späť na zoznam chorôb

Toxoplazmóza

Autor: Michal Hrebík
Toxoplazmóza
Zdroj foto: Getty images

Toxoplazmóza je parazitárne ochorenie postihujúce zvieratá aj človeka, pričom najčastejšie sa spája napríklad s mačkami, ktoré sú hostiteľom infekcie. Chorobu spôsobuje prvok Toxoplasma gondii, ktorý môže byť nebezpečný pre človeka v prípade, že má nedostatočnú imunitu alebo v prípade matiek, pokiaľ sú v prvom alebo druhom trimestry gravidity, kedy toxoplazmóza najviac ohrozuje tehotenstvo. U človeka sa dostane tento prvok cez ústa nakazením z externého prostredia a vzápätí sa usídli v tenkom čreve.


Charakteristika

Odhaduje sa, že toxoplazmóza je prítomná u tretiny populácie, pričom obvykle sa nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi a v tomto prípade je vo forme latentnej infekcie. Najčastejšie sa ľudia nakazia požitím surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa, ktoré obsahuje cysty tohto parazita. Kým sa parazit nachádza v latentnej fáze, choroba nespôsobuje žiadne problémy, avšak v čreve prichádza k transformácii parazita a jeho množeniu a následnému prieniku do organizmu.

Parazity prenikajú do takmer všetkých tkanív a najnebezpečnejšie je, ak príde k ich prechodu do nervového tkaniva v mozgu, kde môžu v extrémnych prípadoch pôsobiť aj celý zvyšok života. Hoci obvykle sa nemusí choroba nijako prejavovať, najväčšie problémy spôsobuje u ľudí s oslabenou imunitou a u žien v tehotenstve. Nebezpečenstvo však hrozí len vtedy, ak sa matka nakazí krátko pred tehotenstvom alebo na začiatku tehotenstva, kedy si telo ešte nevytvorí protilátky proti parazitovi. Inkubačná doba je tak veľmi individuálna.

Príčiny

Za ochorenie je zodpovedný prvok Toxoplasma gondii, ktorý má viacero štádii vývoja, pričom vo väčšine prípadov tento parazit prežíva v latentnom štádiu a nespôsobuje u ľudí žiadne problémy. Nakaziť sa človek môže kontaminovanou vodou napríklad trusom, ale najčastejšie požitím nedostatočne tepelne spracovaného mäsa. Niekedy dochádza k prenosu aj cez ovocie alebo zeleninu, prípadne priamym kontaktom s mačacím trusom a následne nedostatočnou hygienou rúk.

Príznaky

Pokiaľ je parazit v stave latentnej formy, nedochádza k prejaveniu žiadnych príznakov. U ľudí s dostatočnou imunitou nemusí mať ani v prípade infekčnej formy choroba vážnejší priebeh a obvykle sa prejavuje chrípkovými príznakmi ako sú bolesti hlavy, malátnosť alebo únava, prípadne sa vyskytujú bolesti svalov a zväčšené lymfatické uzliny ako pridružené prejavy. Problém je, ak je imunita či už v dôsledku choroby alebo liekov nedostatočná, kedy sú prejavy vážnejšie, najmä v prípade napadnutia nervovej sústavy.

V prípade napadnutia mozgu prichádza napríklad ku kŕčom, ochrnutiu, poruchám vedomia, u detí sa môžu objavovať psychomotorická retardácia, škúlenie, hluchota, niekedy dochádza aj k bezvedomiu. Taktiež sa prejavuje toxoplazmóza aj svalovou slabosťou a bolestivým zväčšením lymfatických uzlín. Pri najvážnejších formách môže prísť k zmenám v produkcii mozgových hormónov a ovplyvneniu reakcií, ktoré sú pomalšie. Niekedy dochádza aj k poruchám nálady a zmenám osobnosti. V tehotenstve sú príznaky chrípkového typu.

Diagnostika

  • Ochorenie sa identifikuje na základe klinických príznakov a podľa anamnézy, avšak dôležité je spraviť test a vyšetrenie krvi a sérologické vyšetrenie na zistenie prítomnosť špecifických protilátok IgG alebo IgM, ktoré indikujú zápaly v organizme a prítomnosť parazita
  • Okrem toho je možné niekedy vykonať aj špecifické testy, ktoré priamo v krvi odhalia prítomnosť prvoka
  • U tehotných žien sa vykonáva aj amniocentéza a ultrasonografia plodu, taktiež v prípade podozrenia napadnutia mozgu sa vykonáva CT, MR a odobratie mozgovo-miechového moku

Toxoplazmóza a jej prejavy u človeka

Toxoplazmóza a jej prejavy u človeka

Priebeh

Viac ako 80 percent infekcií prebieha bezpríznakovo a v rámci latentnej fázy, čo je bežné u zdravých ľudí, ktorí sa nakazia priamym kontaktom, alebo častejšie požitím nedostatočne tepelne upraveného mäsa. V prípade tehotných žien je však riziko infekcie najmä pre plod a u ľudí s oslabenou imunitou dochádza k chrípkovým príznakom. Pokiaľ napadne parazit aj centrálnu nervovú sústavu, prejavuje sa to problémami psychologického charakteru a tiež vážnym neurologickými alebo pohybovými príznakmi.

Ako sa lieči: toxoplazmóza

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 16.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Kliešť prenáša nebezpečné choroby: Aké sú prejavy uštipnutia a riziká? Kliešť prenáša nebezpečné choroby: Aké sú prejavy uštipnutia a riziká?

Kliešť je dôvodom obáv, a to právom. Je pôvodcom boreliózy a kliešťovej encefalitídy, ale tiež iných ochorení.

Ako vybrať kliešťa správne a bezpečne? 6 dôležitých krokov Ako vybrať kliešťa správne a bezpečne? 6 dôležitých krokov

Kliešť, strašiak teplého počasia, je opäť tu. Tento malý parazit môže človeku vyrobiť veľké zdravotné ťažkosti. Preto, ak ho nájdeme na tele, treba ho čo najskôr vytiahnuť. Nie je to nič...

Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko? Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko?

Aktivity v detských pieskoviskách sú jednou z najobľúbenejších činností u detí. Pečením báboviek, či stavaním hradov sa rozvíja nielen ich predstavivosť, ale i jemná motorika. Avšak i tu...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.