Vyšetrenie preukáže aj zapálenie podnebia a jazyka a najmä výskyt charakteristických tzv. čapov na mandliach, čo sú biele bodky alebo stopy na zdurených a začervenaných krčných mandliach
- Podľa anamnézy je teda možné veľmi rýchlo určiť, či ide o angínu. Súčasťou diagnostiky sú aj výter z krku a hematologické vyšetrenia pre určenie pôvodcu ochorenia
7 najčastejších príznakov choroby - foto a obrázky
7 najčastejších príznakov choroby - foto a obrázky
Priebeh
Angína ako taká sa prejaví obvykle najneskôr do 3 dní od nakazenia a začína ako lokálna infekcia sprevádzaná silným škriabaním v krku. Neskôr sa pridá zdurenie mandlí, kde vznikajú jazvy, do ktorých sa dostanú mikroorganizmy a vytvárajú sa prvé čapíky. Dochádza k zaplneniu nosa hlienom a ťažkému dýchaniu, pričom jazyk aj podnebie sú tiež začervenané a zdurené. Zväčšenie lymfatických uzlín je len reakciou na začiatok imunitnej odpovede organizmu na infekciu. Ak sa choroba nelieči, nastáva horúčka a bolesti kĺbov.
Angína v tehotenstve
Počas tehotenstva sa angína a zápal mandlí prejavujú rovnako ako aj u bežných pacientov, avšak progres ochorenia a jeho priebeh môže byť iný. Väčšinou je počas tehotenstva organizmus matky vystavený viacerým rôznym chorobám a zápalom a imunitný systém tak dostáva zabrať, pričom napríklad väčšina antibiotík, ktorými sa bežne bakteriálna angína lieči, môže byť kontraindikovaná práve v tehotenstve z dôvodu poškodenia plodu. Taktiež aj horúčky sú nebezpečné pre plod.
V prvom rade je preto dôležité sa zbaviť horúčky prirodzenými prostriedkami a oboznámiť praktického lekára o svojom stave, aby mohol správne predpísať lieky. Samotná angína ako taká vo väčšine prípadov nemá negatívny vplyv na vývoj plodu a ak sa vyskytne v prvom trimestri, je nutné veľmi opatrne zvoliť lieky. Treba sa vyhýbať všeobecne liekom obsahujúcim lokálne anestetikum, ako napríklad Strepsils, ale nevhodné sú aj prípravky obsahujúce jód, ktoré môžu ovplyvniť štítnu žľazu. Všeobecne bezpečné sú naopak penicilíny, ale vždy musí ísť o indikáciu lekárom na základe odborného vyšetrenia.