Apendicitída - zápal slepého čreva - liečba
Späť na Apendicitída - zápal slepého čreva
Základom liečby pri akútnej apendicitíde je takmer vždy chirurgická operácia. Jej úlohou je predchádzanie prasknutia apendixu.
Odklad operačného riešenia pripadá do úvahy pri miernej a chronickej forme či u ľudí s vysokým operačným rizikom alebo pooperačných komplikácií (súčasný výskyt viacerých ochorení vo vysokom veku človeka).
Pri konzervatívnom postupe je dôležitý pokoj na lôžku, antibiotická (venózna) liečba a infúzna terapia, diéta a pravidelné sledovanie vývoja ťažkostí v krátkych intervaloch (USG, CT, zápalové parametre).
Konzervatívna forma sa vyznačuje nižšou mierou úspechu a častými recidívami (návratom) ťažkostí, a to už v priebehu prvého roka.
Chirurgické riešenie môže prebiehať ako klasická otvorená operácia - apendektómia pri laparotómii alebo ako menej invazívna (miniinvazívna) technika - laparoskopicky.
Laparotómia je klasický otvorený spôsob - vedená je rezom v oblasti McBurneyovho bodu. Volí sa najmä pri výskyte komplikácií, ale aj pri nejasnej príčine ťažkostí.
Výkon prebieha cez vytvorený otvor v brušnej stene, cez ktorý sa červovitý výbežok odstraňuje. Následne po vyhojení zostáva na brušnej stene jazva po operačnej rane asi okolo 6 centimetrov.
Laparoskopia je šetrnejšia forma. Má viacero výhod, ako je napríklad znížené riziko infekcie, nižšia intenzita bolesti, menšie operačné rany, rýchlejšie pooperačné zotavenie, a teda kratšia práceneschopnosť (PN). Avšak, vyžaduje si technické vybavenie a zručnosť operatéra.

Nepreukázal sa výrazný rozdiel medzi oboma technikami.
Pooperačná liečba zahŕňa preventívnu antibiotickú liečbu, pokoj na lôžku, diétu a dostatok tekutín. Pooperačne je človek 24 hodín nalačno. Začína sa tekutinami a tekutou stravou a postupne sa pridáva tuhá strava.
Priebeh môže byť komplikovaný ohraničením zápalu, čiže vytvorením abscesu. Ten sa musí prvotne odsať, alebo sa vykoná punkcia pod USG či CT kontrolou. Dopĺňa sa ATB liečba. Následne s odstupom mesiacov sa volí operácia.
Autor článku

Bc. Lukáš Tóth
RedaktorVyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.
Ale má význam, len je to akási novinka. - v Dánsku nevedno ako prišli na funkciu spojenú s imunitou zistili že v slepom čreve sa tvoria látky zabraňujúce infekcie a ďalšie problémy na črevách. Čiže ak mám slepé črevo vonku a to ma ešte mama ubezpečovala, že mám výhodu oproti tým, koho to môže chytiť a mňa už nie, tak vlastne nie som vo výhode. Práve naopak.
Čo mi pomohloMne osobne pomohla len operácia v nemocnici, kam sa chodí umierať, no ja som prežil. Nebudem ju menovať. Pre predražené tendre má už dosť na rováši.