Liečba toxoplazmózy: Lieky, antibiotiká
Liečba je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:
- klinicky akútnej toxoplazmózy
- diagnostikovanej primárnej infekcie v tehotenstve
- dokázanej kongenitálnej toxoplazmózy
- ochorenia imunodeficientných pacientov so zjavnými príznakmi
Aké liečivá sa využívajú v liečbe toxoplazmózy?
- Spiramycín
Spiramycín patrí do skupiny makrolidových antibiotík. Jeho účinok spočíva v schopnosti blokovať tvorbu bakteriálnych bielkovín.
- Pyrimetamín
Pyrimetamín je antagonistom metabolizmu kyseliny listovej. V praxi sa používa najmä v kombinácii so sulfadiazínom. Táto kombinácia znižuje množstvo aktívnej formy kyseliny listovej (tetrahydrofolátu). Ten je dôležitý na syntézu nukleotidov, ktoré sú potrebné na syntézu DNA a na rozmnožovanie parazita.
- Sulfónamidy (sulfadiazín)
Sulfónamidy sú kompetetívnymi antagonistami kyseliny paraaminobenzoovej. Baktérie sú odkázané na vonkajší prívod tejto kyseliny. Kyselina paraaminobenzoová je potrebná pre syntézu kyseliny listovej. Kyselina listová je esenciálnym faktorom pre ich rast. Jednoducho zhrnuté blokujú syntézu kyseliny listovej.
Postup liečby v prípade kongenitálnej toxoplazmózy
Liečba kongenitálnej toxoplazmózy sa využíva v prípade:
- kongenitálnej toxoplazmózy, ktorá je novo diagnostikovaná u novorodenca
- novorodenca, u ktorého bola prenatálne preukázaná toxoplazmová infekcia
Zahájenie liečby kongenitálnej toxoplazmózy je potrebné čo najskôr. Na liečbu sa využíva kombinácia sulfadiazínu a pyrimetamínu. Dĺžka liečby je jeden mesiac. Potom je deťom podávaný spiramycín po dobu 6 týždňov.
Aké je dávkovanie uvedených liečiv?
- pyrimetamín u detí vo veku do 9 mesiacov - 6,25 mg/deň,
- pyrimetamín u detí vo veku od 10 mesiacov - 1 mg/kg/deň (max. 25 mg)
- sulfadiazín u detí vo veku do 9 mesiacov - 100 mg/kg/deň (max. 750 mg u detí veku do 3 mesiacov a max. 1 000 mg u detí vo veku do 9 mesiacov)
- sulfadiazín vo veku od 10. mesiaca 150 mg/kg/deň (max. 1 500 mg)
- spiramicín dávkujeme 100 mg/kg/deň v 2 až 4 dávkach
Aká je liečba u tehotných žien?
Liečba tehotných žien je problematická. V 1. trimestri sa používa spiramycín a to v dávke 4 x 0,5 g denne. Kombinácia pyrimetamínu a sulfadiazínu sa odporúča od 2. trimestra. Aj to len v prípade, ak sú preukázané známky infekcie u dieťaťa. Liečebný cyklus trvá 4 týždne.
V prípade liečby samotným spiramycínom sa riziko prechodu infekcie na dieťa znižuje o 60 %. Liečba kombináciou pyrimetamínom a sulfadiazínu znižuje toto riziko až o 90 %.
Postup liečby očnej formy toxoplazmózy
Pyrimetamín sa pacientom v prvý deň podáva v dávke 75 - 100 mg. Potom v dávke 25 - 50 mg 1x denne. Zároveň sa podáva sulfadiazín v dávke 0,5 - 1 g každých 6 hodín.
Alternatívou k prvej variante je kombinácia liečiv pyrimetamín + klindamycín (300–900 mg každých 6 až 8 hodín). U očnej formy sa aplikuje aj kortikoid prednizón v dávke 0,5 - 1,0 mg/kg/deň.