Liečba rakoviny krčka maternice - ako prebieha a čo je nutné?
Liečba prekanceróz zachytených vo včasnom štádiu ma takmer 100 % úspešnosť a často sa dá liečba vykonať ambulantne. V rozvinutom štádiu býva liečba náročnejšia.
Pre podanie najvhodnejšej liečby je nevyhnutné presne určenie štádia ochorenia.
Pri abnormálnych zmenách na krčku, ktoré neskôr môžu viesť ku vzniku rakoviny sa vykonáva konizácia na odstránenie abnormálnych buniek na krčku maternice.
Typy konizácie
- Laserová – odstránenie zmeneného tkaniva pomocou laseru.
- LEEP metóda – excízia vysokofrekvenčnou elektrickou slučkou – pomocou malej horúcej slučky sa odstraňuje zmenené tkanivo. Obzvlášť vhodná metóda konizácie pre ženy, ktoré ešte plánujú tehotenstvo.
- Konizácia pomocou skalpela – sa vykonáva pri zasiahnutí tkaniva vyššie ku kanálu maternice.
- Kryoterapia – sa vykonáva len vo výnimočných prípadoch, pretože vyžaduje dlhšie hojenie. Vykonáva sa zamrazením zmeneného tkaniva a jeho následným odstránením.

Liečba závisí od typu nádoru, štádia ochorenia a celkového zdravotného stavu pacientky.
Základom liečby je chirurgické odstránenie rakoviny vo včasnom štádiu.
Čo je to Hysterektómia? Chirurgické odstránenie maternice má svoje dôvody. Prečo sa vykonáva?
Pokročilé štádium ochorenia sa lieči chemoterapiou, rádioterapiou, chemorádioterapiou alebo cielenou terapiou.
Veľmi účinnou liečebnou modalitou je kombinácia chemoterapie a rádioterapie - chemorádioterapia. Potlačenie rastu nádoru a usmrtenie buniek umožňuje ionizujúce žiarenie pri ožiarení súčasne s podávanou chemoterapiou. Rádioterapia môže byť externá a/alebo interná (brachyterapia).
Brachyterapia využíva vnútorné ožarovanie, kde zdroj ionizujúceho žiarenia je umiestnený do blízkosti nádoru. Výhodou brachyterapie je, že sa ožaruje menší objem tkaniva v okolí zavedených zdrojov žiarenia, čo umožňuje výrazne znížiť nežiaduce ožiarenie zdravých tkanív v okolí nádorového ložiska.
Využíva sa často u pacientiek s tesným alebo pozitívnym resekčným okrajom po chirurgickej liečbe.
Medzi najčastejšie využívané chemoterapeutiká pri liečbe karcinómu krčka maternice patria cisplatina a karboplatina.
Pri cielenej terapii sa využíva blokáda špecifických signálnych ciest, ktorý brzdia rast nádoru.
Medzi takéto liečivá využívané v terapii karcinómu krčka maternice patrí aj bevacizumab, ktorý blokuje cievne zásobenie nádoru (angiogenézu) a tak tlmí nádorové bujnenie. Bevacizumab patrí do skupiny liečiv, ktoré nazývame inhibítory vaskulárneho endotelového rastového faktora.
Vďaka vedeckému pokroku medzi novú prelomovú liečbu gynekologických malignít patrí imunoterapia. U pacientov s karcinómom krčka maternice spĺňajúcich indikačné kritéria je možné podanie pembrolizumabu.
Pembrolizumab je monoklonálna protilátka proti receptoru programovanej bunkovej smrti-1 (PD-1). Nevyhnutné pre účinnosť imunoterapie je potrebná expresia PD-L1 v nádorovom tkanive.
Karcinóm s metastázami
Sa zvyčajne lieči chemoterapiou v kombinácii s cielenou liečbou.
Paliatívna rádioterapia sa podáva na liečbu príznakov vzniknutých z metastáz.
Ak sa nádor vráti na jednom mieste v panve, podáva sa rádioterapia, alebo sa vykoná exenterácia panvy (chirurgicky sa odstráni kŕčok, vagína, maternica, vaječníky a vajíčkovody).
Rekurentné nádory nachádzajúce sa vo vzdialených orgánoch sa liečia chemoterapiou s alebo bez cielenej liečby.
Po ukončení liečby je nevyhnutný dispenzár pacienta, čo znamená pravidelné sledovanie v časových intervaloch. Pacient je klinicky vyšetrený onkológom, má odobraté kontrolné laboratórne parametre, sleduje sa hladina onkomarkerov, dopĺňame zobrazovacie vyšetrenia (CT, MR vyšetrenie alebo PET/CT) atď,
Kontrolné návštevy u lekára sú potrebné, pretože napriek úspešnej liečbe môže dojsť k recidíve ochorenia (návratu onkologického ochorenia). Liečba je indikovaná lekárom podľa rozsahu nádoru.
Po liečbe sa vykonávajú pravidelné kontroly každých 3 – 6 mesiacov prvé dva roky, ďalšie tri roky každých 6 – 12 mesiacov a po 5 rokoch jedenkrát ročne.
