späť na zoznam chorôb

Rakovina hrubého čreva – je naozaj možná prevencia? Áno!

Autor: Lekár MUDr. Mária Andelová, MPH, MHA
Rakovina hrubého čreva – je naozaj možná prevencia? Áno!
Zdroj foto: Getty images

Rakovina hrubého čreva alebo kolorektálny karcinóm je zhubný nádor vychádzajúci z vnútornej steny hrubého čreva alebo konečníka.


Charakteristika

Rakovina hrubého čreva je najčastejším typom rakoviny tráviaceho traktu. Na Slovensku je druhým najčastejším typom rakoviny.

U žien pritom dominuje rakovina prsníka a u mužov je to rakovina pľúc. Každý rok pribudne približne 5 tisíc pacientov, u ktorých je zistený nádor hrubého čreva.

Slovensko je  krajina, ktorá má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva na celom svete, pred nami je už len Maďarsko.

Ide o multifaktoriálny chorobný proces, ktorého etiológia zahŕňa genetické faktory, environmentálne expozície (vrátane stravy) a zápalové zmeny tráviaceho traktu.

Invazívny kolorektálny karcinóm je ochorenie, ktorému sa dá predchádzať. Včasná detekcia prostredníctvom široko používaných skríningových programov je najdôležitejším faktorom v postupnom poklese kolorektálneho karcinómu vo vyspelých krajinách.

Príčiny

Rizikové faktory, ktoré nie je možné ovplyvniť

Niektoré veci v živote sa jednoducho nedajú kontrolovať, a to isté platí pre niektoré faktory pokiaľ ide o riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Tieto faktory môžu zvýšiť riziko vzniku kolorektálneho karcinómu:

 • vek – riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka sa zvyšuje s vekom. Mladší dospelí môžu dostať rakovinu hrubého čreva, ale je to oveľa bežnejšie po dosiahnutí veku 50 rokov. Rakovina hrubého čreva a konečníka ale stúpa medzi ľuďmi mladšími ako 50 rokov a dôvod zostáva nejasný.
 • rasa a etnická príslušnosť – diagnóza kolorektálneho karcinómu a úmrtia sú najvyššie medzi nehispánskymi Afroameričanmi. Tieto čísla sú tiež vyššie u amerických Indiánov, domorodých obyvateľov Aljašky a Židov východoeurópskeho a stredoeurópskeho pôvodu.
 • anamnéza polypov alebo rakoviny – riziko je vyššie u tých, ktorí v minulosti mali kolorektálne polypy, najmä ak boli veľké, hojné alebo mali abnormálne, ale nerakovinové bunky (dysplázia). Riziko je tiež vyššie u pacienta, ktorý mal predtým kolorektálny karcinóm.
 • niektoré zdravotné stavy – zápalové ochorenie čriev (IBD, vrátane ulceróznej kolitídy alebo Crohnovej choroby) trvajúce viac ako 8 rokov alebo diabetes mellitus typu 2 môžu zvýšiť riziko vzniku kolorektálneho karcinómu. Zdá sa, že syndróm dráždivého čreva (IBS) nie je spojený s vyšším rizikom.
 • niektoré genetické syndrómy – zdedené ochorenie zvyšuje riziko tohto typu rakoviny. Patria sem Lynchov syndróm alebo polypózne syndrómy, ako je familiárna adenomatózna polypóza (FAP). Lynchov syndróm (HNPCC) je príčinou asi 6 % všetkých druhov rakoviny hrubého čreva. Vedci skúmajú, či iné génové mutácie, ako napríklad mutácie BRCA1 a BRCA2 spojené s rakovinou prsníka, môžu tiež zvýšiť potenciálne riziko vzniku kolorektálneho karcinómu.
 • zdravotná anamnéza rodiny – ak iní členovia rodiny - hlavne prvostupňoví príbuzní (rodičia, súrodenci, deti) mali kolorektálny karcinóm alebo polypy, riziko vzniku kolorektálneho karcinómu je vyššie.

Rizikové faktory, ktoré je možné ovplyvniť

Podľa gastroenterologických spoločností sa 55 percent diagnóz kolorektálneho karcinómu pripisuje kontrolovateľným faktorom životného štýlu.

Tie obsahujú:

 • diéta – riziko vzniku rakoviny hrubého čreva je vyššie u tých jedincov, ktorí konzumujú stravu s vysokým obsahom tukov, veľa spracovaného mäsa alebo červeného mäsa. Naopak ochranný charakter má strava bohatá na ovocie, zeleninu a tiež vysoký príjem vlákniny je spojený so zníženým rizikom kolorektálneho karcinómu.
 • pitie alkoholu – mierna až ťažká konzumácia alkoholu a dokonca aj mierne pitie môže zvýšiť riziko kolorektálneho karcinómu. Muži by sa mali obmedziť na dva drinky denne a ženy na jeden drink denne.
 • hmotnosť – riziko kolorektálneho karcinómu je vyššie u ľudí s nadváhou alebo obezitou, najmä u mužov.
 • fyzická aktivita - existuje spojenie medzi fyzickou aktivitou a rakovinou hrubého čreva, ale nie rakovinou konečníka. Ľudia, ktorí trávia veľa dňa sedením alebo ležaním, môžu mať väčšiu pravdepodobnosť vzniku kolorektálneho karcinómu.
 • fajčenie – Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny definitívne uviedla, že fajčenie tabaku spôsobuje rakovinu hrubého čreva a konečníka. Asi 12 percent prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka je spôsobených súčasným alebo bývalým fajčením.
 • preventívne lieky – je dokázané, že pravidelné a dlhodobé užívanie aspirínu alebo iných nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) preukázateľne znižuje riziko kolorektálneho karcinómu, najmä u ľudí mladších ako 70 rokov, ktorí majú zdravú hmotnosť. Pred použitím týchto liekov by sa ale pacienti mali najskôr poradiť s lekárom.

Polypy hrubého čreva a vznik karcinómu

Polypy hrubého čreva je potrebné spomenúť, pretože sú prekancerózami. Tzn., že z polypov, ktoré sa malígne zvrhnú vznikajú karcinómy.

Polypy sú výrastky zo sliznice hrubého čreva, ktoré zasahujú do lumenu čreva, najčastejšie nachádzame tzv. adenómy. Zvyčajne rastú pomaly – niekoľko rokov (8 - 10).

Pri preventívnom vyšetrení ide práve o to, aby boli nájdené polypy a odstránené, čo je možné počas kolonoskopického vyšetrenia.

Tým sa diagnostická kolonoskopia mení na terapeutickú pomocou endoskopickej polypektómie (odstránenie polypov). Zároveň sa predchádza vzniku rakoviny hrubého čreva. 

...takže... prevencia je možná!

Od roku 2011 je v Slovenskej republike zahájený skríning rakoviny hrubého čreva. Spočíva vo vyhľadávaní predrakovinových štádií ochorenia, a to u ľudí vo veku nad 50 rokov. Tí by mali každé dva roky absolvovať test na okultné krvácanie u obvodného lekára. Pri pozitívnom teste nasleduje kolonoskopické vyšetrenie, kde sa zistí príčina krvácania. Preventívna kolonoskopia je hradená z verejného zdravotného poistenia každých desať rokov.

Príznaky

Kolorektálny karcinóm nemusí v počiatočných štádiách spôsobovať žiadne príznaky. Môžu sa ale vyskytnúť niektoré z nasledujúcich:

 • zmeny v črevných návykoch
 • hnačka alebo zápcha
 • pocit, že črevo sa nevyprázdňuje správne
 • krv vo výkaloch, vďaka čomu vyzerá tmavohnedo alebo čierno
 • jasne červená krv z konečníka
 • bolesť brucha a nadúvanie
 • pocit sýtosti, aj keď od jedla uplynul dlhý čas
 • únava
 • nevysvetliteľná strata hmotnosti
 • anémia

Pri hociktorom z týchto symptómov je potrebné navštíviť lekára a zvážiť absolvovanie kolonoskopického vyšetrenia.

Osoba sedí na toalete, má bolesti brucha
V počiatočnom štádiu nemusí mať žiadne prejavy. Zdroj foto: Getty images

Diagnostika

Pri diagnostike sa môžu použiť nasledujúce testy a postupy:

Fyzikálne vyšetrenie a zdravotná anamnéza

Vyšetrenie tela na kontrolu všeobecných zdravotných príznakov vrátane kontroly príznakov choroby, ako sú hrčky alebo čokoľvek iné, čo sa zdá nezvyčajné. Zoberie sa aj anamnéza pacientových zdravotných návykov, minulých chorôb, liečebných postupov rodinná anamnéza.

Digitálne rektálne vyšetrenie 

Vyšetrenie konečníka. Lekár vloží namazaný prst v rukavici do konečníka, aby nahmatal hrčky alebo čokoľvek iné, čo tam nepatrí.

Test na okultné krvácanie zo stolice (FOBT) 

Test na kontrolu stolice na prítomnosť krvi, ktorú možno vidieť iba mikroskopom. Malá vzorka stolice sa umiestni na špeciálnu kartu alebo do špeciálnej nádoby a vráti sa lekárovi alebo laboratóriu na testovanie. Krv v stolici môže byť znakom polypov, rakoviny alebo iných chorobných stavov.

Test na okultné krvácanie má nízku diagnostickú hodnotu – jeho negativita neznamená neprítomnosť nádoru.

Vyšetrenie krvi

Laboratórny nález pri ochorení nie je špecifický. Ľudia s rakovinou hrubého čreva môžu ale nemusia mať anémiu, z onkomarkerov môžu byť zvýšené CEA (karcioembryonálny antigén), CA 19-9 a zriedka CA 125.

Irigografia

Je RTG vyšetrenie hrubého čreva, pri ktorom sa do konečníka tenkou hadičkou vpúšťa báryová kontrastná látka. Následne sa brucho snímkuje röntgenom a vznikne obraz hrubého čreva. Výsledkom vyšetrenia je vizualizácia sliznice hrubého čreva a jeho nerovnosti, ktoré môžu značiť polyp, nádor alebo zápalové ochorenie.

Od vyšetrenia sa v poslednej dobe upúšťa pre radiačnú záťaž pacienta a neschopnosť presnej diagnostiky a prípadnej intervencie, čo je možné počas kolonoskopického vyšetrenia, ktoré toto vyšetrenie nahrádza.

Sigmoidoskopia

Postup na zistenie polypov, iných abnormalít alebo rakoviny vo vnútri konečníka a sigmoidného (esovitého) hrubého čreva. Kolonoskop sa zavedie cez konečník do esovitého hrubého čreva.

Kolonoskop môže mať tiež nástroj na odstránenie polypov alebo odber vzoriek tkaniva, ktoré sa vyšetrujú pod mikroskopom na prítomnosť rakoviny.

Kolonoskopia

Vyšetrenie na zistenie polypov, abnormalít alebo rakoviny vo vnútri konečníka a celého hrubého čreva. Vyšetrenie sa vykonáva po predchadzajúcej príprave čreva (vyprázdnení) pomocou preháňadla a jednodennej hladovky. Vykonáva ho lekár špecialista gastroenterológ alebo chirurg s certifikátom.

Vyšetrenie je možné realizovať bez medikácie, v ľahkej sedácii alebo v celkovej anestéze. Počas vyšetrenia je možné vybrať polypy alebo odobrať vzorky nádoru na histologické vyšetrenie.

Virtuálna kolonoskopia

Postup, ktorý využíva sériu röntgenových lúčov nazývaných počítačová tomografia na vytvorenie série snímok hrubého čreva. Počítač spája obrázky a vytvára podrobné obrázky, ktoré môžu zobrazovať polypy a čokoľvek iné, čo sa na vnútornom povrchu hrubého čreva zdá nezvyčajné. Tento test sa tiež nazýva kolonografia alebo CT kolonografia.

Nevýhodou vyšetrenia je nemožnosť odstrániť patologické tkanivo a odobrať vzorku tkaniva.

Kolonoskopia a biopsia hrubého čreva a odber vzorky polypu
Kolonoskopia s biopsiou - odber vzorky z polypu. Zdroj foto: Getty images

Biopsia 

Odber vzoriek patologického tkaniva na histologické vyšetrenie pod mikroskopom patológom. Vždy je nutnou súčasťou diagnostiky rakoviny hrubého čreva.

Štádiá rakoviny hrubého čreva

Štádium 0 – karcinóm in situ, kedy nádorové bunky nepresahujú sliznicu hrubého čreva alebo konečníka.

Štádium I – nádor prerástol zo sliznice na svalovú vrstvu hrubého čreva alebo konečníka.

Štádium II – nádor prerástol stenu hrubého čreva alebo konečníka, ale ešte sa nerozšíril do okolitého tkaniva a lymfatických uzlín.

Štádium III – nádor sa rozšíril do okolitých lymfatických uzlín, hovoríme o lokálne pokročilom ochorení.

Štádium IV – ochorenie sa rozšírilo do vzdialených orgánov, sú prítomné druhotné ložiská choroby - metastázy.

Štúdie z roku 2019 naznačujú, že mnohé karcinómy metastázujú skôr ako sa pôvodný nádor dá odhaliť bežnými skríningovými metódami. Je to veľmi nepriaznivé, no aj preto sa často stáva, že prvým príznakom ochorenia je nález metastáz.

Zvyčajne ale metastázujú karcinómy neskôr počas ochorenia.

Kolorektálny karcinóm metastázuje do pečene, čo sa môže prejaviť bolesťou brucha pod prvým rebrovým oblúkom, ako zvýšené pečeňové parametre v biochemickom obraze z krvi, a sú viditeľné na ultrazvuku, prípadne CT vyšetrení, PET-CT (pozitrónové emisná tomografia kombinovaná s CT) alebo na magnetickej rezonancii, pri nejasnom náleze je k dispozícii biopsia ložísk pečene.

Metastázy v pečeni sú často prvým nálezom ochorenia. Pľúcne metastázy sa prejavia ako sťažené dýchanie, niekedy bolesť v hrudníku a charakteristický RTG obraz, tiež je ich vidieť aj na CT, PET-CT a MR vyšetrení.

Kolonoskopia a náhľad nálezu
Náhľad nálezu pri kolonoskopii. Zdroj foto: Getty images
Ako sa lieči: rakovina hrubého čreva

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 29.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Lekár MUDr. Mária Andelová, MPH, MHA

Lekár MUDr. Mária Andelová, MPH, MHA

Lekárka oddychujúca od práce na materskej dovolenke so synom. V roku 2009 som ukončila štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, odbor všeobecné lekárstvo. Získaný titul MUDr. som v roku 2015 doplnila atestáciou v odbore gastroenterológia a následne v tom istom roku titulom MPH (mater of public health) a MHA (master of health administration). Od absolvovania Lekárskej fakulty pracujem na IV. internej klinike UNLP v Košiciach, zároveň od roku 2015 aj na endoskopickom pracovisku II. chirurgickej kliniky UNLP ako vedúci gastroenterológ. V 2012. roku som začala pracovať aj ako výjazdový lekár v Košickej záchranke. Prečo práve ja? Mám dennodenné skúsenosti s vyšetrovaním gastroenterologických pacientov a skúsenosti v rozsiahlej internej medicíne. Vedomosti z ostatných odborov vždy oprášim v službách na záchranke. Práce je veľa, ale psychohygiena musí byť a tú realizujem vo fitnescentre, v horách či behom po meste alebo lese, no aktuálne dominuje samozrejme čas strávený s rodinou.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Recept na chutný a zdravý banánový chlieb Recept na chutný a zdravý banánový chlieb

Banánový chlieb je zdravý variant vhodný na raňajky, večeru aj na bežné maškrtenie. Podľa nášho receptu si pripravíme bezlepkový banánový chlieb s kúskami horkej čokolády.

Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept

Vedeli ste, že púpavový med si môžete ľahko vyrobiť aj doma? Prichádza sezóna kvitnutia týchto žltých kvietkov, neváhajte to vyskúšať.

Light variant koložvárskej kapusty? Tu je náš zdravý recept Light variant koložvárskej kapusty? Tu je náš zdravý recept

Hlavnou surovinou koložvárskej kapusty je kyslá kapusta, ktorá je bohatá na vitamíny, hlavne na C. Taktiež v recepte využijeme kvalitné a zdravé hovädzie mäso, či netradičnú, avšak...

Zdravá brokolicová polievka plná vitamínov? Tento recept si obľúbite Zdravá brokolicová polievka plná vitamínov? Tento recept si obľúbite

Prinášame vám recept na rýchlu a zdravú verziu brokolicovej polievky, ktorá je vhodná pre vegánov či alergikov. Zachutí isto každému.

Fit cesnaková polievka ako zdravý recept na postrach chrípky? Fit cesnaková polievka ako zdravý recept na postrach chrípky?

Cesnak je od pradávna považovaný za prírodný liek. Využite jeho liečivé vlastnosti a pripravte si s nami zdravým nabitú cesnakovú polievku.

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. Vladimír Václav
    Adresa: Ambulancia klinickej onkológie, Námestie SNP 10, 81465 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 14:30  MUDr. Václav 
    Utorok 07:00 14:30  MUDr. Mária Novisedláková 
    Streda 07:00 14:30  MUDr. Drahokoupilová 
    Štvrtok 07:00 14:30  MUDr.Václav 
    Piatok 07:00 14:30  MUDr. Drahokoupilová 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. Vladimír Václav
    Adresa: Ambulancia klinickej onkológie, Námestie SNP 10, 81465 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 14:30  MUDr. Václav 
    Utorok 07:00 14:30  MUDr. Mária Novisedláková 
    Streda 07:00 14:30  MUDr. Drahokoupilová 
    Štvrtok 07:00 14:30  MUDr.Václav 
    Piatok 07:00 14:30  MUDr. Drahokoupilová 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Handlová - Nemocnica Handlová, 2. súkromná nemocnica

   SNP 26, 97251 Handlová

   Web: http://www.nemha.sk
   Telefón - ústredňa: 046 / 5475010

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Dušan Magdin
    Adresa: Onkologická ambulancia, SNP 26, 97251 Handlová
    deň oddo
    Utorok 07:00 12:30 
 • Nitriansky kraj
  • NsP Levice

   29.augusta 2, 93401 Levice

   Chirurgické ambulancie (2)

   • MUDr. Ladislav Kosa
    Adresa: Chirurgická ambulancia so zameraním na proktológiu, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
   • MUDr. Karol Šúth
    Adresa: Ambulancia úrazovej chirurgie, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Utorok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Streda 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Štvrtok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Piatok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
   • MUDr. Blanka Puškárová
    Adresa: Ambulancia klinickej onkológie, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo
    Pondelok  07:00 14:15 
    Utorok 07:00 14:15 
    Streda 07:00 14:15 
    Štvrtok 07:00 14:15 
    Piatok 07:00 14:00 
 • Žilinský kraj
  • NsP Čadca - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

   Palárikova 2311, 02216 Čadca

   Web: http://www.nspcadca.sk/
   Telefón - ústredňa: 041 4604 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Juraj Sálus
    Adresa: Onkochirurgická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Štvrtok 09:00 12:30 
   • MUDr. František Kostka
    Adresa: Proktochirurgická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Štvrtok 09:00 12:30 
   • MUDr. Marta Švarcová
    Adresa: Ambulancia klinickej onkológie, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Pondelok  08:00 12:00 
    Utorok 11:00 12:00 
    Streda 08:00 12:00 
    Štvrtok 11:00 12:00 
    Piatok 08:00 12:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Rimavská Sobota - NaP,n.o. prevádzka Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota

   Šrobárová 1, 97901 Rimavská Sobota

   Telefón - ústredňa: 047 5612 111

   Onkologické ambulancie (1)

   • MUDr. Iveta Pálkovácsová
    Adresa: Onkologická ambulancia, Šrobárova 1, 97901 Rimavská Sobota
    deň oddo
    Pondelok  07:30 13:30 
    Utorok 07:30 13:30 
    Streda 07:30 13:30 
    Štvrtok 07:30 13:30 
    Piatok 07:30 13:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Stará Ľubovňa - Ľubovnianska nemocnica, n.o.

   Obrancov mieru 3, 06401 Stará Ľubovňa

   Web: http://www.nspsl.sk/
   Telefón - ústredňa: 052 4317 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Martina Turčániová
    Adresa: Poliklinické oddelenie klinickej onkológie, Obrancov mieru 3, 06401 Stará Ľubovňa
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  7:00 14:00  12:30-13:00  od 7.00-9.30 kontroly pri CHT, prvovyšetrenia po objednaní 
    Utorok 7:00 14:00  12:30-13:00  od 7.00-9.30 kontroly pri CHT, prvovyšetrenia po objednaní 
    Streda 7:00 14:00  12:30-13:00  od 7.00-9.30 kontroly pri CHT, prvovyšetrenia po objednaní 
    Štvrtok 7:00 14:00  12:30-13:00  od 7.00-9.30 kontroly pri CHT, prvovyšetrenia po objednaní 
    Piatok 7:00 14:00  12:30-13:00  od 7.00-9.30 kontroly pri CHT, prvovyšetrenia po objednaní 
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)

   • MUDr. Michal Licko
    Adresa: Onkologická ambulancia, SNP 1079/76, 07501 Trebišov
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:30 14:42  MUDr. Michal Licko 
    Utorok 07:30 14:42  MUDr. Bibiána Brezinová 
    Streda 07:30 14:42  MUDr. Bibiána Žiarna 
    Štvrtok 07:30 14:42  MUDr. Michal Licko 
    Piatok 07:30 14:42  MUDr. Bibiána Brezinová 
   • MUDr. Bibiana Žiarná
    Adresa: POKO, SNP 1079/76, 07501 Trebišov
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:30 14:42  12:30-13:00  MUDr. Andrej Čierny - onkochirurg 
    Utorok 07:30 14:42  12:30-13:00  MUDr. Bibiána Žiarná 
    Streda 07:30 14:42  12:30-13:00  MUDr. Bibiána Brezinová 
    Štvrtok 07:30 14:42  12:30-13:00  Administratíva 
    Piatok 07:30 14:42  12:30-13:00  MUDr. Andrej Čierny - onkochirurg. 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.