Možnosti liečby strumy - sledovanie, lieky, jód i operácia

Liečba strumy závisí od príčiny vzniku zväčšenie žľazy. Stanovenie formy liečby závisí taktiež od samotnej miery zväčšenia, klinických prejavoch, anamnéze a zdravotných komplikáciách pacienta.

Je vždy nutná odborná diagnostika a stanovenie liečby endokrinológom.

Konzervatívna liečba a sledovanie

Konzervatívna terapia je založená na pravidelnom ambulantnom sledovaní žľazy. Sledovanie bez stanovenia liečby je indikované pokiaľ je struma nevýrazná a štítna žľaza funguje fyziologicky.

Súčasťou konzervatívnej liečby je úprava životosprávy a stanovenie určitých diétnych opatrení. V prípade strumy vzniknuté z nedostatku jódu je indikované doplniť deficit tohto minerálu.

Farmakologická liečba

Typ farmakologickej liečby opäť závisí na príčine vzniku strumy a je najčastejšou formou liečby porúch štítnej žľazy.

Pri hypotyreóze sú užívané najmä syntetické náhrady hormónov štítnej žľazy, ktoré súčasne eliminujú klinické príznaky a častokrát dokážu žľazu zmenšiť na pôvodnú veľkosť.

Pri eufunkčnej strume sa využívajú syntetické hormóny štítnej žľazy, ktorých pravidelné dlhodobé užívanie vedie k normalizácii objemu štítnej žľazy.

Naopak pri hypertyreóze sú indikované lieky, ktoré zvýšenú produkciu tyroidných hormónov štítnej žľazy. Tyreostatiká zvýšenú produkciu hormónov štítnej žľazy spomalia alebo úplne zablokujú.

Pri zápalovom procese štítnej žľazy sú indikované najmä kortikosteroidy (protizápalový účinok).

Liečba rádioaktívnym jódom

V prípade opakujúcej sa strumy s nemožnosťou operačného zákroku, je v zriedkavých prípadoch volená liečba radiojódom. Rádioaktívny jód je absorbovaný do krvi, ktorá ho následne privádza do štítnej žľazy.

Rádioaktívny jód žľazu postupne ničí a štítna žľaza sa zmenšuje, pričom prestáva produkovať nadmerné množstvo tyroidných hormónov. Liečba so sebou však nesie komplikácie, ako úplne zničenie funkcie žľazy a jej hypofunkciu.

Operačná liečba

Chirurgický zákrok je volený najmä pri nadmernej strume, ktorá tlačí na okolité štruktúry a spôsobuje pridružené zdravotné komplikácie.

Operačná liečba je volená i v prípade neefektívnej farmakologickej liečby, výskyte uzlov meniacich funkciu žľazy a taktiež a pri predpoklade vzniku rakoviny žľazy.

Môže sa jednať o odstránenie celej štítnej žľazy (strumektómia) či o odstránenie jedného laloku alebo časti tkaniva žľazy.

Chirurgické riešenie sa vykonáva pri rastúcej strume, ktorá u pacienta vyvoláva zdravotné ťažkosti s dýchaním. Rovnako je operácia strumy nevyhnutná pri nejasnostiach, či sa jedná o prítomnosť nezhubného alebo zhubného procesu.

fzdieľaj na Facebooku