späť na zoznam chorôb

Rakovina hrubého čreva

Autor: Michal Hrebík
Rakovina hrubého čreva
Zdroj foto: Getty images

Rakovina hrubého čreva postihuje vnútornú sliznicu hrubého čreva a konečníka, pričom ide o veľmi rýchlo rastúce nádory, ktoré metastázujú aj cez stenu čreva a to do okolitých tkanív a orgánov. Môžu sa dokonca dostať aj do vzdialenejších častí tela, napríklad do pľúc alebo do pečene, pričom pokiaľ nastané až takéto rozšírenie, karcinóm hrubého čreva je už len veľmi ťažko liečiteľný. Vzhľadom na to, že prvotné štádia sú asymptotické, obvykle sa rakovina prejaví až neskôr, čo sťažuje jej liečbu.


Charakteristika

Hrubé črevo môže postihnúť viacero typov zhubných nádorov, napríklad lymfóm, hemangióm, sarkóm alebo nádory sekundárneho typu, ktoré sa sem dostali prostredníctvom krvi či lymfatického systému z iných tkanív. Najčastejšie je ale rakovina hrubého čreva formou primárneho kolorektálneho karcinómu, ktorý vzniká priamo z buniek vnútornej výstelky a sliznice hrubého čreva. Najčastejšie zároveň zhubná rakovina vzniká z nezhubných polypov. ako dobrá prevencia je aj správna strava.

Tie sú pôvodne benigné nádory, ktoré nenapadajú ostatné tkanivá, ale pokiaľ príde ku zmene v genetickej informácii v bunkách, dochádza k nekontrolovateľnému množeniu a rakovinovému bujneniu, čiže vzniká nádor, ktorý postupne napáda aj ostatné okolité tkanivá. Najprv len v rámci hrubého čreva, ale neskôr metastázuje aj do jeho okolia alebo dokonca do vzdialenejších orgánov a tkanív. Na vznik nádoru má vplyv naozaj veľké množstvo faktorov a táto rakovina je u nás počtom na vzostupe. Metastázy sa sa môžu dokonca objaviť niekedy aj na pečeni, čo je typické pre posledné štádium. Dĺžka života nemusí byť ovplyvnená, ak je nájdená rakovina včas, najmä ľudia nad 45 rokov by mali pravidelne absolvovať test na rakovinu hrubého čreva, keďže štatistika hovorí, že sú ohrození najviac.

Príčiny

Čo sa týka príčin, tak podobne ako iné karcinómy, aj zhubný nádor v hrubom čreve vzniká genetickou zmenou, ktorá spôsobí nadmerné množenie defektných buniek a tak vzniká karcinóm. Veľakrát dochádza k vzniku aj z pôvodne nezhubných nádorov na sliznici, tzv. polypov. Je zároveň viacero rizikových faktorov, ktoré môžu urýchliť vznik rakoviny, napríklad fajčenie, zlé stravovacie návyky, nadbytočný príjem tukov alebo iné ochorenia hrubého čreva, najmä ulcerózna kolitída. Rizikovou skupinou sú aj ľudia, ktorý majú vek nad 50 rokov, hoci objaviť sa môže rakovina aj u mladých v mladom veku. Svoju úlohu môže zohrať aj dedičnosť.

Príznaky

Problémom podobne ako pri iných rakovinách je, že aj rakovina hrubého čreva sa viditeľne začína prejavovať až v neskorších štádiach. Je to najmä preto, že počas samotného rakovinového bujnenia nevznikajú ešte v čreve žiadne problémy, najmä ak nádor vznikol z pôvodne benigného polypu. Prvotným príznakom je krvácanie nádoru a teda výskyt krvi v stolici, čo patrí medzi prvé príznaky. Neskôr sa ako prejavy a príznaky objavia hnačka, zvracanie alebo naopak zápcha, podľa toho, kde sa presne nádor nachádza.

V prípade zväčšenia nádoru prichádza aj k bolestiam a kŕčom v bruchu, niekedy sa môže vyskytnúť aj zožltnutie pokožky. Okrem toho sprevádza karcinóm viacero charakteristických klinických príznakov pre rakovinové nádory, ako napríklad chudnutie, únava, zvýšená teplota, potenie, bledosť alebo svalová slabosť. V dôsledku krvácania môže niekedy prísť aj k zníženiu počtu červených krviniek a vzniká chudokrvnosť. Veľmi nebezpečný je stav, keď nádor pretrhne stenu hrubého čreva.

Diagnostika

 • Najčastejšie príde pacient za lekárom až pri prvotných príznakoch čo je krvácanie spolu so stolicou a bolesti v oblasti brucha
 • Na základe anamnézy a symptómov sa vykonáva gastroenterologické vyšetrenie kolonoskopiou, kedy je možné presne zistiť polohu a rozsah nádoru
 • Niekedy sa môže aj odobrať vzorka a zaslať na histologické vyšetrenie. Alternatívou je RTG vyšetrenie formou irigografie
 • Najnovšie diagnostické metódy už umožňujú aj možnosť zistiť prítomnosť nádoru z krvnej vzorky podľa hladín špecifických látok

Vznik, príčiny, symptómy a priebeh rakoviny

Vznik, príčiny, symptómy a priebeh rakoviny

Priebeh

Nádor vo väčšine prípadov vzniká primárne priamo zo sliznice hrubého čreva alebo konečníka, niekedy dokonca priamo z benigného polypu. Prvotné štádia množenia rakovinových buniek sú bez príznakov, prvým klinickým symptómom je krvácanie z nádoru, čo sa prejaví stolicou s prímesou krvi. Väčšina karcinómov, najmä najrozšírenejší kolorektálny karcinóm, pomerne rýchlo metastázujú aj do iných tkanív a prognóza liečby je tak pomerne neistá.

Domáci test na rakovinu hrubého čreva

Ak chcete vedieť, či môžete mať rakovinu hrubého čreva, otestujte sa kľudne doma v domácom prostredí a bez rôznych rušivých vplyvov. Zadarmo takýto test síce nie je, ale môže veľakrát odhaliť rakovinu pomerne skoro. Ide o enzýmový test na diagnostiku rakoviny hrubého čreva, ktorý sa zameriava na test stolice a slúži na včasné zistenie a dôkaz nádorového enzýmu M2-PK. Testy novej generácie sú citlivejšie a presnejšie, takže zachytia aj včasné štádium rakoviny a to až u 85% prípadov. Výhody takéhoto domáceho testovania sú viaceré:

 1. Vysoká presnosť vďaka lepšej technológie testovania a tiež vysoká senzitivita a špecificita
 2. Nezávislosť od prítomnosti krvi v stolici
 3. Nie je potrebná žiadna špeciálna diéta pred testom
 4. Stačí aj malá vzorka stolice na testovanie
 5. Prevedenie je jednoduché, test sa dá spraviť pohodlne v domácom prostredí a nevyžaduje žiadne špeciálne pomôcky
 6. Výsledok testu je už za pár minút, čo je veľmi rýchle na rozdiel od predošlej generácie krvných testov

Stravovanie a diéta

Hlavné rizikové faktory ovplyvňujúce výskyt rakoviny sú stravovanie a životný štýl. Je jasné, že podobne ako pri iných mnohých karcinogénnych ochoreniach, aj v tomto prípade alkohol a fajčenie zvyšujú riziko vzniku a už pri diagnostikovanej rakovine sa určite neodporúča pokračovať v tomto životnom štýle. Existuje ale aj niekoľko potravín alebo ich zložiek, ktoré sú viac rizikové pre vznik rakoviny a naopak sú aj potraviny a jedlá, ktoré majú na jej priebeh pozitívny vplyv alebo riziko vzniku znižujú.

Potraviny zvyšujúce riziko sú napríklad:

 • Mäso a to či už ide o vnútornosti, alebo iné mäso, najmä to s vyšším obsahom tukov
 • Mlieko a nadmerná konzumácia mlieka vedú nielen k rakovine hrubého čreva
 • Podobne štatistiky ukazujú, že aj konzumácia viac ako 3 vajec týždenne je rizikom pre rakovinové choroby
 • Rafinované výrobky, ako napríklad biely chlieb, biele rožky, iné biele pečivo
 • Nadmerné používanie bieleho cukru a jeho konzumácia

Naopak, na prevenciu sú lepšie:

 • Cestoviny, obilniny, ryža, kukurica, zemiaky, strukoviny
 • Rôzne druhy ovocia a zeleniny obsahujúce najmä vitamín C, vlákninu a minerály
 • Celozrnný chlieb aj cestoviny
 • Jedlá bohaté na vápnik, minerály a najmä vlákninu

Nezabudnite, že okrem jedálnička je treba znížiť aj stres a stresové faktory a jedlá konzumovať s pravidelnosťou, čo najčerstvejšie a dbať aj na dostatok pohybu.

Ako sa lieči: rakovina hrubého čreva

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 03.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Recept na chutný a zdravý banánový chlieb Recept na chutný a zdravý banánový chlieb

Banánový chlieb je zdravý variant vhodný na raňajky, večeru aj na bežné maškrtenie. Podľa nášho receptu si pripravíme bezlepkový banánový chlieb s kúskami horkej čokolády.

Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept

Vedeli ste, že púpavový med si môžete ľahko vyrobiť aj doma? Prichádza sezóna kvitnutia týchto žltých kvietkov, neváhajte to vyskúšať.

Light variant koložvárskej kapusty? Tu je náš zdravý recept Light variant koložvárskej kapusty? Tu je náš zdravý recept

Hlavnou surovinou koložvárskej kapusty je kyslá kapusta, ktorá je bohatá na vitamíny, hlavne na C. Taktiež v recepte využijeme kvalitné a zdravé hovädzie mäso, či netradičnú, avšak...

Zdravá brokolicová polievka plná vitamínov? Tento recept si obľúbite Zdravá brokolicová polievka plná vitamínov? Tento recept si obľúbite

Prinášame vám recept na rýchlu a zdravú verziu brokolicovej polievky, ktorá je vhodná pre vegánov či alergikov. Zachutí isto každému.

Fit cesnaková polievka ako zdravý recept na postrach chrípky? Fit cesnaková polievka ako zdravý recept na postrach chrípky?

Cesnak je od pradávna považovaný za prírodný liek. Využite jeho liečivé vlastnosti a pripravte si s nami zdravým nabitú cesnakovú polievku.

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. Vladimír Václav
    Adresa: Ambulancia klinickej onkológie, Námestie SNP 10, 81465 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 14:30  MUDr. Václav 
    Utorok 07:00 14:30  MUDr. Mária Novisedláková 
    Streda 07:00 14:30  MUDr. Drahokoupilová 
    Štvrtok 07:00 14:30  MUDr.Václav 
    Piatok 07:00 14:30  MUDr. Drahokoupilová 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. Vladimír Václav
    Adresa: Ambulancia klinickej onkológie, Námestie SNP 10, 81465 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 14:30  MUDr. Václav 
    Utorok 07:00 14:30  MUDr. Mária Novisedláková 
    Streda 07:00 14:30  MUDr. Drahokoupilová 
    Štvrtok 07:00 14:30  MUDr.Václav 
    Piatok 07:00 14:30  MUDr. Drahokoupilová 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Nové Mesto n/Váhom

   Štefánikova 1, 91501 Nové Mesto nad Váhom

   Chirurgické ambulancie (1)

   • MUDr. Pavol Podmajerský
    Adresa: Chirurgická ambulancia, Štefániková ul, 91501 Nové Mesto nad Váhom
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 15:00  12:30-13:00  od 12:00 usg prsnikov 
    Utorok 07:00 15:00  12:30-13:00  od 12:00 usg prsníkov 
    Streda 07:00 15:00  12:30-13:00  klinický deň 
    Štvrtok 07:00 15:00  12:30-13:00  od 07:00 do 08:00 usg  
    Piatok 07:00 15:00  12:30-13:00   
 • Nitriansky kraj
  • NsP Levice

   29.augusta 2, 93401 Levice

   Chirurgické ambulancie (2)

   • MUDr. Ladislav Kosa
    Adresa: Chirurgická ambulancia so zameraním na proktológiu, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
   • MUDr. Karol Šúth
    Adresa: Ambulancia úrazovej chirurgie, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Utorok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Streda 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Štvrtok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Piatok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
   • MUDr. Blanka Puškárová
    Adresa: Ambulancia klinickej onkológie, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo
    Pondelok  07:00 14:15 
    Utorok 07:00 14:15 
    Streda 07:00 14:15 
    Štvrtok 07:00 14:15 
    Piatok 07:00 14:00 
 • Žilinský kraj
  • NsP Čadca - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

   Palárikova 2311, 02216 Čadca

   Web: http://www.nspcadca.sk/
   Telefón - ústredňa: 041 4604 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Juraj Sálus
    Adresa: Onkochirurgická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Štvrtok 09:00 12:30 
   • MUDr. František Kostka
    Adresa: Proktochirurgická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Štvrtok 09:00 12:30 
   • MUDr. Marta Švarcová
    Adresa: Ambulancia klinickej onkológie, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Pondelok  08:00 12:00 
    Utorok 11:00 12:00 
    Streda 08:00 12:00 
    Štvrtok 11:00 12:00 
    Piatok 08:00 12:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Martin Abelovský
    Adresa: Chirurgická ambulancia AB MED s.r.o., Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo
    Pondelok  07:30 14:30 
    Utorok 07:30 14:30 
    Streda 13:30 17:00 
    Štvrtok 07:30 14:30 
    Piatok 07:30 14:30 
 • Prešovský kraj
  • Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o.

   Dolný Smokovec, 05981 Dolný Smokovec

   Web: http://www.srobarovustav.sk
   Email: sekretar@sudtarch.sk
   Telefón - ústredňa: +421 52 4412 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (2)

   • MUDr. Adam Hochel
    Adresa: Chirurgická ambulancia pre deti a dorast, Dolný Smokovec, 05981 Dolný Smokovec
    deň oddo
    Piatok 14:00 16:00 
    Sobota 08:00 11:00 
 • Košický kraj

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.