späť na zoznam príznakov

Bolesť hlavy

Autor: Michal Hrebík
Bolesť hlavy
Zdroj foto: Getty images

Bolesť hlavy už zažil aspoň raz za život každý človek, pričom rozlišujú sa bolesti hlavy primárne a sekundárne. Primárne bolesti hlavy sa vyskytujú samé o sebe, čiže bez nejakej zjavnej externej príčiny, ktorá by ich mohla spôsobiť. Sekundárne sú spôsobené externým faktorom a sú symptómom pre nejaké ochorenie, úraz alebo zdravotný problém. Najčastejšie sa vyskytujú primárne bolesti, ktoré sú buď tenzné, migrenózne alebo na spánkoch, nazvané aj Hortonov syndróm.


Choroby s príznakom "bolesti hlavy"

Byliny používané na bolesť hlavy

Bolesť intenzívna, lokálna aj od krčnej chrbtice

Tenzná bolesť hlavy je najčastejšia, je tupá a je možné ju cítiť po celej hlave, respektíve po celom obvode hlavy. Je obojstranná, nástup je postupný, pričom bolesť je trvalá a len veľmi jemne kolísa na intenzite napríklad v priebehu dňa. Niekedy je možné ju definovať aj ako tlakovú bolesť a pocit, že niečo zviera celú hlavu po jej obvode. Obvykle je spôsobená stresom alebo psychickými faktormi a riešenie spočíva v užití analgetík. Ak pretrváva, je lepšie navštíviť lekára.

Nie vždy musí byť ale každá intenzívna bolesť obojstranná, môže sa vyskytovať len lokálne. Bolesť môže postihnúť napríklad čelo (v čelovej oblasti), môže byť za uchom alebo za okom, bolieť môžu aj obe oči, častá je aj bolesť hore na vrchu hlavy. Ak nastane bolesť hlavy len pri pohybe alebo na dotyk, môže ísť o lokálnu príčinu. Veľakrát sa tiež stane, že bolesť do hlavy ide z krčnej chrbtice v zadnej časti a možno ju cítiť aj v zátylku a záhlaví hlavy. Ak sú prítomné aj únava alebo pocit na zvracanie, treba určite navštíviť lekára.

Migréna nastupuje postupne a zvyčajne na jednej strane

Migrenózna bolesť hlavy je častejšia u žien ako u mužov a má niekoľko fáz. Prvotná fáza môže niekedy trvať aj niekoľko dní a môže byť prítomná aj aura, čiže nejaký zmyslový vnem ešte pred samotnou bolesťou. Hlavná fáza bolesti je obvykle vysokej intenzity, zvyčajne je jednostranná a trvá aj niekoľko hodín, neliečená aj niekoľko dní. Po nej nasleduje doznievacia fáza. Na rozdiel od tenznej, tento typ bolesti sa zhoršuje pri väčšej fyzickej aktivite a námahe.

Pri bolesti hlavy sa odporúča kľud a pokojný režim na lôžku, prípadne maximálny odpočinok a čo najmenej namáhavej aktivity. Migrenózna bolesť je ostrá, väčšinou pulzujúca veľakrát pri tejto bolesti hrá svoju úlohu aj dedičnosť, čiže môžu na jej výskyt existovať aj určité dedičné predispozície. Túto bolesť hlavy možno riešiť farmakologicky a to podávaním špecificikých antimigretík podľa intenzity a typu bolesti. Tieto lieky určuje lekár a sú na predpis, niekedy sa nemôžu užiť po jedle.

Bolesť hlavy u mužov
Pre mužov je typický najmä bolesť v okolí spánkov

Bolesť na spánku poznajú najmä muži

Spánková bolesť hlavy sa nazýva aj Hortonov syndróm a je to tretí typ primárnej bolesti. Vyskytuje sa takmer výhradne len u mužov, pomer medzi ženami a mužmi pri tejto bolesti je až 1 ku 8, najčastejšie v strednom veku. Je to ale veľmi vzácny typ bolesti, ktorý postihuje len pol percenta populácie a bolesť je lokalizovaná obvykle veľmi presne, priam bodovo. Najviac sa vyskytuje v jednej polovici hlavy v oblasti oka, očnice a v spánkoch, prebieha v záchvatoch a môže byť v ľavej aj pravej spánkovej časti. Za očami a vzadu dole na temene sa nevyskytuje.

Záchvaty sa opakujú pravidelne v rôznej intenzite od pár minút až po hodiny, zvyčajne ide takto o jeden až desať záchvatov za deň. Táto bolesť je dlhodobejšia a vyskytuje sa aj vo viac týždenných súvislých úsekoch. Následne môže bolesť v spánkovej oblasti zmiznúť aj na niekoľko rokov. Veľká väčšina prípadov je najmä v nočných hodinách a narušuje tak človeku spánok. Na liečbu sa používajú zväčša lieky proti migréne, ale pomáhajú aj kortikoidy a inhalácia čerstvého kyslíku.

Podľa miesta sa zistí príčina sekundárnej bolesti

Sekundárne bolesti hlavy sa vyskytujú ako reakcia na nejaký zdravotný problém, ochorenie, chorobu alebo stav a môže byť buď akútne, kedy sa objavia náhle a veľmi intenzívne, prípadne chronické, čiže dlhodobé a pravidelne sa vracajúce. V tomto prípade možno hovoriť o symptóme a príznaku ochorenia a bolesť hlavy sekundárneho charakteru doprevádza viacero rozličných ochorení a chorôb najrôznejšieho druhu spolu s ďalšími symptómami. Teplota a horúčka bývajú častým spoločníkom tiež.

Hlava môže bolieť aj pri niektorých iných chorobách, napríklad ide o nádory, ochorenia dutín, dýchacej sústavy, menej vážne prechladnutia ako je nádcha, ale môže byť súčasťou aj vážnych problémov, ako napríklad brušný týfus, kliešťová encefalitída, zápal mozgových blán, malária, cievna mozgová príhoda, epilepsia, histamínová infekcia alebo iné choroby mozgu či centrálnej nervovej sústavy či od žalúdka. V tomto prípade rozhodne treba navštíviť všeobecného lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

Bolesť hlavy u žien
Počas tehotenstva aj menšturácie trápia bolesti hlavy tiež ženy

Ženy trápi v tehotenstve aj pred menštruáciou

Tehotenstvo a bolesť hlavy, to sú doslova spojené nádoby. Príčiny môžu byť rozličné, samozrejme netreba zabúdať na to, že veľa bolestí s tehotenstvom ani nemusí súvisieť a tak podľa pôvodcu bolesti treba riešiť aj bolesť. Ženy môže trápiť napríklad krčná chrbtica, bolesť môže byť aj z nočného prievanu ráno alebo pri vyššej fyzickej námahe. Ak sa však objavia aj iné symptómy, napríkald hučanie v ušiach, nevoľnosť od žalúdka či tlak v očiach, je lepšie navštíviť lekára.

Problémom je aj bolesť hlavy pred menštruáciou, kedy je tento príznak súčasťou predmenštruačného syndrómu. Tu je niekoľko tipov, čo na to pomáha:

  1. Jesť menej jedla a na viac porcií denne
  2. Vyhýbať sa jedlám a nápojom s vyšším obsahom cukru
  3. Namiesto sladkostí a sladených nápojov radšej ovocie a ovocné šťavy
  4. Viac ako jeden jogurt denne je už moc, pretože laktóza má vplyv na hladinu hormónu estrogén
  5. Živočišné tuky namiesto rastlinných olejov
  6. Žiaden alkohol ani kofeín
  7. Viac vlákniny v potrave

U detí berte bolesti hlavy vážnejšie

Deti majú bolenie hlavy veľmi často, možno z pohľadu dospelých až pričasto. Štatistiky hovoria, že viac ako 2/3 detí vo veku do 15 rokov sa sťažuje na bolesti hlavy, čo je alarmujúce číslo. Vo väčšine prípadov sú však za týmito bolesťami nezdravá životospráva, nezdravý životný štýl s nedostatkom regenerácie a spánku, prípadne preťaženie organizmu. U detí treba postupovať ale opatrnejšie a lieky nemusia hneď všetko vyriešiť, najmä ak je s bolesťou spojená aj únava a malátnosť.

Nasledujúca grafika ukazuje aj iné príznaky, ktoré môžu byť spojené s bolesťou hlavy a treba ich brať vážne:

Ďalšie príznaky u detí s bolesťou hlavy

Podobne ako dospelých, aj deti trápia rôzne druhy bolestí hlavy. Môže to byť bolesť nad jedným okom alebo nad oboma očami (nad ľavým aj pravým okom), bolesť v oblasti čela, na zátylku, za ušami, medzi očami, na temene, prípadne celková bolesť hlavy. Veľa prípadov je tiež ortopedického pôvodu z krčnej chrbtice, prípadne zubného pôvodu. Ak má dieťa intenzívne alebo dlhodobé bolesti, prípadne ak je prítomný niektorý z príznakov spomenutých vyššie, treba určite navštíviť lekára.

Príklad príčin, ktoré môžu byť za bolesťou hlavy

Príklad príčin, ktoré môžu byť za bolesťou hlavy

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť? Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť?

Ak ste rodič, určite mi dáte za pravdu, že akékoľvek zdravotné ťažkosti svojho dieťaťa prežívate 100% intenzívnejšie, ako keby sa jedná o kohokoľvek iného. Nie je sa čomu čudovať, je to...

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.