Aká je liečba pedikulózy/zavšivenia? Lieky, šampón, vyčesávanie
Extrémnym riešením v prípade nakazenia Všou detskou je možné ostrihať vlasy na menej ako 1 cm, aj keď kompletne ostrihaná hlava nie je nutná.
Odporúča sa vlasy skrátiť na dĺžku približne 2,5 cm alebo menej, čo spôsobí prakticky uhynutie dospelých vší, pretože v tak krátkych vlasoch obvykle nemôžu prežiť.
Môže byť realizované samým postihnutým pomocou zrkadiel na sledovanie všetkých hlavových strán, i keď ľahšie je mať niekoho na pomoc s procedúrou..
Ostrihanie hlavy zmenší všiam možnosť ostať prichytené na hlave. Hlavná príčina pre ostrihanie je znížiť teplotu skalpu (pokožky na hlave). Vši primárne ostávajú v miestach, ktoré sú teplé a tmavé.
Ženy majú obvykle dlhšie vlasy a bolo zistené, že vši ostávajú na začiatku copu, pri krku alebo za ušami.
Ostrihanie vlasov nakrátko spôsobí nedostatočnú okolitú teplotu pre usadenie sa vší. I keď je efektívne, niektorí postihnutí môžu ostrihanie považovať za neestetické a použiť iné terapie, typicky aplikáciu nejakých chemických prostriedkov.
V prípade, že sa toto riešenie nedá uskutočniť, najmä u žien a dievčat s dlhými vlasmi, používa sa špeciálny šampón alebo sprej na vši aj na hnidy, ktoré hubia parazity ochromením ich nervovej činnosti (Liquido, Paranit (sprej), Orthosan, Diffusil alebo Hedrin).
Alternatívne sa používajú prírodné prípravky s olejovými látkami znemožňujúcimi dýchanie vší. Dôležitá je dlhodobejšia liečba aspoň počas dvoch týždňov, aby sa vyhubili aj hnidy.
Na pokožku priamo sa dajú použiť opakovane tiež špecifické prípravky s obsahom permethrinu alebo karbarylu, ktoré pokožku nedráždia a tiež pôsobia proti parazitovi.
Dôležité je aj dezinfikovať šatstvo, posteľnú bielizeň a uteráky a to vyvarením pri vysokých teplotách nad 80 stupňov.
Predovšetkým nepodliehajte panike, nemusí to byť dôkaz nízkeho hygienického štandardu vašej rodiny alebo nedostatočnej starostlivosti o deti.
Opatrenia, ktoré je nutné vykonať:
- U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov, ktorí sú zavšivavení je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu.
- Ak sa táto kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu.
- Šampón treba aplikovať na mokré vlasy masírovaním vlasovej pokožky a nechať pôsobiť 3 minúty, potom opláchnuť čistou vodou.
- Šampón je potrebné aplikovať aj druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a potom dôkladne opláchnuť čistou vodou.
- Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto 2 po sebe idúce aplikácie nevyhnutné.
- K zabezpečeniu spoľahlivého účinku (k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať.
- Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín) alebo Persterilom.
- Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny.
- Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu.
- To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.
Častou chybou je zbytočná aplikácia prípravkov proti všiam z „preventívnych“ dôvodov.