späť na zoznam chorôb

Paratýfus

Autor: Michal Hrebík
Paratýfus
Zdroj foto: Getty images

Paratýfus je infekčné ochorenie, ktoré sa veľmi podobá brušnému týfusu, ale má rýchlejší nástup, no miernejšie prejavy a priebeh ochorenia. Inkubačný čas je teda kratší, pričom toto ochorenie je častejšie ako klasický brušný týfus a je spôsobené baktériou Salmonella, ktorá sa vyskytuje v troch rôznych formách A, B alebo C. Aj pri tomto ochorení platí, že postihnuté je tenké črevo, kde sa baktéria dostane cez tráviaci trakt a tu sa značne rozmnožuje a dostáva sa aj do celého organizmu.


Charakteristika

Toto ochorenie je klinicky veľmi podobné klasickému brušnému týfusu a na svedomí ho má tiež baktéria Salmonella, ktorá sa šíri v troch formách. Paratýfus typu A je vyvolaný baktériou Salmonella paratyphi, typ B, ktorý sa vyskytuje aj v našich zemepisných šírkach, Salmonelou schottmuelleri a forma C, ktorú má na svedomí Salmonella hirschfeldia. Kým A a C formy sa vyskytujú v tropických oblastiach a k nám môžu byť len importované, B typ sme už u nás aj mali.

Okrem toho, že u nás rozšírený paratýfus B je klinicky podobný brušnému týfusu, niekedy je priebeh podobný aj ako pri salmonelovej enteritíde. V podstate ide o ochorenie špinavých rúk, ktoré sa prenáša fekálnou a orálnou cestou kontaminovanou vodou. Šírenie je možné aj nedostatočne tepelne upravenými kontaminovanými potravinami, ktoré pochádzajú zo zvierat, ktoré sa mohli touto vodou nakaziť. Baktérie sa dostanú do tenkého čreva a odtiaľ krvným obehom do celého organizmu, najmä do pečene, sleziny a lymfatických uzlín.

Príčiny

Paratýfus spôsobuje ochorenie baktérie Salmonella, ktorá je v troch rôznych formách a postihuje najmä tenké črevo. Baktérie sa dostanú do čreva, napadnú sliznicu a množia sa, pričom prostredníctvom lymfatického systému a krvného obehu sa rozrastajú po celom tele. Hrozí aj krvácanie do čriev a zápal pobrušnice, pričom baktéria napáda aj pečeň, slezinu a lymfatické uzliny. Príčinou ochorenia je kontaminovaná voda a nedobre upravené mäso či iné potraviny z tejto vody.

Príznaky

Čo sa týka symptómov a príznakov ochorenia, sú podobne ako pri klasickom týfuse, ale v niečom aj rozdielne. Veľmi krátka je inkubačná doba a pri paratýfuse sa môžu prvé príznaky objaviť už po 8 až 16 hodinách od nakazenia, čiže nástup choroby je veľmi rýchly. Dostaví sa vracanie, bolesti svalov, vysoké horúčky, slabosť postihnutého jedinca, taktiež zväčšenie pečene a sleziny a tiež znížená chuť do jedla. Veľmi častá je aj zápcha, menej už hnačka.

Niekedy môže byť súčasťou príznakov aj bolestivosť v oblasti brušnej steny prípadne žlčníka, čo sa vyskytuje pri komplikáciach ochorenia, teda ak napríklad nastane krvácanie do čriev, zápal pobrušnice alebo zápal žlčníka. Rozdiel medzi brušným týfusom a paratýfusom je ohľadom týfusových škvŕn, pretože pri paratýfuse je možné pozorovať opary najmä na perách. Môže sa objaviť aj znížená chuť do jedla a tiež nepravidelná srdečná činnosť u niektorých pacientov.

Diagnostika

Diagnostika paratýfusu je spoľahlivo možná len biologickým vyšetrením na prítomnosť baktérie Salmonella a podľa konkrétneho typu je možné určiť aj typ paratýfusu, ktorý postihol pacienta. Toto vyšetrenie sa získava prevažne zo stolice, krvi alebo z moču, pričom lekár samozrejme sleduje aj ostatné príznaky pri postihnutom jedincovi a podľa nich určí, o aký typ týfového ochorenia sa jedná, keďže veľa znakov má paratýfus spoločných s brušným týfusom aj salmonelovou enteritídou.

Ako rozoznať symptómy infekcie

Ako rozoznať symptómy infekcie

Priebeh

Priebeh choroby je veľmi rýchly, avšak po rýchlom nástupe v priebehu už 8 až 16 hodín je následne ďalší priebeh miernejší. Úmrtnosť je veľmi nízka a pri správnej liečbe sa pohybuje len do 5 %, takže nejde o ochorenie, ktoré by mohlo výrazne ohroziť život. Po nakazení sa dostaví nevoľnosť, zvracanie, horúčky, bolesť svalov a celková slabosť, neskôr sa môžu pridať aj hnačky a výsev oparov na perách. Ak sa baktéria dostane do pečene, môže sa zväčšiť, niekedy sa vyskytuje aj zápcha a znížená chuť do jedla.

Ako sa lieči: paratýfus

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 28.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne a podľa predpisu lekára? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne a podľa predpisu lekára?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie má...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.