Ako sa lieči otras mozgu? Pozorovanie ako číslo 1
Ak má pacient CT vyšetrenie s negatívnym nálezom štrukturálnej lézie a neurológ nenašiel žiadny zjavný deficit, môže byť do 1 hodiny prepustený domov.
V domácom prostredí sa fyzicky aj psychicky šetrí, prijíma dostatočné množstvo tekutín a môže užiť bežne dostupné analgetiká na bolesť.
Neodporúčajú sa antiflogistiká pre zvýšené riziko vzniku krvácania do mozgu. Taktiež nevhodné sú opiáty, keďže majú vplyv na vedomie pacienta a môžu ho meniť.
Druhú skupinu pacientov je potrebné hospitalizovať na pozorovanie minimálne 12 až 24 hodín.
Sú to pacienti s týmito symptómami:
- porucha neurologických funkcii
- GCS menej ako 15
- silná bolesť hlavy
- pretrvávajúce zvracanie
- otvorené poranenie lebky
- polytrauma
- krvácavý stav
- otrava alkoholom
- drogová závislosť
- podozrenie na bezvedomie pre štrukturálne poškodenie mozgu
Prevencia
Najefektívnejšou prevenciou otrasu mozgu je ochrana hlavy pred úrazom. Pri športe a práci používame ochranné prilby, poprípade chrániče chrbta a krku.
MUDr. Andrea Bullová
Lekár
Po absolvovaní osemročného gymnázia, som presne vedela, kým sa chcem v živote stať. Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave mi splnilo dlhoročný sen a mohla som začať plniť svoje poslanie lekára. Po získaní diplomu a titulu MUDr., viedli moje prvé profesionálne kroky do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Na klinike Stereotaktickej rádiochirurgie som sa venovala pacientom s mozgovými nádormi a nádormi oka. Po roku práce s onkologickými pacientmi som sa v roku 2020 presunula na Neurologickú kliniku SZU Univerzitnej nemocnice sv. Michala v Bratislave, kde pôsobím dodnes. Voľný čas trávim najradšej v prírode, či už na bicykli, turistike alebo len tak na prechádzke v neďalekom lese.
Zobraziť všetky články autora