Ako prebieha liečba pľúcnej embólie? Lieky a invazívny prístup

Liečba nadväzuje na diagnostiku. Samozrejme, pri výskyte ťažkostí mimo nemocničné zariadenie, je potrebné uložiť človeka do polohy ležmo, s mierne zvýšenou polohou hornej polovice tela.

Pokoj, uvoľnenie tesného odevu a rýchly transport na odborné vyšetrenie, zavolanie 155 a vyslanie záchrannej zdravotnej služby.

Samotná liečba sa rozdeľuje na konzervatívnu a invazívnu. V akútnej fáze sa podáva trombolytická liečba, ktorá má za úlohu odstrániť trombus.

Tromboembolus sa v krátkom čase rozpustí, čo obnoví prietok krvi v pľúcnom riečisku. Následne sa pokračuje v antikoagulačnej liečbe, ktorá má aj preventívny účinok pred recidívou.

Druhou možnosťou sú invazívne zákroky alebo chirurgický zákrok. Ten sa volí v prípade, ak nie je trombolýza účinná alebo možná. Avšak, tromboembolytická liečba je indikovaná až v 90 % prípadov.

Robí sa pulmonálna embolektómia, bez použitia mimotelového obehu podľa Trendelenburga či Mariona. Inou metódou je forma s použitím ECC, čiže mimotelového obehu. Táto metóda je pre pacienta výhodnejšia a pre srdce šetrnejšia. Avšak, prevádza sa iba na kardiochirurgickom pracovisku.

Transvenózna katétrová pulmonálna embolektómia je katetrizačná metóda, keď sa cez stehnovú žilu alebo cez žilu na krku zavádza katéter do pľúcnych ciev. Následne sa ním odsávajú emboly.

Dôležitá je aj podporná liečba podľa pridružených ťažkostí a celkového klinického priebehu, a to podávanie kyslíka či lieky na podporu činnosti srdca.

Dôležitá je aj prevencia pľúcnej embólie. Na tú sa musí myslieť hlavne pri imobilizácii pacienta, jeho končatiny. A to ako pridanie antikoagulačnej liečby. Potrebná je včasná spätná mobilizácia a podpora pohybovej aktivity.

fzdieľaj na Facebooku