Ako sa zbaviť žabky v ústach? + Čo pomôže na soor

Možností liečby mykóz je viacero. Soor však postihuje tých najmenších, preto nie je vhodné nanášať na povlaky lokálne maste či gély určené pre dospelé osoby.

Aj pri domácej liečbe vám vie lekárnik odporučiť vhodný medikament, preto si nechajte poradiť a nepúšťajte sa do liečby bez odbornej konzultácie.

Jediným voľne dostupným antimykotikom, ktorý je možné použiť bez obáv u novorodenca je genciánová violeť.

Tabuľka s odporúčanými liekmi

Vekové obdobie Účinná látka Komerčné názvy liekov
od narodenia do 4 mesiacov
  1. Nystatín
  2. Methylrosanilinii chloridy 2%
  1. Fungicidin, Mycostatin
  2. Genciánová violeť
od 4 mesiacov vyššie
  1. Nystatín
  2. Methylrosanilinii chloridy 2%
  3. Mikonazol
  1. Fungicidin, Mycostatin
  2. Genciánová violeť
  3. Mikonazol 2% orálny gel (magistraliter prípravky)

Methylrosanilinii chloridy 2 %

Methylrosanilinii chloridy 2 % taktiež známy pod názvom genciánová violeť, alebo ak chcete ľudovo aj genciánka je triarylmethánové farbivo s antibakteriálnymi, antimykotickými a antihelmetickými vlastnosťami.

V minulosti bola využívaná ako jedna z najlepších antiseptických látok. V dnešnej dobe je postupne nahrádzaná inými a modernejšími preparátmi, no stále je dostupná na trhoch. Nie je viazaná na lekársky predpis.

Zaujímavé:
Dôvod postupného vyraďovania genciánovej violete z potravín, kde sa dovtedy nachádzala, je ten, že v minulosti boli publikované dokumenty, ktoré pojednávali o vzniku nádorov u hlodavcov, pri jej častom používaní. Aj dnes sa sporadicky objavia na internete poplašné správy a ničím nepodložené informácie. Cielené štúdie, ktoré by toto tvrdenie potvrdili, či vyvrátili však nikdy neprebehli.

Nystatín

Najčastejšie sa u novorodencov používajú lieky s účinnou látkou nystatín. Je to fungicídne antimykotikum, ktoré dokáže utlmiť ďalší rast a množenie viacerých druhov plesní (Candida, Aspergillus, Rhodotorula, Torulopsis, Trichosporon).

Nystatín sa viaže na ergosterol (súčasť plazmatickej membrány plesní), dochádza k jej poškodeniu, úniku dôležitých látok a k smrti mykotickej bunky. Vzhľadom na to, že ľudské bunky ergosterol neobsahujú, nie je pre nich liek škodlivý, s výnimkou možných, alergických reakcií.

Používa sa vo forme lokálnych mastí (slizničné a kožné mykózy) ale aj perorálnych tabliet (pri plesňovom ochorení vnútorných orgánov, napr. črevo).

Taktiež je vhodný aj na liečbu vaginálnych mykóz vo forme vaginálnych čipkov.

Mikonazol

Druhou, najčastejšie používanou látkou je mikonazol. Je to fungicídne antimykotikum, ktoré hubí aj niektoré grampozitívne baktérie. Jeho použitie je ale vhodné len u detí od 4 mesiacov. U mladších detí sa neodporúča.

Zaujímavé:
U detí od 4 mesiacov života sa používa v liečbe plesňových ochorení (soor) mikonazol. Dolná veková hranica sa však navyšuje o 1 až 2 mesiace u predčasne narodených detí, u ktorých bol vedecky preukázaný, pomalý, nervovo - svalový vývoj v súvislosti s užívaním mikonazolu.

Mikonazol, sa podobne ako nystatín viaže na ergosterol. Narušuje jeho biosyntézu (tvorbu), čím dochádza k nahromadeniu reaktívnych foriem kyslíka v oblasti cytoplazmatickej membrány a metylových sterolov a peroxidov v cytoplazme.

Narušenie membrány je závažné a má za následok zástavu rastu mykotickej bunky.

fzdieľaj na Facebooku