Ako sa lieči? Lieky na šarlach: Hlavnú rolu majú antibiotiká
Cieľom liečby šarlachu je odstrániť prítomnosť baktérie z organizmu, eliminovať nežiadúce symptómy a zabrániť vzniku zdravotných komplikácií.
Základom je antibiotická liečba.
Streptokoky vykazujú vysokú citlivosť na penicilínové rady antibiotík, preto je práve toto antibiotikum už mnoho rokov liekom prvej voľby pri liečbe šarlachu. Streptokoky sú stále dobre citlivé práve na penicilíny, preto je toto antibiotikum vo väčšine prípadov prvou voľbou.
POZOR!
Lekárovi treba hlásiť všetky alergie dieťaťa vopred. Po zvážení naordinuje inú radu antibiotík.
- Penicilín sa užíva počas desiatich dní, pri intravenóznej forme antibiotika počet dní terapie klesá a na záver sa podáva tzv. depotný penicilín (opäť vo forme per os), ktorý udrží dostatočnú hladinu ATB v organizme ešte asi týždeň.
- Súčasťou je i farmakologická liečba príznakov (antipyretiká, analgetiká, antihistaminiká...).
- Pri svrbení vyrážky je možné naordinovať lokálne maste na zmiernenie.
- Potrebné je dostatočné prijímanie tekutín a v začiatku ochorenia kľud na lôžku.
- Vhodné je doplnenie živín, vitamínov a minerálov.
- Po prekonaní nie je vhodné ihneď po ukončení antibiotickej liečby dať dieťa do kolektívu.
- Po ukončení liečby je potrebná kontrola moču. V prípade podozrenia na obličkové postihnutie je potrebné nefrologické vyšetrenie.
Cieľom liečby šarlachu je zabrániť vzniku možných komplikácií, pričom najobávanejší je poststreptokokový zápal obličiek a reumatická horúčka.
Prevencia
Prevencia šarlachu spočíva v eliminácii kontaktu s nakazeným jedincom. Vakcinácia v súčasnosti proti šarlachovým ochoreniam neexistuje.
Ochorenie je vysoko nákazlivé, a preto je potrebné dodržiavať osobnú hygienu, hygienické zásady a opatrenia.
Nakoľko sa šarlach týka najmä detí, je potrebná edukácia o dôslednosti umývania rúk, pitia z vlastného pohára, jedenia vlastným príborom a podobných aktivít v detskom kolektíve.