Liečba syndrómu vyhorenia: Lieky i terapia
Dôležité je podotknúť, že zotavenie z vyhorenia vyžaduje dostatok času a netreba očakávať rýchlu zmenu a vo všetkom naraz. Zlepšenie môže nastať až po niekoľkých mesiacoch, no niekedy až po roku od zahájenia stabilizačných opatrení.
Čo sa týka samotnej osoby, ktorá vyhorela, mala by znížiť množstvo stresorov zo svojho okolia.
V praxi to môže znamenať napr. vzdanie sa niektorých aktivít, prenechanie časti zodpovednosti na ostatných kolegov, zanechanie ťažkej životnej situácie ak neexistuje jej racionálne vyriešenie.
Pomáhajú cvičenia na posilnenie sebavedomia, vlastnej nezdolnosti, zdokonalenie fyzickej kondičky a duševnej sily.
Podstatou je navrátiť pozitívne myslenie, dobrú náladu a dávku humoru do každodenného pracovného života a to aj pri zvládaní kritických situácii.
Neoplatí sa do situácie v ktorej pracovník vyhorel vracať príliš rýchlo. Ďalšie vyhorenie príde jednoduchšie, rýchlejšie, bude ťažšie a zotavenie bude trvať dlhšie.
V pracovnom prostredí je prínosné najmä zmiernenie pracovných nárokov a zlepšenie medziľudskej komunikácie, a to jednak s kolegami, ale aj vedením.
Blízke osobné väzby hrajú veľmi dôležitú úlohu na ceste k emočnému zotaveniu. Zamestnanci by sa mali naučiť rozprávať, ale aj načúvať. Toto jednoduché pravidlo platí pri zlepšovaní vzťahov nie len na pracovisku, ale aj v súkromí.