Aká je liečba peptických vredov? Lieky na vredy žalúdka a chirurgia
Bez ohľadu na to, či sú príčinou baktérie, ďalším dôležitým zameraním liečby je zníženie kyseliny v žalúdku.
Pre vredy sa odporúčajú nasledujúce odporúčania:
- zmena životného štýlu: prestaňte fajčiť, vyhýbajte sa alkoholu, aspirínu a NSAID
- užívanie liekov blokujúce kyselinu (blokátory histamínových receptorov – famotidin, ranitidin, cimetidin, inhibítory protónovej pumpy – omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lansoprazol)
- režimy "trojitej terapie" alebo "duálnej terapie" pre vredy spôsobené H pylori
- Trojitá terapia: Kombinácia bizmutu a antibiotík tetracyklínu a metronidazolu je účinná u 80 % – 95 % ľudí a predstavuje súčasný štandard liečby. Všetky sa užívajú vo forme tabliet.
- Duálna terapia: Táto terapia bola vyvinutá ako odpoveď na zložitosť a vedľajšie účinky trojitej terapie. Obsahuje 2 antibiotiká - amoxicilín a metronidazol (alebo klaritromycín), ktoré sa užívajú vo forme tabliet 3-krát denne; a inhibítor protónovej pumpy (omeprazol, pantorazol, esomeprazol,..). Tento zjednodušený rozvrh uprednostňuje veľa ľudí, preto sa najčastejšie indikuje.
- Liečba duálnou a trojitou terapiou zvyčajne trvá dva týždne.
- Akonáhle sú baktérie H pylori vyhubené z tráviaceho traktu človeka, zvyčajne sa už nevrátia. Vredy sa zvyčajne úplne zahoja a už sa nevracajú.
Liečba krvácajúcich vredov závisí od závažnosti straty krvi a zahŕňa:
- tekutiny a lieky znižujúce kyslosť žalúdka do žily
- črevný pokoj: pokoj na lôžku a čisté tekutiny bez jedla niekoľko dní. To dáva vredu šancu začať hojenie bez podráždenia.
- nazogastrická sonda: zavedenie tenkej, ohybnej trubice cez nos a dole do žalúdka. To tiež zmierňuje tlak na žalúdok a pomáha mu liečiť sa.
- naliehavá endoskopia alebo chirurgický zákrok, ak sú indikované: poškodené, krvácajúce krvné cievy môžu byť zvyčajne počas endoskopického vyšetrenia zastavené.
Chirurgická liečba peptického vredu
S úspechom liečebnej terapie má chirurgia veľmi obmedzenú úlohu pri liečbe peptického vredového ochorenia. Vo všeobecnosti si 5 % krvácajúcich vredov nakoniec vyžaduje operačný manažment. Urgentná operácia je vyžadovaná pri týchto stavoch:
- neschopnosť dosiahnuť endoskopické zastavenie krvácania
- opakujúce sa krvácanie napriek endoskopickým pokusom o dosiahnutie zastavenie krvácania (najčastejšie po dvoch neúspešných pokusoch)
- perforácia (prederavenie) vredu
Vhodný chirurgický postup závisí od lokalizácie a charakteru vredu.
Alternatívna liečba
Liečiviny na báze bizmutu môžu tiež pomôcť pri gastroduodenálnej vredovej chorobe. Má dezinfekčný účinok na tráviaci trakt a pomáha pri vysporiadaní sa organizmu s infekciou Helicobacter pylori.
Použitie niektorých bylín sa tiež osvedčilo, hlavne v kombinácií s antibiotickou liečbou. Patrí sem napríklad saturejka záhradná, pretože obsahuje karvakrol. Cesnak a sladké drievko tiež eradikuje Helicobactera.