Ako sa lieči rakovina pľúc: Aké sú možnosti a dá sa vyliečiť?
Posúdenie, či je v tele a kde všade je rozšírené ochorenie, je nevyhnutným krokom pred voľbou terapie a následným hodnotením efektu liečby.
Častokrát sa stáva, že pacient stratí vzácny čas, kým vyšetreniami prešetríme aktuálny stav pacienta.
V súčasnosti podľa prítomnosti špecifických genetických mutácii, imunologického statusu nádoru je možné pacientovi ušiť liečbu viac na mieru, pretože môžeme podať cielenejšiu liečbu.
Nie je možné u každého pacienta podať cielenú liečbu, závisí to od mnohých faktorov.
Predovšetkým to podmieňuje, že nie na každý podtyp karcinómu pľúc je vyvinutá táto nová personalizovaná terapia.
Typy onkologickej liečby:
- kuratívna liečba - cieľom je vyliečenie pacienta
- paliatívna liečba - cieľom je zlepšenie kvality života pacienta a predĺženie života pacienta
- adjuvantná liečba - podáva sa pri neprítomnosti mikroskopického ochorenia s cieľom liečby možného mikrometastatického ochorenia, následnou redukciou rizika návratu (recidívy) ochorenia a zlepšenie celkového prežívania pacienta
- neoadjuvantná liečba - s cieľom lepšej účinnosti sa podáva ešte pred kuratívnou liečebnou možnosťou (napr. podanie chemoterapie za účelom zmenšenia veľkosti nádoru pred chirurgickým výkonom)
Základnými liečebnými modalitami sú operačný výkon, chemoterapia, rádioterapia a kombinovaná chemorádioterapia.
Medzi nové terapeutické prístupy patrí biologická liečba a imunoterapia. Bližšie poznanie biológie a imunologického správania nádoru v organizme umožňuje po podrobných analýzach priamo pôsobiť na špecifickú cieľovú štruktúru a zabrániť rastu nádorového tkaniva.
Pri cielenej liečbe využívanie priame pôsobenie rôznych látok napr. na enzýmy, na zastavenie tvorby a rastu nových ciev nádoru (brzdenie angiogenézy), v prípade ak sú dokázané genetické mutácie je liečba zameraná na tieto mutácie) atď.
Imunoterapia využíva imunitný systém a jeho prirodzenú obranyschopnosť na boj proti abnormálnym nádorovým bunkám. Zameriava sa na tlmenie (inhibíciu) kontrolných bodov imunity tzv. check - point inhibítori.
Nie u každého pacienta je táto liečba vhodná a neprinesie želaný efekt, pokiaľ jeho nádorové bunky neprodukujú na svojom povrchu špecifické bielkoviny, ktoré potom zaznamenávajú bunky imunitného systému.