Liečba pseudotumoru cerebri: Lieky na zmiernenie ťažkostí i chirurgia

Cieľom liečby pseudotumor cerebri je zmierniť pacientove príznaky a zabrániť zhoršeniu zraku.

Svoje nezastupiteľné miesto má zmena životného štýlu so zmenou jedálnička a zavedením pravidelnej fyzickej aktivity s cieľom znížiť hodnoty BMI, minimálne pod hranicu obezity.

Vhodná je diéta s nízkym obsahom sodíka, ktorá zmierňuje aj ostatné príznaky.

Najefektívnejšia je spolupráca s dietológom. Niektorým ľuďom dopomôže k zníženiu hmotnosti operácia žalúdka, tzv. bariatrická operácia, kedy sa odstráni časť žalúdka. 

Medikamentózna liečba

Prvým liekom voľby sú lieky užívané pri glaukóme, čiže pri zvýšenom vnútroočnom tlaku. Jedným z nich je acetazolamid. Toto liečivo dokáže znížiť produkciu cerebrospinálnej tekutiny a zmierniť tak príznaky ochorenia.

Medzi možné vedľajšie účinky patrí žalúdočná nevoľnosť, únava, brnenie prstov na rukách, nohách, v ústach a obličkové kamene.

Ďalším používaným liekom sú diuretiká. Používajú sa ak samotný acetazolamid nie je účinný. Tieto dva lieky sa užívajú v kombinácii. 

Účinkom je zvýšenie produkcie moču, čím sa vypudzuje zadržiavaná tekutiny z tela. 

Na zmiernenie bolestí hlavy sa užíva terapia podobná ako proti migréne, teda rôzne analgetiká, antiflogistiká atď. 

Chirurgická terapia

Prvým znakom potreby chirurgického riešenia je progresívna strata zraku. Vtedy sa chirurgicky uvoľní tlak okolo zrakových nervov, alebo sa operácia realizuje za účelom zníženia intrakraniálneho tlaku. 

Fenestrácia púzdra zrakového nervu

Pri tomto zákroku chirurg vytvorí do membrány, ktorá obklopuje zrakový nerv, malé okienko, aby tak umožnil únik prebytočnej mozgovomiechovej tekutiny.

Zrak sa vo väčšine prípadov stabilizuje, alebo zlepší. Zaujímavosťou je, že pacienti, ktorí podstúpia operáciu na jednom oku, si všimnú zlepšenie aj na druhom oku.

Ventrikoluperitoneálny shunt 

Pri tomto type operácie sa do mozgovej komory, alebo spodnej časti chrbtice, vkladá dlhá tenká hadička (shunt). Pomáha odvádzať prebytočný cerebrospinálny mok. Druhý koniec hadičky sa vloží do brucha, kde sa likvor naspäť vstrebáva do organizmu.

Komplikáciou skratov je, že sa môžu ľahko upchať a tak je často potrebná ďalšia operácia. Ďalšou komplikáciou sú  nízkotlakové bolesti hlavy a riziko infekcie.

Stenting venózneho sínusu

Tento relatívne nový postup sa používa zatiaľ zriedka. Zahŕňa umiestnenie stentu do jednej z väčších žíl v hlave tak, aby sa žilový sínus rozšíril a zvýšila sa schopnosť cirkulácie krvi.

fzdieľaj na Facebooku