Čo je to šarlach: Aké má príčiny a príznaky? Deti ako hlavný terč

Čo je to šarlach: Aké má príčiny a príznaky? Deti ako hlavný terč
Zdroj foto: Getty images

Šarlach je infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Vyvolávajú ho streptokoky produkujúce špeciálny toxín, ktorý sa viaže na cievy kože a slizníc.

Charakteristika

Šarlach (Scarlatina) je infekčné ochorenie charakteristické horúčkou, angínou a kožnými zmenami - typickou vyrážkou. V minulosti mal šarlach ťažký priebeh a závažné komplikácie. Radí sa medzi vysokonákazlivé ochorenie postihujúce predovšetkým deti.

Šarlach je charakterizovaný kombináciou angíny a typickej vyrážky. Patrí k najčastejším infekčným ochoreniam. V posledných 10 rokoch bolo hlásené 3000 – 5000 ochorení ročne.

Výskyt je väčší na jar a prenáša sa najmä v kolektívoch. Spôsobuje ho baktéria streptokok (Streptococcus pyogenes - ß-hemolytický streptokok skupiny A). Táto baktéria produkuje látky (takzvané toxíny), ktoré sa dostanú krvou do kože a sú zodpovedné za kožný prejav - vyrážku.

Ako sa môže dieťa nakaziť?

Nákazu možno získať od chorého človeka alebo bacilonosiča. Najčastejšou formou prenosu je vzdušná cesta - kvapôčkovou infekciou, vzduchom, menej často potom priamym kontaktom alebo kontaminovanými predmetmi.

Streptokoky produkujú viaceré typy toxínu, proti ktorým si telo dieťaťa vytvára protilátky, a tak vzniká imunita.

Ak sa však dieťa infikuje inými typmi streptokoka a organizmus iné toxíny nepozná, šarlach sa môže opakovať.

Inkubačná doba je väčšinou 2 - 4 dni.

Pôvodca ochorenia po vniknutí do organizmu produkuje toxíny ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu a podieľajú sa na rozvoji príznakov ochorenia.

Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa informáciu: Šarlach sa objavuje hlavne u detí v období medzi 3. – 10. rokom veku.

Príčiny

Príčinou vzniku je kontakt s infikovanou osobou. Infekcia sa zväčša prenáša v kolektívoch medzi spolužiakmi, alebo v domácom prostredí, kde sú ľudia v bezprostrednom kontakte. Malé kvapôčky, ktoré sa šíria vzduchom sú zdrojom nákazy.

POZOR!

Dôležité je vedieť, že prenášačom nákazy nie je iba akútne chorý človek, ale aj človek „po chorobe” či bacilonosič (osoba, ktorá ochorenie prenáša, ale momentálne je bezpríznaková).

Najčastejším zdrojom prenosu sú deti v kolektívoch
Práve v kolektívoch detí hrozí veľké riziko nákazy. Zdroj foto: Getty images.

Možnou formou prenosu je aj krvná cesta, najčastejšie pri poranení resp. pri narušení integrity kože. Ak streptokok produkuje toxín, prejde do organizmu poranenou pokožkou, vznikne skorý šarlach. Pri tejto forme ochorenia chýba angína alebo sa vyvinie neskôr. 

Príznaky

Prvotné príznaky sa môžu objaviť už aj za deň, maximálne za týždeň, ale najčastejšie sa inkubačná doba pohybuje okolo 3 dní. . Na začiatku je ochorenie veľmi podobné klasickej angíne.

Príznaky možno rozdeliť na:

  • Celkové
  • V dutine ústnej
  • Kožné

Tabuľka s rozdelením príznakov šarlachu

Celkové príznaky Príznaky v DÚ Príznaky kožné
Vysoká teplota Nález v ústach je typicky pre angínu Typická vyrážka
Bolesť hlavy Tmavočervené sliznice Kožný výsev sa objavuje po 1 - 2 dňoch od nakazenia
Bolesť brucha Opuchnuté mandle Na začiatku je to malý červený fliačik, ktorý sa začína dvíhať. Výsledkom je drobná ružová alebo svetločervená krupica alebo len drsná koža.
Nechutenstvo Hnisavé ložiská na mandliach Najčastejšie miesta výskytu su podbruško, vnútorná strana stehien, bočné strany trupu
Malátnosť Prítomnosť červených bodiek na hornom podnebí Pri tlaku na kožu výsev zmizne
Výrazná bolesť hrdla Jazyk je pokrytý drobnými červenými pupienkami tzv. malinový jazyk Výsev mizne do 5 dní

Na tvári býva koža začervenaná, v okolí úst výrazne bledá, ale vyrážky na nej nie sú prítomné. Typické pre šarlach je olupovanie kože, ktoré  sa začína po 2 – 4 týždňoch po infekcii. Výraznejšie je na dlaniach, plochých častiach nôh, prípadne prstoch na rukách i nohách.

Po akútnom ochorení sa odlupuje pokožka
Po akútnej fáze ochorenia nastáva odlupovanie kože. Zdroj foto: Getty images.

Ak boli kožné zmeny menej výrazné, olupovanie kože je len minimálne alebo  úplne chýba.

Ak sa infekcia do tela dostane cez poranenú kožu, nie cez dýchacie cesty, potom angína nemusí byť prítomná. Je len kožný nález, ale liečba a komplikácie sú rovnaké ako po šarlachu s angínou.

Diagnostika

Pri podozrení na šarlach, lekár skontroluje hrdlo a uzliny, pomocou anamnézy (rozhovoru) sa spýta na teplotu, zimnicu, nevoľnosť, stratu chuti do jedla.

Diagnóza sa určuje na základe klinických príznakov. Najcharakteristickejšími znakmi sú malinový jazyk a vyrážka. Pri typickom náleze angíny s horúčkou a charakteristickou vyrážkou nie je stanovenie správnej diagnózy problém.

Prínosom je kultivačné vyšetrenie z hrdla (výter) pred podaním antibiotík.

Využíva sa aj rýchly streptokokový test ASLO (antistreptolyzín O) - sú to protilátky, ktoré si telo vytvára proti produktu streptokoka (streptolyzín O). Hladina ASLO sa zvyšuje koncom 1. týždňa ochorenia, maximálne hodnoty dosahuje medzi 3. - 5. týždňom a postupne klesá.

V krvi bývajú zvýšené ukazovatele zápalu CRP (C- reaktívny proteín) a zvýšený počet bielych krviniek.

Priebeh

Začiatok ochorenia a celkové príznaky sú totožné s bežnou streptokokovou angínou.

  • Horúčka - zvyčajne sa objavuje nečakane. Sprevádzaná je zimnicou a nevoľnosťou. Pri ústupe vyrážky teplota spravidla klesá.
  • Zvracanie a nevoľnosti - u detí bývajú časté a prichádzajú hneď po zvýšení telenej teploty
  • Angína - vziniká zakrátko po vzostupe teploty. Na mandliach sa vyskytujú čapy a hnisavé povlaky. Jazyk je na začiatku ochorenia nabielo povlečený, za dva až tri dni sa povlak olupuje a vzniká typický, tzv. malinový jazyk
  • Lymfadenopatia - lymfatické uzliny na krku sú zväčšené a bolestivé na dotyk 
  • Vyrážka - objavuje sa 12 - 24 hodín od prepuknutia choroby - ako prvá sa objaví v oblasti podbrušia, neskôr na trupe a rýchlo sa šíri na ostatné časti tela.
  • Olupovanie kože - v dôsledku zvýšeného rohovatenia pokožky sa začína olupovať koža.

Prítomný býva aj výsev svetločervenej farby, pripomína husiu kožu. U niektorých pacientov je ju často sotva vidieť, koža môže byť na pohmat len drsná. Prítomné môžu byť aj malé drobné krvné podliatinky (Rumpelov-Leedov príznak).

Dôvodom týchto zmien je rozšírenie a zväčšenie priepustnosti kapilár. 

S čím si možno šarlach spliesť a aké sú jeho komplikácie?

Skôr ako lekár stanoví diagnózu, otestuje krv na výskyt streptokokov a urobí výter z krku, ochorenie však môže pripomínať aj iné bežne vyskytujúce sa choroby u nás:

  • Rubeola a osýpky – vyrážka postupuje od hlavy k trupu a vďaka preočkovaniu je ich výskyt u detí veľmi ojedinelý
  • Vírusový exantém  – vyrážka, ktorá sprevádza vírusové ochorenie
  • Toxoalergický exantém – vyrážka spôsobená vonkajším pôsobením alergénov

 Komplikácie

Včasné zachytenie a liečba šarlachu zo sebou neprináša takmer žiadne riziká. Avšak opak môže nastať ak sa ochorenie podchytí v neskorom štádiu.

Tabuľka s rozdelením komplikácií šarlachu

Závažné komplikácie Menej závažné komplikácie
Zápal srdcového svalu Zápal stredného ucha
Zápal obličiek Zápal prínosových dutín
Zápal kĺbov Absces na mandliach

Častou komplikáciou, aj keď po objavení penicilínu  už veľmi zriedkavou, je reumatická horúčka. Ta sa prejavuje postihnutím kĺbov, srdca a mozgu a vzniká 2 - 3 týždne po prekonaní ochorenia.

Zaujímavé informácie o reumatickej horúčke si môžete prečítať aj v článku:
Reumatická horúčka ohrozuje deti: Aké má príčiny a ako sa prejavuje?

Ako sa lieči: Šarlach

Ako sa lieči? Lieky na šarlach: Hlavnú rolu majú antibiotiká

Zobraziť viac

Šarlach a čo by ste o ňom mali vedieť

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané