Rakovina pľúc je najčastejším typom rakoviny u ľudí, ktorí pravidelne a dlhodobo fajčia. Proti tomto ochorení dochádza k nekontrolovateľnému nárastu buniek v pľúcnom tkanive, ktoré sa rozširujú aj do okolia, pričom vo veľkej väčšine prípadov ide o primárne nádory, čiže nádory vznikajúce priamo z buniek pľúcneho tkaniva. Karcinóm pľúc je zároveň najčastejšia príčina úmrtia u mužov spomedzi všetkých rakovín a to paradoxne, keďže pred sto rokmi bola jedna z najmenej rozšírených.
Príznaky Rakoviny pľúc
- Suchý kašeľ
- Únava
- Vykašliavanie krvi
- Strata telesnej hmotnosti
- Poruchy prehĺtania
- Zvýšená telesná teplota
- Nechutenstvo do jedla
- Úbytok svalstva
- Paličkové prsty
- Chrapot
- Bolesť na hrudníku
- Bolesť pri nádychu
Bylinky na Rakovinu pľúc
Charakteristika
Rakovina pľúc je ochorenie, ktoré je momentálne najčastejším typom nádorového ochorenia rakovinového druhu u ľudí a má to najviac asi súvis s rozšírením fajčenia. Existujú dva druhy karcinómu a to nemalobunkový a malobunkový. Každý z týchto nádorov reaguje inak na určitý druh liečby. Pri nemalobunkovom je najlepšou formou terapie chirurgická liečba, kým pri malobunkovom je najlepšou formou chemoterapia a rádiologický terapia, čiže v praxi ožarovanie nádoru.
Najčastejšími formami nemalobunkového karcinómu sú adenokarcinóm, spinocelulárny karcinóm a veľkobunkový karcinóm. Rakovina pľúc začína obvykle priamo v pľúcach a prechádza viacerými štádiami, pričom vzniká na princípe génovej zmeny, ktorá spôsobí nekontrolovateľné množenie buniek priamo z pľúcneho tkaniva. Rakovina sa dlho rozvíja, pričom v počiatku je bez viditeľných príznakov a tak sa diagnostikuje obvykle až v štádiách, kedy je liečba problematickejšia.
Príčiny
Medzi najčastejšie príčiny vzniku nádoru v pľúcach a zároveň medzi najčastejšie rizikové faktory patrí najmä fajčenie a to tak aktívne ako aj pasívne. Z dlhodobých fajčiarov až štvrtina z nich trpí karcinómom pľúc. Taktiež existuje súvislosť aj medzi silno znečisteným prostredím a vznikom rakoviny pľúc, svoje zohrávajú aj genetické faktory a predispozície. Taktiež vystavenie organizmu radónu, azbestu alebo niektorým plynom môže urýchliť vznik nádoru.
Príznaky
Rakovina pľúc je nebezpečná aj v tom, že dlhšiu dobu, kým sa rozvíja a prechádza úvodnými štádiami, je bezpríznaková. Postupuje pomaly a hoci je prvým viditeľným príznakom typický fajčiarsky kašeľ, veľa fajčiarov tento symptóm podceňuje alebo ho prehliada. Až v momente, kedy sa dostavia aj problémy s prehĺtaním, prípadne kašeľ s vykašliavaním krvi a bolesťou na hrudníku, ide človek na vyšetrenie.
Okrem toho ochorenie sprevádzajú aj príznaky typické pre rakovinové bujnenie vo všeobecnosti, čiže ide najmä o únavu, zvýšenú teplotu, stratu chuti do jedla, zníženie telesnej hmotnosti a úbytok svalovej hmoty. Navyše pre tento typ karcinómu je typickým príznakom aj chrapot a bolesť pri nádychu. Niekedy sa môže vyskytnúť aj tzv. paličkovitý tvar prstov. Pri záverečných štádiách je už bolesť na hrudníku veľmi ostrá, kašeľ veľmi dráždivý a hlavne už neustávajúci.
Diagnostika
Obvykle prichádza k prvému vyšetreniu až pri prejavení vážnejších príznakov, najčastejšie pri intenzívnom a dlhodobom kašli a pri vykašliavaní krvi. Vykonáva sa na úvod RTG vyšetrenie hrudníka a pľúc, prípadne aj CT vyšetrenie, ktoré môže preukázať zmeny v štruktúre pľúcneho tkaniva. Vďaka tomuto vyšetreniu je možné presne určiť miesto výskytu karcinómu a rozsah metastázovania. Okrem toho sa vykonáva aj bronchoskopia a histologické vyšetrenia podozrivého tkaniva.
Ako pracujú pľúca a ako vzniká rakovina
Ako pracujú pľúca a ako vzniká rakovina
Priebeh
Rakovina pľúc prebieha dlhšiu dobu, niekedy aj niekoľko rokov, odkedy sa začnú prvé vážnejšie príznaky. Na počiatku dochádza k vzniku nádoru a nekontrolovateľnému množeniu nádorových buniek bez viditeľných prejavov, prípadne len s miernym chronickým kašľom. Neskôr sa už pridáva aj vykašliavanie krvi, bolesti na hrudníku a problémy s prehĺtaním. Tento typ rakoviny ku koncu agresívne metastázuje aj do iných okolitých tkanív, pričom v tomto prípade je prognóza liečby veľmi slabá.