Ako liečiť zápal stredného ucha? Lieky, antibiotiká i zákrok

Liečba zápalu stredného ucha prebieha v určitých zásadách. Tie prikladajú dôležitosť pre odstránenie príčiny, ale aj potlačenie prejavov. Liečba má význam aj pri zamedzení komplikácií. Nakoľko 25 % prípadov ochorenia prebieha na základe vírusovej infekcie, potrebné je podporiť telo, aby infekciu rýchlo zvládlo.

Antibiotická liečba sa zaraďuje pri bakteriálnom zápale. Dôležitá je teda liečba príznakov, teda symptomatologická liečba, ako je bolesť. Podávajú sa analgetiká, ale aj lokálne anestetiká. Ak je prítomné zvýšenie tlaku na bubienok, a teda jeho vyklenutie, vykonáva sa paracentéza.

Paracentéza je zákrok, pri ktorom sa vytvorí v bubienku umelý priechod. Bubienok sa prepichne a sekrét či hnis môže vytiecť. Tým sa uvoľní tlak na bubienok a v dutine stredného ucha. 

Približne vo 20 % prípadov, keď je prítomný zvýšený tlak v dutine a hromadenie výtoku, dochádza k spontánnemu prerušeniu (perforácii) bubienka. Vtedy sa už paracentéza nevykonáva. 

Zvýšený výtok z ucha je nutné odstraňovať.

K tomu slúžia rôzne roztoky. Následne sa používajú aj lieky na zmiernenie opuchu sliznice.

Dôležité je aj správne smrkanie, u malých detí odsávanie hlienov z nosa. Využiť sa môžu ja vzduchové sprchy (podľa Politzera).

Pri horúčke je dôležité aj zníženie telesnej teploty. Pričom sa používajú antipyretiká. výhodou je, že lieky na bolesť a proti horúčke sú kombinované, a preto účinkujú na bolesť a zároveň aj na vysokú telesnú teplotu.

fzdieľaj na Facebooku