späť na zoznam chorôb

Šarlach: Prejaví sa vyrážkou? Príznaky + liečba

Autor: Zdravotnícky pracovník Mgr. Eva Kuklová
Šarlach: Prejaví sa vyrážkou? Príznaky + liečba
Zdroj foto: Getty images

Šarlach je infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Vyvolávajú ho streptokoky produkujúce špeciálny toxín, ktorý sa viaže na cievy kože a slizníc.


Charakteristika

Šarlach (Scarlatina) je infekčné ochorenie charakteristické horúčkou, angínou a kožnými zmenami - typickou vyrážkou. V minulosti mal šarlach ťažký priebeh a závažné komplikácie. Radí sa medzi vysokonákazlivé ochorenie postihujúce predovšetkým deti.

Šarlach je charakterizovaný kombináciou angíny a typickej vyrážky. Patrí k najčastejším infekčným ochoreniam. V posledných 10 rokoch bolo hlásené 3000 – 5000 ochorení ročne.

Výskyt je väčší na jar a prenáša sa najmä v kolektívoch. Spôsobuje ho baktéria streptokok (Streptoccocus hemolyticus skupiny A). Táto baktéria produkuje látky (takzvané toxíny), ktoré sa dostanú krvou do kože a sú zodpovedné za kožný prejav - vyrážku.

Ako sa môže dieťa nakaziť?

Nákazu možno získať od chorého človeka alebo bacilonosiča. Najčastejšou formou prenosu je vzdušná cesta - kvapôčkovou infekciou, vzduchom, menej často potom priamym kontaktom alebo kontaminovanými predmetmi.

Streptokoky produkujú viaceré typy toxínu, proti ktorým si telo dieťaťa vytvára protilátky, a tak vzniká imunita.

Ak sa však dieťa infikuje inými typmi streptokoka a organizmus iné toxíny nepozná, prichádza opäť k ochoreniu angínou alebo s vyrážkou - šarlachom. Preto sa šarlach pokojne môže opakovať aj niekoľkokrát ročne.

Inkubačná doba je väčšinou 2-4 dni. Pôvodca ochorenia po vniknutí do organizmu produkuje toxiny ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu a podieľajú sa na rozvoji príznakov ochorenia.

Príčiny

Príčínou vzniku je kontakt s infikovanou osobou. Infekcia sa zväčša prenáša  v kolektívoch medzi spolužiakmi, alebo v domácom prostredí, kde sú ľudia v bezprostrednim kontakte. Malé kvapôčky, ktoré sa širia vzduchom sú zdrojom nákazy.

POZOR!

Dôležité je vedieť, že prenášačom nákazy nie je iba akútne chorý človek, ale aj človek „po chorobe” či bacilonosič (osoba, ktorá ochorenie prenáša, ale momentálne je bezpríznaková).

Najčastejším zdrojom prenosu sú deti v kolektívoch
Práve v kolektívoch detí hrozí veľké riziko nákazy. Zdroj foto: Getty images.

Možnou formou prenosu je aj krvná cesta, najčastejšie pri poranení resp. pri narušení integrity kože. Ak streptokok produkuje toxín, prejde do organizmu poranenou pokožkou, vznikne skorý šarlach. Pri tejto forme ochorenia chýba angína alebo sa vyvinie neskôr. 

Príznaky

Prvotné príznaky sa môžu objaviť už aj za deň, maximálne za týždeň, ale najčastejšie sa inkubačná doba pohybuje okolo 3 dní. . Na začiatku je ochorenie veľmi podobné klasickej angíne.

Príznaky možno rozdeliť na:

 • Celková
 • V dutine ústnej
 • Kožné

Tabuľka s rozdelením príznakov šarlachu

Celkové príznaky Príznaky v DÚ Príznaky kožné
Vysoká teplota Nález v ústach je typicky pre angínu Typická vyrážka
Bolesť hlavy Tmavočervené sliznice Kožný výsev sa objavuje po 1 - 2 dňoch od nakazenia
Bolesť brucha Opuchnuté mandle Na začiatku je to malý červený fliačik, ktorý sa začína dvíhať. Výsledkom je drobná ružová alebo svetločervená krupica alebo len drsná koža.
Nechutenstvo Hnisavé ložiská na mandliach Najčastejšie miesta výskytu su podbruško, vnútorná strana stehien, bočné strany trupu
Malátnosť Prítomnosť červených bodiek na hornom podnebí Pri tlaku na kožu výsev zmizne
Výrazná bolesť hrdla Jazyk je pokrytý drobnými červenými pupienkami tzv. malinový jazyk Výsev mizne do 5 dní

Na tvári býva koža začervenaná, v okolí úst výraznebledá, ale vyrážky na nej nie sú prítomné. Typické pre šarlach je olupovanie kože, ktoré  sa začína po 2 – 4 týždňoch po infekcii. Výraznejšie je na dlaniach, plochých častiach nôh, prípadne prstoch na rukách i nohách.

Po akútnom ochorení sa odlupuje pokožka
Po akútnej fáze ochorenia nastáva odlupovanie kože. Zdroj foto: Getty images.

Ak boli kožné zmeny menej výrazné, olupovanie kože je len minimálne alebo  úplne chýba.

Ak sa infekcia do tela dostane cez poranenú kožu, nie cez dýchacie cesty, potom angína nemusí byť prítomná. Je len kožný nález, ale liečba a komplikácie sú rovnaké ako po šarlachu s angínou.

Diagnostika

Pri podozrení na šarlach, lekár skontroluje hrdlo a uzliny, pomocou anamnézy (rozhovru) sa spýta na teplotu, zimnicu, nevoľnosť, stratu chuti do jedla.

Diagnóza sa určuje na základe klinických príznakov. Najcharakteristickejšími znakmi sú malinový jazyk a vyrážka. Pri typickom náleze angíny s horúčkou a charakteristickou vyrážkou nie je stanovenie správnej diagnózy problém.

Napriek tomu robíme pred podaním antibiotík kultivačné vyšetrenie z hrdla (výter).

Využiva sa aj rýchly streptokokový test ASLO (antistreptolyzín O) - sú to protilátky, ktoré si telo vytvára proti produktu streptokoka (streptolyzín O). Hladina ASLO sa zvyšuje koncom 1. týždňa ochorenia, maximálne hodnoty dosahuje medzi 3. - 5. týždňom a postupne klesá.

V krvi bývajú zvýšené ukazovatele zápalu CRP (C- reaktívny proteín) a zvýšený počet bielych krviniek.

Šarlach a čo by ste o ňom mali vedieť

Šarlach a čo by ste o ňom mali vedieť

Priebeh

Začiatok ochorenia a celkové príznaky sú totžné s bežnou streptokokovou angínou.

 • Horúčka - zvyčajne sa objavuje nečakne. Sprevádzaná je zimnicou a nevolnosťou. Pri ústupe vyrážky teplota spravidla klesá
 • Zvracanie a nevolnosti - u detí bývajú časté a prichádzajú hneď po zvýšení telenej teploty
 • Angína - vziniká zakrátko po vzostupe teploty. Na mandliach sa vyskytujú čapy a hnisavé povlaky. Jazyk je na začiatku ochorenia nabielo povlečený, za dva až tri dni sa povlak olupuje a vzniká typický, tzv. malinový jazyk
 • Lymfadenopatia - lymfatické uzliny na krku sú zväčšené a bolestivé na dotyk 
 • Vyrážka - objavuje sa 12 - 24 hodín od prepuknutia choroby - ako prvá sa objaví v oblasti podbrušia, neskôr na trupe a rýchlo sa šíri na ostatné časti tela.
 • Olupovanie kože - vyrážka po 3 - 4 dňoch začne ustupovať a v dôsledku zvýšeného rohovatenia pokožky sa začína olupovať koža.

Pritomný byva aj výsev svetločervenej farby, pripomína husiu kožu. U niektorých pacientov je ju často sotva vidieť, koža môže byť na pohmat len drsná. Prítomné môžu byť aj malé drobné krvné podliatinky (Rumpelov-Leedov príznak).

Dôvodom týchto zmien je rozšírenie a zväčšenie priepustnosti kapilár. 

S čím si možno šarlach spliesť a aké sú jeho komplikácie?

Skôr ako lekár stanoví diagnózu, otestuje krv na výskyt streptokokov a urobí výter z krku, ochorenie však može pripomínať aj iné bežne vyskytujúce sa choroby u nás:

 • Rubeola a osýpky – vyrážka postupuje od hlavy k trupu a vďaka preočkovaniu je ich výskyt u detí veľmi ojedinelý
 • Vírusový ekzantém – vyrážka, ktorá sprevádza vírusové ochorenie
 • Toxoalergický ekzantém – vyrážka spôsobená vonkajším pôsobením alergénov

 Komplikácie

Včasné zachytenie a liečba šarlachu zo sebou neprináša takmer žiadne riziká. Avšak opak môže nastať ak sa ochorenie podchytí v neskorom štádiu.

Tabuľka s rozdelením komplikácií šarlachu

Závažné komplikácie Menej závažné komplikácie
Zápal srdcového svalu Zápal stredného ucha
Zápal obličiek Zápal prínosových dutín
Zápal kĺbov Absces na mandliach

Častou komplikáciou, aj keď po objavení penicilínu  už veľmi zriedkavou, je reumatická horúčka. Ta sa prejavuje postihnutím kĺbov, srdca a mozgu a vzniká 2-3 týždne po prekonaní ochorenia.

Zaujímavé informácie o reumatickej horúčke si môžete prečítať aj v článku:
Reumatická horúčka ohrozuje deti: Aké má príčiny a ako sa prejavuje?

Ako sa lieči: šarlach

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 02.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Mgr. Eva Kuklová

Zdravotnícky pracovník Mgr. Eva Kuklová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a magisterské štúdium v odbore ošetrovateľstvo na UKF v Nitre. Po škole od roku 2012 pracovala, ako operačná sestra na Centrálnych operačných sálach vo FN Nitra. Momentálne na materskej dovolenke

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Parazity, vši či iné choroby v našich školách a škôlkach? Parazity, vši či iné choroby v našich školách a škôlkach?

Začiatok školského roka je za nami a malí škôlkari i školáci si musia zvyknúť nielen na školský režim či školské povinnosti. Ich organizmus a imunita sa musí vysporiadať s rôznymi...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.