Aká je liečba rakoviny hrubého čreva? Chirurgická, onkologická
Chirurgická liečba
Chirurgia je jedinou liečebnou modalitou pre lokalizovaný karcinóm hrubého čreva (štádium I-III) a potenciálne poskytuje jedinú liečebnú možnosť pre pacientov s obmedzeným metastatickým ochorením pečene a/alebo pľúc (štádium IV ochorenia).
Všeobecné zásady pre všetky operácie zahŕňajú odstránenie primárneho nádoru s primeranými okrajmi vrátane oblastí lymfatickej drenáže.
Pri náleze nádoru v slepom čreve a pravom hrubom čreve je indikovaná tzv. pravostranná hemikolektómia, pri ktorej sa odstráni celá pravá časť hrubého čreva s cievnym zásobením.
Pre nádory v začiatočnej a strednej časti priečneho hrubého čreva je indikovaná rozšírená pravostranná hemikolektómia, pri ktorej sa odstráni celá časť pravého hrubého čreva s časťou pričného hrubého čreva.
Nádory v slezinnom ohybe a ľavom hrubom čreve sú odstránené počas ľavostrannej hemikolektómie a nálezy v esovitom hrubom čreve počas sigmoidokolektómie - odstránenie esovitej časti hrubého čreva.
Pri náleze v rekte sa vykonáva amputácia rekta, pri ktorej je žiadúce zachovanie zvierača rekta, aby bola zachovaná defekačná činnosť.
Tzv. totálna kolektómia (odstránenie celého hrubého čreva) s vytvorením spojky medzi tenkým črevom a konečníkom (ileorektálna anastomóza) sa vykonáva pri Lynchovom syndróme, familiárnej polypóze alebo pri súčasnom náleze nádorov v rôznych častiach hrubého čreva.
Technicky je možné vykonať pri všetkých nálezoch laparoskopickú operáciu.
Pred chirurgickou liečbou je potrebná dobrá predoperačná diagnostika ochorenia, adekvátna predoperačná príprava pacienta (vrátane vyčistenia čreva), správne načasovanie operácie a správne zvolený operačný postup a samozrejmosťou je dobrá poopečaná starostlivosť.
Niekedy je počas operácie potrebné realizovať stómiu – vyvedenie čreva na brušnú stenu, aby sa vytvorená anastomóza (spojenie odrezaných zdravých častí čreva) mohla zahojiť.
Býva dočasná a po pár týždňoch sa pri ďalšej krátkej operácii zruší. Trvalá stómia sa vykonáva, ak je potrebné odstránenie celej koncovej časti hrubého čreva s konečníkom.
Onkologická liečba
- Chemoterapia
Chemoterapia využíva lieky na ničenie rakovinových buniek. Chemoterapia na rakovinu hrubého čreva sa zvyčajne podáva po operácii, ak je rakovina väčšia alebo sa rozšírila do lymfatických uzlín.
Týmto spôsobom môže chemoterapia zabiť všetky rakovinové bunky, ktoré zostanú v tele, a pomôcť znížiť riziko recidívy rakoviny.
Chemoterapia sa môže použiť aj na zmiernenie príznakov rakoviny hrubého čreva, ktoré sa nedajú odstrániť chirurgicky, alebo ktoré sa rozšírili do iných oblastí tela. Niekedy sa kombinuje s rádioterapiou.
Neoadjuvantná chemoterapia sa používa pred operáciou na zmenšenie nádoru, aby ho chirurg mohol úplne odstrániť s menším počtom komplikácií. Niekedy sa podáva spolu so žiarením, pretože môže zvýšiť účinnosť žiarenia.
Po chirurgickom odstránení nádoru sa podáva adjuvantná chemoterapia. Po operácii môžu v tele ostať rakovinové bunky, tie adjuvantná chemoterapia zabíja.
Paliatívna chemoterapia sa podáva pri metastatickom rozšírení, kedy operáciou nie je možné úplné odstránenie rakovinových buniek. Chemoterapeutické lieky môžu zmenšiť nádory, zmierniť príznaky a predĺžiť prežívanie.
Chemoembolizácia pečeňovej artérie sa môže použiť na liečbu rakoviny, ktorá sa rozšírila do pečene – na liečbu pečeňových metastáz.
Ide o zablokovanie pečeňovej tepny (hlavnej tepny, ktorá dodáva krv do pečene) a injekciu protirakovinových liekov medzi upchatie a pečeň.
Liečivá využívané v chemoterapii hrubého čreva: 5-fluorouracil, kapecitabín, leukovorin, irinotekán, oxaliplatina, trifluridín a tipiracil.
- Rádioterapia
Radiačná terapia využíva silné zdroje energie, ako sú röntgenové lúče a protóny, na zabíjanie rakovinových buniek. Môže sa použiť na zmenšenie veľkého nádoru pred operáciou, aby sa dal ľahšie odstrániť.
Ak operácia nie je možná, radiačná terapia sa môže použiť na zmiernenie symptómov, ako je bolesť. Niekedy sa ožarovanie kombinuje s chemoterapiou.
- Cielená lieková terapia
Cielená terapia je typ liečby, ktorý využíva lieky alebo iné látky na identifikáciu a napadnutie špecifických rakovinových buniek. Cielené terapie zvyčajne spôsobujú menšie poškodenie normálnych buniek ako chemoterapia alebo rádioterapia.
Typy cielených terapií používaných pri liečbe rakoviny hrubého čreva zahŕňajú nasledujúce:
- monoklonálne protilátky: monoklonálne protilátky sú proteíny imunitného systému vyrábané v laboratóriu na liečbu mnohých chorôb vrátane rakoviny. Protilátky sú schopné zabiť rakovinové bunky, blokovať ich rast alebo zabrániť ich šíreniu. Monoklonálne protilátky sa podávajú infúziou. Môžu byť použité samostatne alebo prenášajú lieky, toxíny alebo rádioaktívny materiál priamo do rakovinových buniek.
Monoklonálne protilátky využívané v liečbe rakoviny hrubého čreva:
Inhibítor vaskulárneho endotelového rastového faktora (VEGF) – bevacizumab a ramucirumab,
Inhibítor receptora epidermálneho rastového faktora (EGFR) – cetuximab a panitumumab,
- inhibítory angiogenézy: inhibítory angiogenézy zastavujú rast nových krvných ciev, ktoré nádory potrebujú na svoj rast – regorafenib, aflibercept,
- inhibítor proteínkinázy: táto liečba blokuje proteín potrebný na delenie rakovinových buniek. Inhibítory proteínkinázy zahŕňajú: inhibítory BRAF, ktoré blokujú aktivitu proteínov tvorených mutantnými génmi BRAF. Encorafenib je inhibítor BRAF.
- Imunoterapia
Imunoterapia je liečba, ktorá využíva imunitný systém pacienta v boji proti rakovine. Látky vyrobené telom alebo vyrobené v laboratóriu sa používajú na posilnenie, nasmerovanie alebo obnovenie prirodzenej obranyschopnosti tela proti rakovine. Táto liečba rakoviny je typom biologickej liečby.