Liečba Parkinsonovej choroby: Lieky, rehabilitácia i chirurgia

Liečba spočíva v nahradení chýbajúceho dopamínu a kompenzácii neuromediátorovej dysbalancie. 

Parkinsonova choroba sa žiaľ nedá vyliečiť, avšak vhodnou liečbou môžeme dlhodobo potláčať jej príznaky. Patologické zmeny v mozgu však neovplyvníme.

Každá chronická liečba prináša okrem zmiernenia symptómov aj nežiadúce účinky a komplikácie. Cieľom je dosiahnuť rovnováhou medzi úžitkom liečby a komplikáciami, čím sa zlepší kvalita života pacienta. 

Levodopa

Levodopa je hlavným liekom v manažmente Parkinsonovej choroby. 

Deficit dopamínu nie je možné hradiť priamym podaním „hotového” dopamínu. Zle prechádza cez hematoencefalickú bariéru a veľká jeho časť by sa spotrebovala na ceste cez gastrointestinálny trakt. 

Levodopa je prekurzor dopamínu, ktorý veľmi dobre prechádza cez hematoencefalickú bariéru do mozgu. Podáva sa spolu s karbidopou, čo je látka, ktorá blokuje znehodnotenie tejto molekuly. 

Existuje aj vo forme gélu s názvom Duodopa. Tento gél sa aplikuje rovno do tenkého čreva pacienta. Táto forma terapie sa využíva u pacientov, ktorí síce reagujú na Levodopu, avšak majú ťažké vedľajšie účinky.

Látky podobné dopamínu

Účinné látky pôsobiace rovnako ako dopamín sa používajú buď v monoterapii, alebo v kombinácii s levodopou, pri zvládaní vedľajších účinkov.

Preparáty ako pergolid a bromokriptyn sa dnes pre závažné vedľajšie účinky už nepoužívajú, namiesto nich sa podávajú pramipexol, alebo ropinirol.

COMT

Ďalej sa používajú liečivá, ktoré blokujú odbúravanie levodopy na neúčinné čiastočky. Skratka ich názvu je COMT. Zvyšujú a predlžujú účinok levodopy, preto sa podávajú spolu s ňou v kombinácii. 

Prvou voľbou z tejto skupiny liečiv je entakapon. Jeho výhodou je, že nemá vedľajšie účinky v CNS, a preto sa môže podávať aj rizikovým pacientom.

Podobným liekom je tolkapon. Dlhšie pôsobí, avšak môže byť toxický na pečeň, preto vysoké dávky nie sú vhodné, najmä u rizikových pacientov.

NMDA

Liečivá zo skupiny NMDA zastupuje amantadin, ktorý bol pôvodne vyvinutý na liečbu chrípky. Zlepšuje hybnosť a zmierňuje stuhnutosť (rigiditu), ale na tras nemá až taký pozitívny efekt.

Vo forme na vnútrožilové podania sa využíva na liečbu akinetickej krízy. 

Blokátory MAO-B

Monoamino oxidáza (MAO-B) je hlavným činiteľom v reakciách oxidatívneho stresu, ktorý poškodzuje nervové bunky pri Parkinsonovej chorobe. Jej blokádou uchránime neuróny pred týmto toxickým vplyvom, napr. novou látkou rasagilín. 

Neurochirurgická liečba 

Pri liečbe Parkinsonovej choroby sa využívajú neuromodulačné metódy, z nich najpoužívanejšia je hlboká mozgová stimulácia. 

Pri tejto technike sa zavádza elektróda hlboko do mozgu, k príslušnému mozgovému jadru, kde je dlhodobo ponechaná. Vysiela nízkovoltážne kmity. 

Obojstrannou stimuláciou subtalamického jadra sa darí znížiť chronickú medikáciu pacienta, čím sa redukujú aj vedľajšie účinky liekov, napr. polieková dyskinéza, čo sú mimovoľné (tancujúce) pohyby končatín. 

Rehabilitácia

Dôležitou súčasťou liečby je rehabilitácia pacienta. Zahŕňa správne režimové opatrenia, cvičenie a pohybovú edukáciu. 

Pri poruchách reči a prehĺtania je nápomocný logopéd.

fzdieľaj na Facebooku