Liečba zápalu pľúc - lieky, antibiotiká, antivirotiká, inhalácia?

Podľa diagnostiky a vyšetrení sa lieči zápal pľúc aj s ohľadom na celkový stav pacienta. U ľudí s oslabenou imunitou, detí a u seniorov sa väčšinou zápal pľúc lieči počas hospitalizácie. Pretože v prípade výskytu komplikácii s dýchaním či problémom s inými životnými funkciami je nutné umiestnenie na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Najčastejšie pri úvodnej diagnostike zápalu pľúc je bez ohľadu na pôvodcu infekcie začatá liečba antibiotikami. Vo väčšine prípadov je pneumónia bakteriálneho pôvodu. Čo prvotná ATB liečba pokrýva.

V drvivej väčšine prípadov je teda antibiotická liečba základná. Pričom, ak laboratórne vyšetrenie preukáže bakteriálny zápal, pokračuje sa v antibiotickej liečbe. Pri vyšetrení sa zisťovala aj citlivosť na antibiotiká, ktorá určí vhodnú skupinu účinnej látky.

Komplikované infekcie vírusového pôvodu sa liečia vo forme podávania antivirotík. Prípadne, ak ide o infekciu mykotickú, indukuje sa antimykotická liečba. Pri neinfekčnom pôvode pneumónie sa najčastejšie na liečbu využívajú kortikoidy.

Okrem toho sa podávajú lieky na pridružené príznaky. Napríklad na zníženie horúčky sa využívajú antipyretiká. Na ľahšie vykašliavanie a rozpustenie hlienu expektoranciá a mukolytiká. Proti suchému kašľu lieky na jeho, čiže antitusiká. Proti bolesti zase analgetiká.

Vhodná je aj nebulizačná liečba, teda inhalovanie malých častí liečiva. V nemocničnom prostredí sa môže v prípade potreby používať inhalovanie kyslíku. Liečba obvykle trvá od 1 do 3 týždňov, a to podľa druhu zápalu a celkového priebehu choroby.

Cigareta, dym, fajčenie, zhoršuje zápal pľúc
Režimové opatrenia zahŕňajú zákaz fajčenia. Zdroj foto: Getty images

Samozrejme, potrebné sú aj režimové opatrenia. Ako je pokoj na lôžku, zákaz fajčenia, pitia alkoholu. Významný je dostatočný pitný režim, aby sa predišlo dehydratácii. Čo je dôležité hlavne u detí. Rovnako, potrebný je aj primeraný príjem energie a vitamínov a minerálov.

Článok v magazíne Dehydratácia u detí môže byť nebezpečná.

Pri ťažkostiach a podozrení na zápal pľúc sa odporúča okamžité odborné vyšetrenie. Priebeh môže byť akútny, teda náhly. Čo môže znamenať aj rýchle zhoršenie zdravotného stavu a ohrozenie zdravia. V žiadnom prípade sa neodporúča domáca liečba zápalu pľúc a vyčkávanie na zlepšenie ťažkostí. Hrozia závažné komplikácie.

Rekonvalescencia, čiže uzdravenie a zotavenie po ochorení môže trvať i niekoľko týždňov. Človek počas nich môže pociťovať únavu, vysilenosť, vyčerpanie a nevýkonnosť, a to aj po námahe nízkej intenzity. Samozrejme, závisí to tiež od priebehu a komplikácií, ktoré chorobu sprevádzali.

fzdieľaj na Facebooku