Paratýfus

Paratýfus
Zdroj foto: Getty images

Paratýfus je infekčné ochorenie, ktoré sa veľmi podobá brušnému týfusu, ale má rýchlejší nástup, no miernejšie prejavy a priebeh ochorenia. Inkubačný čas je teda kratší, pričom toto ochorenie je častejšie ako klasický brušný týfus a je spôsobené baktériou Salmonella, ktorá sa vyskytuje v troch rôznych formách A, B alebo C. Aj pri tomto ochorení platí, že postihnuté je tenké črevo, kde sa baktéria dostane cez tráviaci trakt a tu sa značne rozmnožuje a dostáva sa aj do celého organizmu.

Charakteristika

Toto ochorenie je klinicky veľmi podobné klasickému brušnému týfusu a na svedomí ho má tiež baktéria Salmonella, ktorá sa šíri v troch formách. Paratýfus typu A je vyvolaný baktériou Salmonella paratyphi, typ B, ktorý sa vyskytuje aj v našich zemepisných šírkach, Salmonelou schottmuelleri a forma C, ktorú má na svedomí Salmonella hirschfeldia. Kým A a C formy sa vyskytujú v tropických oblastiach a k nám môžu byť len importované, B typ sme už u nás aj mali.

Okrem toho, že u nás rozšírený paratýfus B je klinicky podobný brušnému týfusu, niekedy je priebeh podobný aj ako pri salmonelovej enteritíde. V podstate ide o ochorenie špinavých rúk, ktoré sa prenáša fekálnou a orálnou cestou kontaminovanou vodou. Šírenie je možné aj nedostatočne tepelne upravenými kontaminovanými potravinami, ktoré pochádzajú zo zvierat, ktoré sa mohli touto vodou nakaziť. Baktérie sa dostanú do tenkého čreva a odtiaľ krvným obehom do celého organizmu, najmä do pečene, sleziny a lymfatických uzlín.

Príčiny

Paratýfus spôsobuje ochorenie baktérie Salmonella, ktorá je v troch rôznych formách a postihuje najmä tenké črevo. Baktérie sa dostanú do čreva, napadnú sliznicu a množia sa, pričom prostredníctvom lymfatického systému a krvného obehu sa rozrastajú po celom tele. Hrozí aj krvácanie do čriev a zápal pobrušnice, pričom baktéria napáda aj pečeň, slezinu a lymfatické uzliny. Príčinou ochorenia je kontaminovaná voda a nedobre upravené mäso či iné potraviny z tejto vody.

Príznaky

Čo sa týka symptómov a príznakov ochorenia, sú podobne ako pri klasickom týfuse, ale v niečom aj rozdielne. Veľmi krátka je inkubačná doba a pri paratýfuse sa môžu prvé príznaky objaviť už po 8 až 16 hodinách od nakazenia, čiže nástup choroby je veľmi rýchly. Dostaví sa vracanie, bolesti svalov, vysoké horúčky, slabosť postihnutého jedinca, taktiež zväčšenie pečene a sleziny a tiež znížená chuť do jedla. Veľmi častá je aj zápcha, menej už hnačka.

Niekedy môže byť súčasťou príznakov aj bolestivosť v oblasti brušnej steny prípadne žlčníka, čo sa vyskytuje pri komplikáciach ochorenia, teda ak napríklad nastane krvácanie do čriev, zápal pobrušnice alebo zápal žlčníka. Rozdiel medzi brušným týfusom a paratýfusom je ohľadom týfusových škvŕn, pretože pri paratýfuse je možné pozorovať opary najmä na perách. Môže sa objaviť aj znížená chuť do jedla a tiež nepravidelná srdečná činnosť u niektorých pacientov.

Diagnostika

Diagnostika paratýfusu je spoľahlivo možná len biologickým vyšetrením na prítomnosť baktérie Salmonella a podľa konkrétneho typu je možné určiť aj typ paratýfusu, ktorý postihol pacienta. Toto vyšetrenie sa získava prevažne zo stolice, krvi alebo z moču, pričom lekár samozrejme sleduje aj ostatné príznaky pri postihnutom jedincovi a podľa nich určí, o aký typ týfového ochorenia sa jedná, keďže veľa znakov má paratýfus spoločných s brušným týfusom aj salmonelovou enteritídou.

Priebeh

Priebeh choroby je veľmi rýchly, avšak po rýchlom nástupe v priebehu už 8 až 16 hodín je následne ďalší priebeh miernejší. Úmrtnosť je veľmi nízka a pri správnej liečbe sa pohybuje len do 5 %, takže nejde o ochorenie, ktoré by mohlo výrazne ohroziť život. Po nakazení sa dostaví nevoľnosť, zvracanie, horúčky, bolesť svalov a celková slabosť, neskôr sa môžu pridať aj hnačky a výsev oparov na perách. Ak sa baktéria dostane do pečene, môže sa zväčšiť, niekedy sa vyskytuje aj zápcha a znížená chuť do jedla.

Ako sa lieči: Paratýfus

Ako sa lieči paratýfusová infekcia?

Zobraziť viac

Ako rozoznať symptómy infekcie

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Odporúčané