späť na zoznam chorôb

Ako sa lieči: Paratýfus

Autor: Michal Hrebík

Späť na Paratýfus

Liečba choroby spočíva najmä v podávaní antibiotík, ktoré zničia baktérie v tenkom čreve a tiež v dostatočnom zavodnení organizmu. Pravidelný prísun tekutín, taktiež aj kľud na lôžku bez vystavovania sa prílišnej fyzickej námahe sú základom pre úspešné vyliečenie. Pacient totiž môže mať horúčky a málo tekutín, takže nový prísun tekutín a najmä minerálnej vody spoločne s kľudovým režimom mu pomôže zvládnuť vyčerpanosť, svalovú únavu a tiež horúčky.

Antibiotiká sa podávajú s cieľom zamedziť ďalšiemu množeniu baktérií a tiež pomôcť k ich zlikvidovaniu v organizme a vylúčeniu von z tela. Používajú sa ampicilín alebo chloramfenikol, pričom ak je liečba začatá včas, je veľmi dobrá prognóza na uzdravenie aj pri rizikových skupinách pacientov, čo sú najmä malé deti a seniori. Prv, ako odíde jednotlivec napríklad do rizikových oblastí, je dobré aj očkovanie, ktoré sa podáva injekčnou formou a účinkuje 3 roky.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.