späť na zoznam chorôb

Žalúdočné vredy

Autor: Michal Hrebík
Žalúdočné vredy
Zdroj foto: Getty images

Žalúdočné vredy je ľudový názov pre gastroduodenálnu vredovú chorobu, ktorá postihuje tak samotný žalúdok ako aj dvanástorník. Najčastejšie trápi táto vredová choroba mužov v produktívnom veku a jedná sa už o typické civilizačné ochorenie, ktoré sa najviac začalo objavovať začiatkom 20. storočia a to v súvislosti so zmenami v životnom štýle a celkovej životospráve. Odhaduje sa, že vredy trápia okolo 10 percent populácie a môžu mať viacero rôznych príčin.


Charakteristika

Žalúdočné vredy a dvanástorníkové vredy vznikajú pri narušení sliznice alebo aj hlbších vrstiev v rámci tráviacej trubice a to v miestach, ktoré sú vystavené agresívnemu pôsobeniu žalúdočných štiav. V žalúdku sa totiž vyskytujú dva druhy faktorov, pričom jedny sú agresívne, ako napríklad sekrécia kyseliny chlorodovodíkovej potrebnej pre trávenie, druhé sú protektívne, napríklad tvorba ochrannej hlienovej vrstvy na sliznici. Nerovnováha v prospech agresívnych vedie k vredom.

Je viacero druhov vredov. Prvou fázou je len mierna erózia a povrchové poškodenie sliznice. Druhou fázou je akútny vred, ktorý preniká hlbšie, ale rýchlo sa hojí a ostane po ňom jazva. Treťou a najhoršou fázou je chronický vred, ktorý sa hojí pomaly a vzniká v jeho okolí aj zápalová reakcia. Odlíšiť žalúdočné a dvanástorníkové vredy sa dá podľa toho, kedy sa príznaky s nimi spojené vyskytujú. Bolesť nalačno sa objavuje u vredov dvanástorníka, bolesť po jedle u vredov v žalúdku.

Príčiny

Gastroduodenálne vredy vznikajú pri poškodzovaní sliznice žalúdka alebo dvanástorníka. Toto poškodzovanie vzniká ak prevážia v orgánoch agresívne faktory nad protektívnymi. Na vznik vredov má vplyv viacero faktorov, ako napríklad zvýšený príjem alkoholu, niektoré druhy liekov ako aspirín alebo kortikoidy, fajčenie, zvýšená hladina vápnika alebo faktory zvyšujúce tvorbu žalúdočných kyselín. Medzi tieto faktory patrí stres a psychické napätie, ale aj infekcia baktériou Helicobacter pylori.

Príznaky

Vzhľadom na umiestnenie vredov v hlavnej časti tráviacej sústavy súvisí veľká väčšina príznakov a prejavov práve s trávením. Typicky sa vredy prejavujú cez symptómy spojené bolesťou v bruchu a nadbrušku, pričom dvanástorníkový vred sa prejavuje bolesťou nalačno, kedy do tejto oblasti prenikajú žalúdočné šťavy, kým vred v žalúdku sa prejavuje po najedení. S dvanástorníkovými vredmi súvisí aj pocit kyslosti v ústach, pálenie záhy, zvracanie a priberanie na váhe.

Ako sa ešte žalúdočný vred prejavuje? So žalúdočnými vredmi sa spája chudnutie, nechutenstvo do jedla, grganie a zvracanie. V prípade chronických vredov sa môže niekedy objaviť aj zvracanie krvi a to vtedy, ak dochádza k dráždeniu vredu, čo vyvoláva jeho krvácanie a tráviaci systém sa snaží túto krv vypudiť z organizmu. niekedy prichádza aj k výskytu krvi v stolici, ktorá je už natrávená. V prípade náhlej intenzívnej bolesti môže vzniknúť aj podozrenie na prasknutie vredu, čo treba urgentne odborne riešiť.

Diagnostika

 • Podľa príznakov a klinických symptómov zvyčajne gastroenterológ môže vysloviť podozrenie na výskyt vredov, pričom dôležitá je aj anamnéza, ktorá sprostredkuje lekárovi možnosť prítomnosti rôznych rizikových faktorov
 • Na potvrdenie diagnózy sa vykonáva gastroskopické vyšetrenie, ktoré ponúkne najlepší obraz ohľadom výskytu vredov v žalúdku alebo dvanástorníku
 • Niekedy sa môže robiť aj RTG brucha a to pri podozrení na prasknutie vredu. Taktiež sa zisťuje dýchacím testom prítomnosť Helicobactera ako jednej z príčin

Ako vyzerajú peptické vredy?

Ako vyzerajú peptické vredy?

Priebeh

Vredy vznikajú z rozličných príčin, najčastejšie pri dlhodobom pôsobení rizikových faktorov, takže sa rozvíjajú dlhšiu dobu. Najprv prichádza len k podráždeniu slizníc na povrchu, avšak po istej dobe vzniká akútny typ vredu. Ten v prípade liečby sa ešte podarí zahojiť bez komplikácii a vznikne tak maximálne jazva. Problémom sú chronické, ktoré sprevádzajú aj zápaly a hoja sa dlhšie, pričom v prípade nadmerného a intenzívneho dráždenia hrozí ich prasknutie a krvácanie.

Čo jesť a aká by mala byť strava?

Žalúdočné vredy vedia človeka riadne potrápiť a lekár Vám obvykle na ne predpíše okrem liekov aj viaceré režimové opatrenia. Najdôležitejším je dôsledná a správna diéta, avšak vzhľadom na individuálny zdravotný stav a iné problémy, ktoré môžu súvisieť so žalúdočnými vredmi, je najlepšie, aby bol jedálniček individuálny. Vo všeobecnosti ale platí, že príliš mastné, tučné a kyslé potraviny by ste nemali konzumovať, pretože dráždia sliznicu tráviaceho traktu.

Veľmi dôležitý je aj typ stravovania. Možno ste boli zvyknutý jesť nalačno a príliš veľa, napríklad len trikrát za deň. Z viacerých príčin je lepšie jesť menšie porcie a viackrát za deň. Takéto stravovanie pozitívne ovplyvňuje ľudský metabolizmus a je mu prirodzenejšie, ale zároveň najmä pri žalúdočných vredoch, či už ide o tie priamo v žalúdku alebo v dvanástorníku, je lepšie konzumovať menšie porcie a častejšie. Žalúdok potom nie je preplnený, nemusí neustále pracovať a môže zahájiť aj proces samoliečenia sliznice.

Taktiež treba obmedziť fajčenie, pikantné potraviny, príliš korenenia, samozrejme alkohol, ale napríklad aj kávu a sýtené nápoje s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Pozor aj na niektoré druhy citrusového ovocia s vyšším obsahom kyselín. Samozrejme, aj keď máte žalúdočné vredy, nie je to koniec sveta. Je stále veľa potravín a látok, ktoré sú chutné a ktoré sú aj vhodné, alebo aspoň neškodia. Krátky príklad, ako by mala vyzerať diéta na žalúdočné vredy, poskytuje nasledujúca tabuľka vhodných a nevhodných potravín a látok:

Jedlo/potravina/látka Vhodné aj pri žalúdočných vredoch?
Mastné, údené a vyprážané jedlo Nie
Cesnak, cibuľa, strukoviny, uhorky Nie
Hrozno, figy, ďatle, mak, slivky Nie
Vajcia, mlieko, jogurty Áno
Jablká, banány, mrkva, petržlen Áno
Puding, krupicová kaša, cestoviny Áno
Celé a mleté čierne korenie, nové korenie Nie
Čierna káva, príliš horúce a príliš studené nápoje Nie
Alkohol, cigarety Nie
Ako sa lieči: žalúdočné vredy

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 21.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Žalúdočnými vredmi

Žalúdočné vredy lieči Interná medicína - Gastroenterológia , vyšetruje Gastroskopia , RTG , Anamnéza , Vyšetrenie krvi , patrí medzi Ochorenia žalúdka
Ďalšie názvy: Gastroduodenálne vredy, gastroduodenálna vredová choroba, peptický vred, peptic ulcer, stomach ulcer
V obsahu nájdete: Popis ,Charakteristika ,Príčiny,Príznaky ,Diagnostika, Priebeh , Video

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept

Vedeli ste, že púpavový med si môžete ľahko vyrobiť aj doma? Prichádza sezóna kvitnutia týchto žltých kvietkov, neváhajte to vyskúšať.

Zdravý recept na zemiakové placky. Ako na to? Zdravý recept na zemiakové placky. Ako na to?

Zemiakové placky sú obľúbeným receptom slovenských domácností. Je jednoduchý a dá sa pripraviť na množstvo spôsobov. My si pripravíme zdravú verziu ľahko kombinovateľnú s rôznymi...

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • Doc. MUDr. Ľudovít Lukáč, PhD.
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  08:00 14:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 08:00 14:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 08:00 14:00 
   • MUDr. Elena Černáková
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Utorok 13:00 15:00  objednaní 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • Doc. MUDr. Ľudovít Lukáč, PhD.
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  08:00 14:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 08:00 14:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 08:00 14:00 
   • MUDr. Elena Černáková
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Utorok 13:00 15:00  objednaní 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Handlová - Nemocnica Handlová, 2. súkromná nemocnica

   SNP 26, 97251 Handlová

   Web: http://www.nemha.sk
   Telefón - ústredňa: 046 / 5475010

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ladislav Miština
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, SNP 26, 97251 Handlová
    deň oddo
    Utorok 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • GEAŠ, s.r.o.
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30  riadna ordinácia včítane objednaných 
    Streda 07:00 15:30  riadna ord. do 10:00, potom kolonoskopie 
    Piatok 07:00 15:30  riadna ordinácia včítane objednaných 
 • Žilinský kraj
  • NsP Čadca - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

   Palárikova 2311, 02216 Čadca

   Web: http://www.nspcadca.sk/
   Telefón - ústredňa: 041 4604 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ivana Mačugová
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Revúca - Revúcka medicínsko- humanitná n.o.

   Litovelská 25, 05001 Revúca

   Web: http://www.nsprevuca.sk/
   Telefón - ústredňa: 058 4833 333

   Anesteziologické ambulancie a intenzívna medicína (1)

   • MUDr. Ján Sucháč
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Litovelská 25, 05001 Revúca
    deň oddo
    Pondelok  11:00 13:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 11:00 13:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 11:00 13:00 
 • Prešovský kraj
  • NsP Svidník - Nemocnica armádneho generála L. Svobodu Svidník, n.o.

   ul. MUDr. Pribulu 412/4, 08901 Svidník

   Web: http://www.nspsk.sk/
   Telefón - ústredňa: 054 7860 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   Informácie o návštevných hodinách nájdete tu

   • MUDr. Pavol Oláh
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, MUDr. Pribulu 412/4, 08901 Svidník
    deň oddo
    Pondelok  09:00 10:00 
    Utorok 09:00 10:00 
    Streda 09:00 10:00 
    Štvrtok 09:00 10:00 
    Piatok 09:00 10:00 
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)

   • MUDr. Michal Giba
    Adresa: Gastromedical,s.r.o., SNP 1079/76, 07501 Trebišov
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:00  USG+endoskopie 
    Utorok 07:00 15:00  USG+ambulancia 
    Streda 07:00 15:00  USG+endoskopie 
    Štvrtok 07:00 15:00  USG+ambulancia 
    Piatok 07:00 14:00  USG+endoskopie 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Jan 08.10.2015 13:09

Zvyknú človeka prekvapiť, pokiaľ žije v strese s nedostatkom spánku a podobne. V skorom štádiu je možné riešiť i bez operácie.