späť na zoznam chorôb

Pedikulóza

Autor: Michal Hrebík
Pedikulóza
Zdroj foto: Getty images

Pedikulóza je parazitárne ochorenie spôsobené napadnutím pokožky všami, ktoré je prenosné a infekčné a typicky sa objavuje najviac u detí v školskom veku. Ide o svrbivú dermatózu, kedy dochádza k prichytávaniu vší na pokožku človeka, kladeniu vajíčok zvaných hnidy a ďalšiemu množeniu. Najčastejšie pedikulózu spôsobujú Voš detská alebo Voš šatová, čo sú bezkrídle parazity cicajúce krv hostiteľa. Kým Voš detská prevažne žije vo vlasov, Voš šatová v spodnom prádle a na pokožke. Existuje ale aj Voš lonová.


Charakteristika

Toto infekčné a prenosné parazitárne ochorenie spôsobujú vši a prenáša sa blízkym telesným kontaktom. Vši sa živia krvou človeka a to tak, že sa zahryznú do pokožky, odkiaľ krv cicajú. Ochorenie sa vyskytuje v každej časti sveta a prvotné fázy sú vo veľa prípadoch asymptotické. Samičky kladú vajíčka, tzv. hnidy, ktoré sa môžu nachádzať vo vlasoch ale napríklad aj v odevoch, pričom obvykle sú vši veľké od 2 mm do 5mm a je tak možné ich niekedy vidieť aj voľným okom, takže je možné nájsť naraz vši a hnidy a to aj u detí aj u dospelých, ale niekedy sa nájdu len hnidy bez vší.

Kým Voš detská nachádzajúca sa vo vlasoch nemusí súvisieť s úrovňou hygieny, voš šatová už áno. Hoci život vší je pomerne krátky a trvá obvykle len 30 dní, za ten čas stihnú naklásť niekoľko desiatok až stoviek hníd, čiže vajíčok, ktoré pukajú a tak sa rozmnožujú ďalej. Na pokožku alebo na vlasy sa samotné vši aj hnidy prilepia pomocou časti svojho tela a sú od hostiteľa priamo závislé, keďže sa živia jeho krvou. V prípade príliš veľkého zavšivenia sa k chorobe pridáva aj lokálny zápal kože ako komplikácia pedikulózy. Vši u detí je možné najčastejšie nájsť vo vlasoch, aj preto sa hovorí, že detské vši súvisia s nedostatočnou osobnou hygienou.

Príčiny

Pedikulóza je parazitárne a infekčné ochorenie prenosné len priamym a tesným kontaktom, v niektorých prípadoch môže byť prenosná aj posteľným prádlom alebo oblečením. Najčastejšie postihujú ľudí Vši detské alebo Vši šatové. Voš detská sa prenáša priamym kontaktom vlasov, Voš šatová aj pomocou používania spoločných látok, tkanín alebo oblečenia. Určite však nie je možné nakaziť sa vzdušnou cestou. Najviac ohrozenou skupinou sú deti v kolektívoch, napríklad v škole. Inkubačná doba je obvykle jeden mesiac.

Príznaky

Prvotné obdobie prvých 3 až 4 týždňov býva obvykle bezpríznakové, kedy dochádza k infekcii parazitom, ktorý sa tu začne usídľovať, klásť vajíčka a množiť. Po mesiaci sa začínajú prejavovať prvotné príznaky a to najmä pálenie a svrbenie pokožky, v prípade Vši detskej ide o pokožku na hlave. Niekedy sa môže objaviť aj vyrážka ako alergická reakcia na prítomnosť vší. Celkovo je človek nekľudný, nesústredený a nervózny a to z dôvodu intenzívneho svrbenia.

U detí možno pozorovať niekedy škrabance na pokožke ak sa často pri svrbení škriabu. Taktiež má človek s pedikulózou problémy s poruchami spánku a nespavosťou v noci v dôsledku svrbenia a pálenia pokožky, ktorá je napadnutá všami. Niekedy býva zväčšená aj telesná teplota a zväčšené lymfatické uzliny a to najmä v prípade, že sa objaví nejaký zápal v dôsledku narušenia pokožky všami. Taktiež pri detailnom pohľade na vlasy, pokožku alebo do šiat je možné nájsť dospelé aj mŕtve vši, lupou aj ich vajíčka.

Diagnostika

  • V prvom rade je dôležité zisťovať pri určovaní choroby príznaky a klinické prejavy, taktiež anamnézu a možnosť prítomnosti rizikových faktorov, či už ide o hygienické faktory alebo možnosť infekcie v kolektíve
  • Následne sa vykonáva preukázanie prítomnosti parazitov a to dospelých jedincov alebo vajíčok detailným mikroskopickým vyšetrením pokožky hlavy, vlasov, pokožky na tele a oblečenia
  • Dôležité je vylúčiť tiež iné kožné ochorenia ako ekzém alebo psoriázu

Vši u detí a na školách - ako vyzerajú, foto a obrázky

Vši u detí a na školách - ako vyzerajú, foto a obrázky

Priebeh

Človek sa nakazí všami priamym kontaktom alebo v prípade Vši šatovej aj používaním spoločných látok, tkanín alebo posteľnej bielizne, práve preto je dôležitá prevencia. Prvých 30 dní sa zvyčajne ochorenie v polovici prípadov infekcie neprejavuje nijako, pretože vši sa ešte len začínajú množiť. Následne však už prichádza k svrbeniu a páleniu kože v dôsledku uhryznutia a cicania krvi, ktorou sa vši živia. U ľudí s dlhším nakazením dochádza aj ku komplikáciám so zápalom kože a celkovému nekľudu či poruchám spánku.

Vši a hnidy a ako sa ich zbaviť z vlasov

V rámci podpornej liečby je dôležité po prvotnej dezinfekcii dbať aj na to, aby sa vši nevrátili. Ak sa objaví hnida vo vlasov, môže to byť znamenie, že sa nepodarilo na prvýkrát úplne túto chorobu odstrániť a je potrebné zopakovanie postupov. Čo sa týka vlasov, existuje napríklad kovovový alebo elektrický hrebeň na vši a hnidy, ktorý sa dá kúpiť v drogériach. Napríklad elektrický hrebeň zabíja vši slabým elektrickým výbojom a je neškodný napríklad aj pre deti.

Vši sa objavujú všeobecne v každých vlasoch, či už ide o dredy, farbené vlasy alebo akýkoľvek iný účes. Jediným účinným riešením je úplné ostrihanie, ale pokiaľ sa chce tomuto spôsobu človek vyhnúť, jedinou možnosťou je hrebeň špeciálne určený na vši. Samozrejme aj v tomto prípade je potrebné skombinovanie s klasickou a štandardnou metódou, čiže v kombinácii so sprejom alebo špeciálnym šampónom je možné zničiť aj budúce zárodky.

Ako sa lieči: pedikulóza

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 31.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prejavujú vši u detí? Ako vyzerajú a ich likvidácia Ako sa prejavujú vši u detí? Ako vyzerajú a ich likvidácia

Voš je parazit, ktorý vie poriadne znepríjemniť život. Dobre sa jej darí v kolektíve. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lea 20.03.2020 20:04

Dobrý večer prosím skúsenejších o radu - čo na vši a hnidy aby ich zahubilo hneď a nebolo treba následne opakovane niečo ďalšie na vlásky dávať?

Eva 26.03.2020 08:25

My sme nanášali nydu z lekárne takým hrebienkovým aplikátorom. Stačilo ju naniesť raz a vši aj hnidy sa udusili asi do desiatich minút a nebolo treba to opakovať. Zatiaľ najlepšie čo sme skúsili - pozri sem, prikladam link - nyda.sk/pripravky-nyda