Parkinsonova choroba je neurodegeneratívna choroba centrálnej nervovej sústavy, konkrétne mozgu, pri ktorej dochádza k ubúdaniu nervových buniek. Tieto bunky ubúdajú v strednej časti mozgu, ktorá sa nazýva čierna substancia a ide o chronické ochorenie typické pre ľudí vo vyššom veku. Okrem fyziologických prejavov dochádza častokrát aj k súbehu s demenciou a inými duševnými poruchami, čo priebeh ochorenia značne komplikuje. Prvýkrát bola choroba popísaná už v roku 1817.
Príznaky Parkinsonovej choroby
- Stuhnutosť svalov
- Tras
- Spomalená chôdza
- Poruchy chôdze
- Problémy so zahájením pohybu
- Únavu
- Zmätenosť
- Poruchy pamäte
- Porucha koordinácie pohybov
- Zápchu
- Zníženie mimiky v tvári
- Zvýšené slzenie
- Časté pády
- Úzkosť
- Zvýšená tvorba slín
- Svalové kŕče
- Poruchy reči
- Pocit ťažkých nôh
- Potenie
- Neschopnosť udržať moč
- Depresia
- Demencia
Bylinky na Parkinsonovu chorobu
Charakteristika
Čo je parkinsonova choroba? Parkinsona, ako sa ochorenie niekedy hovorovo nazýva, popísal už pred 200 rokmi lekár James Parkinson, podľa ktorého sa choroba aj volá. Podstatou choroby je ubúdanie mozgovo nervových buniek v strednej časti mozgu, pričom tieto bunky sú významným faktorom pri produkcii dopamínu. Dopamín je nevyhnutný na prenos nervových signálov, čiže neurotransmiterov, medzi nervovými bunkami, neurónami. To má za následok poruchy ovládania pohybu.
Ľudia s touto neurologickou poruchou tak majú problém ovládať a koordinovať pohyb, ale aj svalové napätie a viaceré automatické poruchy, čo sa prejavuje navonok viacerými symptómami. Častejšie sa ochorenie vyskytuje u mužov, ale ide iba o miernu preferenciu, pričom najviac postihuje ľudí vo veku nad 60 rokov. Vývoj choroby trvá obvykle niekoľko rokov a pokiaľ nepríde čo najskôr k diagnostikovaniu a liečbe, človek nakoniec stratí úplnú kontrolu hybnosti. Samotná choroba ale smrť neprinesie, skôr jej rôzne komplikácie.
Príčiny
Parkinsonova choroba vzniká v dôsledku odumierania a úbytku nervových buniek v strednej časti mozgu, pričom dochádza k poklesu produkcie dopamínu, ktorý je nevyhnutný na prenos nervových signálov. Prečo však dochádza k tomuto úbytku buniek, nie je stále presne jasné, avšak určitý vplyv má aj genetická predispozícia a nepriaznivé okolité prostredie. Veľmi vzácne sú dedičné formy ochorenia, čo dokazuje aj epidemiológia choroby a rôzne štúdie, kde zohráva úlohu aj dedičnosť, pričom medzi rizikové faktory patria užívanie toxických látok a opakované infekcie v mozgu.
Príznaky
Keďže ochorenie postupuje pomerne dlhšiu dobu, nástup nie je príliš intenzívny a prvotné prejavy a príznaky sú viacmenej najprv neurčité. Ako sa prejavuje Parkinsonova choroba? Ide najmä o únavu, pocity tuhosti a ťažkosti končatín, neskôr sa dostavujú aj mierne kŕče a spomalenie chôdze. Človek si môže na sebe všimnúť aj vyššiu sekréciu a tvorbu slín, slzenie a potenie sa vo väčšom množstve. Neskôr už počas postupu choroby dochádza k významnému poklesu dopamínu, čo sa prejaví poruchami hybnosti a trasom.
Práve tras najmä rúk je typickým prejavom Parkinsonovej choroby. Najprv sa objavuje na jednej ruke, neskôr na oboch, potom už aj na čeľusti a dolných končatinách. Neskôr prichádza už aj k strate mimiky v tvári v dôsledku stuhnutosti svalstva. Ľudia majú v neskorších fázach ochorenia aj problém so zahájením pohybu, problémy s artikuláciou a rečou, niekedy sa vyskytujú aj problémy zažívacieho ústrojenstva. Nie vždy, ale niekedy áno, sa pridajú aj psychické problémy, úzkosť, depresia či demencia.
Diagnostika
- Diagnostika ochorenia len na základe prvotných príznakov a anamnézy je pomerne zložitá a tak sa vykonáva aj diferenciálna diagnostika a je nutné vylúčiť iné ochorenia nervového systému alebo pohybového aparátu, ktoré sa môžu prejavovať podobne
- Vykonávajú sa aj viaceré zobrazovacie vyšetrenie, konkrétne CT mozgu, ultrazvuk krčných tepien, magnetická rezonancia mozgu
- Taktiež sa vykonáva odber krvi a sleduje sa aj elektrická aktivita mozgu cez EEG test
Všetko, čo potrebujete vedieť o Parkinsonovej chorobe
Všetko, čo potrebujete vedieť o Parkinsonovej chorobe
Priebeh
Ochorenie je dlhodobejšieho charakteru a od jeho vypuknutia obvykle ubehne aj niekoľko rokov. Najprv sa začína menej určitými príznakmi ako bolesťou hlavy alebo pocitom ťažkých končatín, neskôr už počas druhej fázy sa pridáva aj charakteristický tras a postupne človek prestáva kontrolovať a koordinovať svoje pohyby a má problémy s rečou, chôdzou a automatizovanými pohybmi. Choroba má viaceré štádia a etapy, ktoré nasledujú za sebou a v prípade, ak sa nezačne liečba, v konečnom štádiu príde postihnutý o úplnú kontrolu nad telom a prognóza nie je pozitívna.
Parkinsonova choroba u mladých
Hoci najčastejšie postihuje toto ochorenie ľudí vo vysokom veku, ani u mladých nemusí byť jeho vznik nemožný, hoci ide o menej časté a vzácnejšie prípady. Najčastejšie sa vyskytuje na začiatku 5. alebo 6. dekády, no pribúda aj viacero ľudí s Parkinsonom už na začiatku 40ky, prípadne výnimočne aj pred 30kou. V tomto prípade, najmä u ľudí do 20 rokov, kedy sa vyskytujú prvé príznaky choroby v skorom štádiu, ide najčastejšie o vplyv dedičnosti a nejakej kombinácie genetickej predispozície.
- Zhruba 10% pacientov s týmto ochorením má menej ako 40 rokov, čo sa dá vzhľadom na priemerný vek dožitia vo vyspelej časti pokladať za mladý vek
- Na druhú stranu, ako prevencia môže byť veľmi účinná dobrá životospráva a tiež pravidelné cvičenia vo forme chôdze, ale aj cvičenia mozgu
- U mladých ľudí ale môžu byť príznaky v inej forme alebo intenzite ako pri klasickom pacientovi s Parkinsonom, avšak najčastejším prejavom je strata mimiky na tvári, čo si všimne okolie najskôr
Zaujímavosti o ochorení
Zaujímavou témou s ohľadom na možnosti liečenia je aj Parkinsonova choroba a marihuana. Vzťah medzi nimi je podobný ako pri viacerých iných ochoreniach, avšak obzvlášť pri tomto neurologickom ochorení sú účinky konopného semena veľmi pozitívne. Najčastejšie sa používa konopný prášok primiešaný do jedla, prípadne konopná masť, ktorá sa vtiera do pokožky. Liečebná kúra týmto štýlom trvá obvykle 90 dní a následne na 14 dní sa s podávaním prestane a sleduje sa reakcia organizmu. Ak je pozitívna, pokračuje sa v liečbe.
Parkinsonova choroba trápila alebo trápi aj viaceré známe osobnosti a verejne známych ľudí. Napríklad sú medzi nimi Michael J. Fox, pápež Ján Pavol II., umelec Salvador Dalí, známy boxe Muhammad Ali, bývalý prezident USA Ronald Reagan, spevák Johny Cash a touto chorobou trpeli aj negatívne postavy našej minulosti ako Mao Ce Tung alebo Adolf Hitler. Choroba si teda nevyberala ani v minulosti a niektorých ľudí postihla už po 40ke, čiže v skoršom veku.