Dá sa portálna hypertenzia liečiť? Čo všetko zahŕňa?

Liečba sa zameriava na prevenciu akútneho krvácania a jeho recidívy. Zahŕňa teda farmakologickú liečbu, keď sa betablokátormi znižuje prietok portálnym riečiskom. Plus, doplnia sa hepatoprotektíva, na zlepšenie funkcie pečene.

V prípade rizikových varixov sa pristupuje k ich ošetreniu pri endoskopickom prístupe, a to ligáciou - podviazanie cievnej výdute a ich sklerotizácia.

V prípade krvácania sa zabezpečuje viacero postupov: 

  1. doplnenie krvného objemu
  2. lieky na zníženie krvácania, zrážanie krvi - hemostiptiká, vazopresín
  3. gastroskopia - vyhľadanie zdroja krvácania
  4. tamponáda pažerákových varixov - SB sondou - Sengstaken Balekmore sonda, tá má zamedziť krvácaniu z cievy jej stlačením, obsahuje dva balóniky, jeden zatlačí na ústie žalúdka a druhý utesní v pažeráku varix

Elektívne sklerotizácie a bandáže majú obmedziť riziko krvácania, avšak, neriešia vysoký tlak krvi vo vrátnici.

Tvorba ascitu, vody v bruchu, sa obmedzuje podávaním diuretík a obmedzením príjmu solí. V prípade veľkého rozsahu sa časť obsahu odstraňuje punkciou. A teda vpichom ihly cez kožu. 

Transplantácia pečene je nutná pri zlyhaní funkcie pečene a v prípade cirhózy, ktorá je nezvratná. I keď je pečeň schopná regenerácie, v určitom momente a pri premene funkčného tkaniva na fibrotické, to už možno nie je.

Pri nádoroch je možnosťou chirurgické odstránenie. Avšak, nie v každom prípade je možné. 

Nanešťastie, nie vždy je liečba úspešná a pacientovi sa podáva paliatívna forma. Tá má v čo najvyššom možnom rozsahu zlepšiť kvalitu a dĺžku života. 

TIPS, DSRS a MESO-REX metóda

TIPS - Transjugulárny intrahepatálny portosystémový shunt, je umelo vytvorený skrat - spojka, cez vena jugularis (krčnú žilu) a pečeňové žily do kmeňa vrátnice. 

Volí sa hlavne pri krvácaní z varixov a jeho recidívach či ascite. Vykonáva sa pri rádiologickej kontrole cez cievy. Nie je chirurgickým výkonom. 

Nevýhodou je možné urýchlenie nástupu encefalopatie pri významnej poruche funkcie pečene. Nakoľko sa ním čiastočne obchádza pečeň, čím sa v krvi navýši výskyt toxínov.

DSRS - distálny splenorenálny skrat,patrí do chirurgických zákrokov. Pričom sa slezinová žila oddelí od portálneho systému a napája sa na obličkovú žilu. Tým sa znižuje tlak v portálnej žile. 

MESO-REX BY-PASS alebo tiež Rexov skrat, je účinným riešením pri trombóze a iných anomáliách portálnej žily u detí. Ide o vytvorenie skratu, BY-PASSu (obchádzky), zablokovanej portálnej vény. 

Ide o skrat medzi hornou mezenterickou žilou (HMV), ktorá privádza krv z čriev a ľavou portálnou vénou. Pri tejto metóde je dôležitá funkčná priechodnosť mezenterickej žily. 

Prepája sa tak mezenterická žila s vetvou ľavej portálnej žily. Na skrat sa využíva vlastná žila človeka, ktorá môže pochádzať z viacerých zdrojov, často z vnútornej krčnej - jugulárnej žily. 

Táto metóda má svoje výhody, a to hlavne u detských pacientov. Vhodné je ju aplikovať skôr, ako sa objavia závažnejšie príznaky portálnej hypertenzie. 

Prevencia

V tomto prípade je nutná celková zmena životosprávy. Totálne obmedzenie alkoholu, drog, liekov zaťažujúcich pečeň (paracetamol), ale taktiež doplnenie liekov - doplnkov výživy, ktoré podporujú regeneráciu pečene. 

Akúkoľvek liečbu a užívanie výživových doplnkov je nutné konzultovať s odborníkom. 

Nutná je úprava stravy, obmedzenie sodíka (nátria), teda soli na maximálne 2 g za deň.  V diéte môže byť tiež obmedzenie bielkovín a kontrola príjmu tekutín. 

fzdieľaj na Facebooku