Liečba spondylózy: Lieky, cvičenie, rehabilitácia až chirurgia

Ochorenie prebieha bezpríznakovo. Tak ako ho liečiť, keď o ňom človek dlho nevie? Dôležitá je prevencia. Prevencia zahŕňa opatrenia, ktorými sa predchádza vzniku a progresii ťažkostí.

1. Pohyb a rehabilitácia

Dôležitá je dostatočná miera pohybovej aktivity, a to počas celého roka. Každý človek je iný a môže mať rozličné ochorenia, preto je dôležitý individuálny prístup.

Pre výber cvikov a vhodných pohybových aktivít by sme sa mali riadiť radami lekárafyzioterapeuta či trénera. V prípade prítomnosti bolesti chrbtice je nutné voliť trénera so skúsenosťami s problematikou. Vhodná je aj ergonómia pohybu, a teda škola chrbta.

Vo vyššom veku a v prípade zdravotného obmedzenia je postačujúca chôdza. Samozrejme, tá by mala byť v dostatočnom časovom úseku a najlepšie vonku. 

Ako vhodné sa uvádza chôdza, plávanie, joga, pilates, Nordic Walking a akýkoľvek tréning na posilnenie svalov brucha, panvy a chrbta. Plus je dôležité správne držanie tela, pohybové návyky a rovnako nutné je myslieť na správnu obuv.

Fyzioterapia môže ďalej zahŕňať manuálnu terapiu, trakčnú liečbu, masáže, akupunktúru, kúpeľnú liečbu a mnohé iné. Hlavnou náplňou je cvičenie zamerané na posilnenie hlbokého stabilizačného systému tela (hlboké svaly chrbta, brušná stena).

Cieľom rehabilitácie a fyzioterapie je eliminovanie svalových nerovnováh, a teda posilnenie oslabených svalov a naopak uvoľnenie preťaženého svalstva.

Potrebné je myslieť aj na správne stravovanie - vyvážená plnohodnotná strava a dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov. Dôležitý je príjem bielkovín, základnej stavebnej látky tela.
Prečítajte si magazínový článok o základných živinách v ľudskej strave.

Liečba spondylózy a jej príčiny, tak ako iných degeneratívnych ochorení nie je známa. Preto má práve prevencia veľký význam.

2. Farmakologická liečba

Pri vzniknutých ťažkostiach sa volí symptomatologická liečba. Tá zahŕňa farmakoterapiu. Teda podávanie liekov na tlmenie bolesti - analgetík. Podávajú sa protizápalové lieky, nesteroidné antireumatiká, myorelaxanciá (uvoľňujú svaly), či lieky na zlepšenie prekrvenia

Prípadne sa aplikujú obstreky s lokálnym anestetikomPri výrazných bolestiach opioidy či opiáty.

Prípadne sa nasadia psychofarmaká, a to pri dlhodobých ťažkostiach. Nakoľko chronické bolesti výrazne zhoršujú kvalitu života a znižujú duševnú kondíciu.

V rámci podpory a výživy môžu byť indikované výživové doplnky a lieky obsahujúce chondroprotektívne látky.

3. Operačná liečba

V prípade, že konzervatívna liečba nemala požadovaný efekt a zdravotné ťažkosti i riziká stále pretrvávajú, je zvažovaná chirurgická liečba.

V prípade ťažkej formy a podľa pridružených ťažkostí, ako je napríklad radikulopatia - stlačenie miechy a spinálnych koreňov, je nutné konzultovať neurochirurga, ktorý indikuje vhodnosť chirurgickej liečby.

Operácia sa takisto odporúča a zvažuje pri spinálnej stenóze, čo je odborný termín označujúci zúženie chrbticového kanálu, ktorá takisto patrí ku degeneratívnym ochoreniam.

Ak konzervatívna liečba zlyhá alebo ak sa vaše neurologické príznaky a symptómy zhoršia, je zvažovaná operácia.

Operácia môže zahŕňať:

  • Odstránenie hernie disku alebo kostných výbežkov.
  • Odstránenie časti stavca.
  • Spojenie segmentu stavcov.

Pri spozorovaní akýchkoľvek bolestí, pohybových či neurologických ťažkostí sa vždy obráťte na lekára. Včasná diagnostika je základom liečby a udržania kvality života.

fzdieľaj na Facebooku