Liečba spondylózy: Lieky, cvičenie, rehabilitácia až chirurgia

Ochorenie prebieha bezpríznakovo. Tak ako ho liečiť, keď o ňom človek nevie?

Dôležitá je prevencia.

Prevencia zahŕňa opatrenia, ktorými sa predchádza vzniku ťažkostí. Dôležitá je dostatočná miera pohybovej aktivity, a to počas celého roku.

Každý človek je iný a môže mať rozličné ochorenia. Preto je dôležitý individuálny prístup.

Pre výber cvikov a vhodných pohybových aktivít by sme sa mali riadiť radami lekárafyzioterapeuta či trénera. V prípade prítomnosti bolesti chrbtice je nutné voliť trénera so skúsenosťami s problematikou. Vhodná je aj škola chrbta.

Vo vyššom veku a v prípade zdravotného obmedzenia je postačujúca chôdza. Samozrejme, tá by mala byť v dostatočnom časovom úseku a najlepšie vonku. 

Prečítajte si aj článok o vhodnosti kardio tréningu.

Ako vhodné sa uvádza plávanie, joga, pilates, Nordic Walking a akýkoľvek tréning na posilnenie svalov brucha, panvy a chrbta. Plus, dôležité je správne držanie tela, pohybové návyky a rovnako nutné je myslieť na správnu obuv.

Fyzioterapia môže ďalej zahŕňať trakčnú liečbu, masáže, akupunktúru, kúpeľnú liečbu, parafín a iné. V tejto súvislosti sa spomína i terapeutická gymnastika či medicínska tréningová terapia MTT.

Potrebné je myslieť aj na správne stravovanie - vyvážená strava a dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov. 
Prečítajte si magazínový článok o základných živinách v ľudskej strave.

Liečba spondylózy a jej príčiny, tak ako iných degeneratívnych ochorení nie je známa. Preto má práve prevencia veľký význam.

Pri vzniknutých ťažkostiach sa volí symptomatologická liečba. Tá zahŕňa farmakoterapiu. Teda podávanie liekov na tlmenie bolesti - analgetík. Podávajú sa nesteroidné antireumatiká, myorelaxanciá (uvoľňujú svaly) či lieky na zlepšenie prekrvenia

Prípadne sa aplikujú obstreky s lokálnym anestetikomPri výrazných bolestiach opioidy či opiáty.

Prípadne sa nasadia psychofarmaká, a to pri dlhodobých ťažkostiach. Nakoľko chronické bolesti výrazne zhoršujú kvalitu života a znižujú duševnú kondíciu.

V prípade ťažkej formy a podľa pridružených ťažkostí, ako je napríklad radikulopatia - stlačenie miechy a spinálnych koreňov, je nutné konzultovať neurochirurga, ktorý indikuje vhodnosť chirurgickej liečby.

fzdieľaj na Facebooku