Liečba otosklerózy: Lieky nie sú, pomôže chirurgia?
V minulosti sa zvykol predpisovať fluorid sodný, ktorý pôsobí ako antagonista prestavby kostí a takisto deaktivuje osteoklasty, bunky ktoré „vyhryzkávajú” kosť. Avšak tento dej prebieha v kostrovom systéme celého tela. Preto je potrebné určiť adekvátnu dávku fluoridu sodného, ktorá bude stačiť na zastavenie prestavby kostí v strednom uchu, no nebude škodlivá pre zvyšok tela.
V súčasnosti prebiehajú klinické štúdie, ktoré by túto dávku mali odhaliť.
Bisfosfonáty a vitamín D sú ďalšími možnými alternatívami budúcej liečby pacientov s otosklerózou, avšak tento výskum je ešte iba v počiatkoch.
Chirurgická liečba
Ďalšou možnosťou liečby je operačný zákrok.
Princípom operácie stredoušných kostí je obnovenie fungujúceho mechanického prenosu zvuku cez stredné ucho. Týmto zákrokom sa upravuje prevodová porucha sluchu.
Senzorineurálna strata sluchu, ktorá vzniká sekundárne pri poruche slimáka, sa však touto operáciou ovplyvniť nedá.
Operácia je minimálne invazívny jednodňový zákrok vykonávaný v celkovej anestézii.
Existujú dva varianty operačného zákroku:
- Stapedotómia - vytvorenie malého otvoru pomocou mikroháčika alebo lasera v pätke strmienka, kam sa vloží protéza. Pred vkladaním protézy sa vykĺbi spojenie medzi nákovkou a strmienkom. Operácia prebieha bez odstránenia celého strmienka.
- Stapedektómia - zahŕňa odstránenie takmer všetkých častí kostičky vrátane obidvoch ramienok strmienka, ktoré sa nahradia protézou. Protéza sa opiera o kúsok tukového tkaniva v oválnom okienku vnútorného ucha. Následne sa z kladivka cez nákovku prenášajú vibrácie na protézu, ktorá rozvibruje tekutinu vo vnútornom uchu.
Indikácie k operácii zahŕňajú:
- prevodovú poruchu sluchu,
- stupeň straty sluchu aspoň 20 dB,
- schopnosť rozlišovať reč na 60 % alebo viac,
- dobrý zdravotný stav pacienta.
Medzi kontraindikácie patrí:
- zlý fyzický stav pacienta,
- nekonštantná strata sluchu,
- závraty,
- predošlá infekcia stredného ucha s perforáciou bubienka,
- strata sluchu v úrovni 70 dB alebo horšia,
- rozlišovacia schopnosť reči 80 % alebo lepšie
Komplikácie operačného zákroku sú zriedkavé. Zahŕňajú hluchotu, nekrózu nákovky, perforáciu bubienka, poškodenie tvárového nervu, poruchu chuti, závraty a iné.
Načúvacie prístroje
Načúvacie prístroje sú vhodnou alternatívou pre pacientov, ktorí sú kontraindikovaní k operačnému riešeniu a teda nie sú vhodnými kandidátmi pre stapedektómiu alebo stepedotómiu. Výhodou je, že vhodným implantátom je možné upraviť aj senzorineurálnu stratu sluchu, teda sekundárnu poruchu kochlei.
Načúvacie prístroje fungujú na princípe zosilnenia zvuku a zväčšenia prenosovej energie cez stuhnuté kostičky, čím zlepšujú prenos zvuku do vnútorného ucha. Vhodnými adeptmi pre načúvací prístroj sú pacienti so stratou sluchu vyššou ako 25 dB.
Ďalšou výhodou je, že sa načúvacie prístroje dajú prispôsobiť tak, aby zosilňovali iba tie frekvencie, ktoré sú pre pacienta podľa audiometrie problematické. Postupnou progresiou otosklerózy a pribúdaním problematických frekvencii sa načúvací prístroj dá ďalej upravovať a meniť jeho nastavenia.
U pacientov s otosklerózou sa v súčasnosti najčastejšie používajú implantovateľné načúvacie prístroje, napríklad stredoušné implantáty a implantáty na kostné vedenie.
Tieto implantovateľné načúvacie prístroje zosilňujú akustický signál prenášaný do slimáka, podobne ako načúvacie prístroje, avšak technicky sú veľmi odlišné.
- Implantáty stredného ucha sú chirurgicky pripevnené k stredoušným kostičkám a zosilňujú zvuk mechanickým rozvibrovaním kostičiek. Tieto implantáty majú limitované použitie pri pacientoch s otosklerózou, keďže vyžadujú pohyblivé kostičky.
- Implantáty kostného vedenia sú indikované u pacientov s prevodovou poruchou alebo zmiešanou poruchou sluchu s minimálnym kochleárnym senzorineurálnym postihnutím. Princípom je obídenie vonkajšieho a stredného ucha, prenesením vibrácii z oblasti spánkových kostí rovno do vnútorného ucha. Ku spánkovým kostiam sú implantáty chirurgicky pripevnené. Implantáty pre kostné vedenie je možné aplikovať obojstranne, avšak zvyčajne je postačujúci jednostranný implantát, keďže prenesené vibrácie sú tak intenzívne, že stimulujú aj druhostrannú kochleu.
- Kochleárne implantáty pracujú úplne odlišným spôsobom. Nezosilňujú akustické signály, ale priamo premieňajú akustické signály na elektrické signály. Tie sa rovno prenášajú do sluchového nervu a odtiaľ do mozgu. Ide o celkovú obchádzku stredného aj vnútorného ucha, preto sú takéto implantáty vhodné u pacientov so senzorineurálnou stratou sluchu.