Liečba rakoviny pečene: Konzervatívne i chirurgicky

Pri liečbe nádorových ochorení pečene sa využíva konzervatívna a chirurgická liečba. Pričom najlepšou voľbou je chirurgické odstránenie poškodenej časti pečene. Avšak, až 80 % prípadov je odhalených v štádiu, keď už sa operovať nedá.

Ďalej sa využíva rádiofrekvenčná ablácia, chemoembolizácia, transartériová ambolizácia, chemoterapia, a to zavedením cytostatík do pečeňových ciev, ktoré ich upchajú a príde k ukončeniu vyživovania nádoru. 

Využíva sa aj alkoholizácia ložísk HCC. V terapii podľa nálezu sa môže využívať multikinázový inhibítor (blokácia tvorby nádorových buniek a tvorby ciev pre zásobenie), hormonálna a imunomodulačná liečba. Pri neoperovateľnom nádore sa využíva tiež rádioterapia.

Ide o ožarovanie nádoru, ktorý sa nedá chirurgicky odstrániť, pričom ožarovanie je ohraničené tak, aby nevznikol zápal pečene, ktorá rádioterapiu zle toleruje. 

Riešením je aj transplantácia pečene.

Avšak, jej voľba podlieha kritériám, čo sú takzvané Milánske kritériá, ktoré určujú, že onkologické ochorenie nemôže zasahovať lymfatické uzliny a cievy. Môže byť prítomné 1 ložisko do veľkosti 5 cm alebo 3 ložiská do veľkosti 3 cm.

Prevencia je dôležitá

Významnú úlohu ochrany pred rakovinou pečene hrá prevencia. A to hlavne v skorej liečbe hepatitídy B a C. V prípade hepatitídy B je účinné očkovanie, ktoré chráni pred nakazením. Dôležitá je aj prevencia a liečba alkoholizmu.

Podobne, potrebné je vyhýbať sa konzumácii rizikových potravín. Teda s obsahom aflatoxínu. Čo sú plesnivé a hnijúce potraviny. Rovnako je významné odstránenie pôsobenia chemických látok. Medzi tie patrí spomínaný alkohol a fajčenie.

Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa: Medzi nové liečebné modality patrí v indikovaných prípadoch cielená liečba napr. sorafenib.

fzdieľaj na Facebooku