Portálna hypertenzia je stav trvalého zvýšenia krvného tlaku vo vrátnicovej žile, konkrétne v jej povodí. Povodie zahŕňa všetky žily, ktoré privádzajú krv z orgánov brušnej dutiny do pečene, čiže ide o žily z dolnej časti pažeráka, pankreasu, tenkého a hrubého čreva, žalúdka a sleziny, ktoré sa v povodí spoja následne do jedinej žily, nazvanej aj vrátnicová, po latinsky vena portae. Táto žila už vedie krv, ktorá je plná živín z týchto orgánov, priamo už do pečene na ďalšie spracovanie.
Príznaky Portálnej hypertenzie
- Únavu
- Krvácanie z pažerákových varixov
- Nažltlá koža
- Opuch
- Strata telesnej hmotnosti
- Zápchu
- Vracanie krvi
- Stolica s prímesou krvi
- Bolesť brucha
- Zväčšenie pečene
- Krvný výron
- Zníženie libida
- Nadúvanie
- Nechutenstvo do jedla
- Zväčšenie sleziny
- Vodu v bruchu
Bylinky na Portálnu hypertenziu
Charakteristika
Toto ochorenie nastáva veľakrát v súbehu s inými chorobami, najmä v súvislosti s poruchami funkčnosti pečene, pričom je charakteristické pretlakom a zvýšeným krvným tlakom v povodí vrátnicovej, portálovej, žily. V povodí tejto žily dochádza k zbiehaniu viacerých žíl vyživujúcich pečeň z orgánov brušnej dutiny, napríklad sa tu zbiehajú a spájajú žily zo žalúdka, tenkého čreva, hrubého čreva, sleziny, pankreasu a tiež žily, ktoré dopravujú živiny z dolnej časti pažeráka.
Zvýšenie tlaku je zapríčinené obmedzením prietoku, pričom toto obmedzenie môže vzniknúť pred pečeňou, v nej alebo pri odtoku krvi z pečene, kedy dochádza k obmedzeniu a tým pádom dochádza k vyššiemu hromadeniu krvi práve v povodí vrátnicovej žily. Portálna hypertenzia ako taká je teda následkom znemožnenia prítoku alebo odtoku krvi bohatej na živiny z orgánov brušnej dutiny a táto krv tak nemôže byť riadne spracovaná v pečeni, čo sa prejavuje viacerými príznakmi.
Príčiny
Rizikovým faktorom pre vznik choroby je nadmerná konzumácia alkoholu, rôzne vírusové hepatitídy a zápaly v pečeni a taktiež nadmerné zrážanie krvi. Choroba vzniká pri trvalom zvýšení a pretlaku vo vrátnicovej žile, konkrétne v jej povodí, pričom tento stav môže mať tri druhy príčin podľa umiestnenia. Buď ide o vrodené anomálie alebo infekčné či nádorové ochorenia už pred pečeňou, prípadne o poškodenia alebo ochorenia v pečeni, ako napríklad cirhóza, prípadne o nádor alebo zrazeninu v žile odvádzajúcej krv z pečene.
Príznaky
V dôsledku stavu, kedy dochádza k pretlaku v povodí portálovej žily, vzniká kolaterálne krvné riečište, kedy krv neprechádza pečeňou, ale ju obchádza malými žilami iných orgánov, ktoré sa môžu ale zväčšovať. Tak dochádza často k vnútornému krvácaniu, niekedy dokonca ku krvácaniu z pažerákových varixov a tiež dochádza k vzniku hematómov na pokožke. Pre chorobu je typické aj zväčšenie pečene a sleziny, čo je spôsobené stagnáciou krvi v týchto orgánoch.
Častokrát sa vyskytuje krv aj v stolici v dôsledku vnútorného krvácania, ale napríklad sa niekedy môže vyskytovať aj zažltnutie pokožky, voda v bruchu a opuchy celého tela v dôsledku nedostatku bielkovín. Medzi príznaky, ktorými sa choroba typicky prejavuje, patria aj únava, nechutenstvo do jedla, zápcha, nadúvanie, zníženie libida, bolesť v oblasti brucha a pod rebrami, prípadne niekedy aj pocit tlaku v týchto oblastiach a zníženie telesnej hmotnosti.
Diagnostika
Na základe anamnézy a príznakov sa vykonáva na potvrdenie podozrenia diagnózy viacero zobrazovacích vyšetrení, ktoré môžu potvrdiť stav v brušnej dutine a stav žíl či vnútorných orgánov. Pacient sa tak musí podrobiť ultrazvukovému vyšetreniu brucha, kontrastnému vyšetreniu pomocou CT, taktiež angriografii na zobrazenie stavu žíl a tiež magnetickej rezonancii. Taktiež sa meria tlak v žilách a v portálovej žile, tiež sa testuje krvná zrážanlivosť a vykonáva sa odber krvi.
Informácie o portálnej hypertenzii
Informácie o portálnej hypertenzii
Priebeh
Toto ochorenie vo väčšine prípadov vzniká na podklade inej choroby, či už v dôsledku vzniku krvnej zrazeniny, prípadne v dôsledku zlyhávania funkčnosti pečene na základe jej ochorenia alebo patologického stavu. Postupuje neskôr dlhší čas, kedy nastáva obchádzanie pôvodného povodia vrátnicovej žily cez iné menšie žily, ktoré sa ale zväčšujú a neskôr prichádza k ich krvácaniu. Taktiež sa pacientovi zväčšujú slezina a pečeň, pričom pri úplnom zastavení prietoku krvi pečeňou hrozí šok a zlyhanie pečene.