späť na zoznam článkov

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)
Zdroj foto: Getty images

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien. U žien toto obdobie nazývame menopauza, a je to dobre známy pojem. Ale ako sú na tom s prechodom muži?


Menopauza u mužov a andropauza?
Čo tieto pojmy spája? 
Ako sa prejavuje?
Aká je liečba? 

Nie je to len o návaloch a nervozite... Ich trvaní v určitom období...

S narastajúcim vekom sa ľudské telo, či už ženské, alebo mužské, musí vyrovnať s množstvom zmien súvisiacich s prirodzeným procesom starnutia.

výsledkom naprogramovaných procesov, ale aj náhodných dejov a prirodzeného „opotrebovania” organizmu a jeho buniek.

Mení sa nie len celkový vzhľad človeka, ale aj niektoré vnútorné procesy. Zmeny riadenia v ľudskom tele prebiehajú na úrovni nervovej sústavy, imunitného a endokrinného systému.

Najnápadnejšie a zároveň priamo súvisiace s prechodom sú práve endokrinné, alebo hormonálne zmeny, ktoré spôsobujú, že niektoré koncentrácie hormónov v tele sa znižujú, zvyšujú alebo sa nemenia. Tieto výkyvy majú za následok nielen orgánové, ale aj funkčné zmeny.

 

Ženská menopauza a mužská andropauza sú spôsobené starnutím

Zaujímavé:
Proces starnutia a smrť ako neoddeliteľnú súčasť života poznali ľudia od nepamäti.
Európsky alchymisti v období stredoveku dokonca strávili množstvo času hľadaním tzv. „kameňa mudrcov”.
Nešlo o naozajstnú horninu, ale o mystickú látku, ktorá má silu vyliečiť všetky ochorenia, spomaliť starnutie a predĺžiť život.
V minulosti bolo taktiež vynaloženého veľa bezúspešného úsilia v honbe za mystickou vlastnosťou - nesmrteľnosťou.

Menopauza u žien je dobre známa vec. Možno práve preto, že ženy o svojich problémoch veľmi rady rozprávajú, sťažujú sa a rozoberajú ich medzi sebou. Muži sú skôr striedmy a svoje súkromie si nechávajú výlučne pre seba. To ale ešte neznamená, že ich nič netrápi. Aj u nich sa podpisuje vplyv času.

Prechodné obdobie u mužov nazývame andropauza. Ide o obdobie vyznačujúce sa hormonálnymi zmenami, a s nimi spojenými prejavmi a ťažkosťami, ktoré trápia mužské pohlavie. V niektorých bodoch je symptomatológia u oboch pohlaví totožná, no vzhľadom na ich vzájomnú rozdielnosť sa v ostatných bodoch nezhoduje.

 

Andropauza nie je ekvivalentom ženskej menopauzy

Aj keď sa andropauza často spomína v súvislosti s klimaktériom u žien, nie je jej mužským ekvivalentom.

Menopauza aj andropauza sú obdobiami hormonálnych zmien, zapríčinené procesom starnutia, avšak u žien sú výrazne znížené hormonálne koncentrácie v krátkom časovom období, napriek tomu u mužov ide o pozvoľný a dlhodobejší proces, a aj napriek zníženiu mužských hormónov, je ich také množstvo, že stále prevládajú.

Andropauza je súhrnný názov pre tzv. mužské klimaktérium (lat. climacterium virile). V zahraničnej literatúre sa však tieto pojmy veľmi nevyskytujú, skôr sa preferuje pomenovanie ADAM, resp. PADAM. Ide o skratky, ktoré presne pojednávajú o príčine ich vzniku, a tou je znížená koncentrácia alebo úplné chýbanie androgénov.

 • ADAM ⇒ androgen decline in aging male
 • PADAM ⇒ partial androgen deficiency of aging man

 

Čo sú to androgény?

Androgény, zvané aj testoidy sú prirodzené, ale aj syntetické látky radené medzi hormóny s virilizujúcim účinkom. Viažu sa na androgénne receptory, a sú priamo zodpovedné za stimuláciu a vývin samčích pohlavných znakov.

Najdôležitejším predstaviteľom androgénov je testosterón, hormón ovplyvňujúci vývin primárnych a sekundárnych mužských pohlavných znakov (svalstvo, ochlpenie, mutovanie hlasu).

TIP: Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež

 

Kedy dochádza k andropauze?

Hladina androgénov, konkrétne testosterónu začína klesať už okolo 30roku života. Pokles je minimálny, a preto o ňom väčšina mužov netuší. V nasledujúcich dekádach klesá v priemere o ďalších 10%.

Výrazný je vo veku 50rokov, kedy sa začínajú objavovať prvotné ťažkosti. Vo veku nad 75rokov je hladina celkového testosterónu nižšia ako 11nmol/l, a voľného testosterónu je menej ako 220pmol/l. 

Pokles a presné hladiny testosterónu sú u každého muža individuálne, no skôr či neskôr sa dostavia.

 

Čo sa deje s telom muža v období prechodných, hormonálnych zmien?

Znížené hladiny androgénov, hlavne testosterónu spôsobujú nepríjemné zmeny v mužskom tele. K týmto zmenám dochádza v priemere okolo 50teho roku života, a výrazne pôsobia na jeho kvalitu. Postihujú viaceré oblasti. Ktoré to sú?

 

Vegetatívna symptomatológia

Začína sa to neopodstatnenou podráždenosťou a nespokojnosťou. Muž nevie o čo ide, len sa jednoducho necíti vo svojej koži, tuší len že sa niečo deje, že niečo s ním nie je v poriadku.

 • problém so zaspávaním, v noci sa opakovane prebúdza.
 • Nadmerne sa potí v epizódach, hlavne počas noci a pociťuje nepríjemné návaly tepla
 • Na druhý deň po bezsennej noci je vyčerpaný a ľahko unaviteľný.
 • Čoraz častejšie sa objavuje búšenie srdca, závrate a niekedy pocit na odpadnutie. Sprevádza ich nevoľnosť, menej často zvracanie.

 

Porucha virility - strata mužnosti

Medzi poruchy virility zaraďujeme všetko to, čo sa týka úbytku, alebo úpadku mužských pohlavných znakov.

 • Patrí sem napríklad preriedenie, resp. strata ochlpenia v oblasti pohlavného údu. Podobný dej e možné vidieť aj na vlasoch, ktoré nadmerné padajú a objavuje sa plešivosť.
 • Ďalej je to výrazný úbytok svalovej hmoty, ktorá dovtedy výrazne odlišovala muža od ženy. Namiesto vypracovaných bicepsov je svalstvo výrazne ochabnuté, koža ovisnutejšia a menej pružná. Tehličky na bruchu, prípadne štíhly pás vystrieda abdominálna (brušná) obezita, pretože testosterón napomáha aj spaľovaniu tuku.
 • Nie sú to len svaly, ktoré spôsobujú nižšiu vitalitu a znížený fyzický výkon. Človek už nezvláda namáhavé činnosti tak, ako predtým a rýchlejšie sa unavuje.
 • Dochádza tiež k zmenám tvaru mužských pohlavných orgánov, no tieto zmeny sú tak nenápadné, že o nich takmer nikto nevie.

Zaujímavé:
V niektorých závažnejších prípadoch môže výrazný nedostatok testosterónu spôsobiť vývoj ženských znakov, napríklad rast pŕs - gynekomastiu.

TIP: Vypadávanie vlasov trápi rovnako mužov ako aj ženy

 

Porucha sexuality - keď muž prestáva byť mužom

Poruchy sexuality sú pre mužské pohlavie veľkým problémom. Dokonca by sa dalo povedať, že čo sa týka andropauzy, sú tým najchúlostivejším, pretože výrazne ovplyvňujú ich doterajšiu sexuálnu aktivitu. Sú dané poruchami erekcie, kedy muž chce ale nemôže, alebo libida, kedy jednoducho nemá chuť.

 • Radíme sem zníženie libida, teda chuti na sex, ktorá paradoxne u žien v menopauze stúpa.
 • Dochádza taktiež k poruchám erekcie čo sa týka jej kvality, ale aj nástupu účinku. Prejavuje sa to nedostatočným stoporením pohlavného údu pri akte, jeho oneskoreným stoporením, alebo stoporením s rýchlym ochabnutím penisu.
 • To prispieva k nielen k nedosiahnutiu orgazmu, ale aj k poruchám ejakulácie, k slabej ejakulácii (výronu semena), či zníženému objemu ejakulátu.
TIP:
Ako zvyšuje životný štýl riziko impotencie
Podpora a zlepšenie erekcie - radíme ako na to

 

Poruchy nálad a kognitívnych funkcií

Nielen ženy majú právo na zmeny nálad. Taktiež muži vedia byť „nepríjemný” v čase prechodu. Sužujú ich nie len zmeny nálad, no taktiež iné obdobné stavy.

 • U mužov v prechode je typická podráždenosť vs. letargia. Je to veľmi individuálne, u ktorého muža sa prejaví prvá alebo druhá varianta. Zväčša zohráva úlohu predchádzajúce charakterové vlastnosti a osobnosť človeka. Tieto dva odlišné psychické stavy sa môžu vzájomne striedať na základe aktuálneho rozpoloženia konkrétneho jedinca.
 • Typická je neustála nervozita, nespokojnosť so všetkým a s každým. V istú chvíľu je všetko zle, subjektívne sa nič nedarí, a všetci stoja za ... Nespokojný človek, ktorému sa v jeho ponímaní nedarí má zároveň nedostatok sebavedomia a ďalšej motivácie.
 • Výnimkou nie je ani úzkosť a depresia, a z toho plynúci strach. V priemere však trpia depresiou poväčšine ženy, no aj u muža v prechode sa často objavuje.
 • Medzi poruchy kognitívnych funkcií patria poruchy pamäte, ktoré súvisia s prechodom, no v staršom veku vznikajú aj bez ohľadu na adropauzu.
TIP: Demencia môže byť aj v mladom veku

 

Ako potlačiť problémy v súvislosti s prechodom?

Liečba andropauzi je buď kauzálna, alebo symptomatologická.

Pod kauzálnou terapiou rozumieme náhradu, či doplnenie androgénov v syntetickej forme. Jedná sa o substitučnú náhradu testosterónu. Tým sa docieli zvýšenie ich koncentrácie v organizme a potlačia sa príznaky vznikajúce z dôvodu ich nedostatku.

Zaujímavé: Podľa štatistík sa v súčasnej dobe len v Európe lieči testosterónovými preparátmi až  350 000 mužov.

Symptomatologická liečba je vysoko individuálna. Zahŕňa široké spektrum liečiv, potláčajúce najvýraznejšie príznaky andropauzy.
K tejto terapii patria aj lieky potláčajúce psychickú symptomatológiu súvisiacu s týmto obdobím. Najčastejšie ide o liečbu depresie, či úzkostnej poruchy.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 16.10.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež

Muži sa s problémom klesajúceho testosterónu stretávajú už pomerne skoro, zhruba po tridsiatom roku veku. Tento pokles má na ich život veľmi negatívny vplyv. Preto je treba klesajúci...

Ako zlý životný štýl zvyšuje riziko impotencie, erektilnej dysfunkcie? Ako zlý životný štýl zvyšuje riziko impotencie, erektilnej dysfunkcie?

Viete, aké slová najviac rezonujú v ušiach mužov? Čo je pre nich i v dnešnej dobe tabu? O čom neradi hovoria? Impotencia, porucha erekcie, slabá erekcia. 

Ako podporiť a zlepšiť erekciu? Radíme čo robiť (s tabletkami i bez) Ako podporiť a zlepšiť erekciu? Radíme čo robiť (s tabletkami i bez)

Slabá potencia a problémy s erekciou  dnes trápia čoraz viac mužov. Môže za to niekoľko faktorov, ktoré súvisia najmä zo životosprávou a životným štýlom, ale samozrejme existujú aj...

Nový koronavírus: Poznáte príznaky, podobnosť či odlišnosti s chrípkou? Nový koronavírus: Poznáte príznaky, podobnosť či odlišnosti s chrípkou?

Nový koronavírus sa ďalej šíri svetom, vzbudzuje obavy. Stále nie je dostatočne preskúmaný, avšak, určité významné informácie už poznáme.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.