späť na zoznam článkov

Energetické nápoje: Ako ich zloženie vplýva na zdravie? + Riziká

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Energetické nápoje: Ako ich zloženie vplýva na zdravie? + Riziká
Zdroj foto: Getty images

Premohla Vás neutíchajúca únava a jedna šálka kávy denne nepomáha? Čo tak energetický nápoj? V pomerne krátkom čase dokáže človeka znovu povzbudiť a dodá nám stratenú energiu. Jeho účinky však netrvajú dlho a to nás núti siahnuť po ďalšej plechovke. Kedy je konzumácia energy drinkov v poriadku a kedy hrozí poškodenia zdravia? Ich vplyv na ľudský organizmus ľudia poznajú len čiastočne. Poďme sa spolu bližšie pozrieť na to, ako tieto nápoje pôsobia na naše telo a aké skutočné riziká predstavujú pre človeka.


V dnešnom uponáhľanom svete sa konzumácia energetických nápojov stala pravidlom. Zvýšené požiadavky z vonka nútia ľudí premôcť prirodzenú únavu aj inak ako len sugesciou.

V celom tomto zmätku neustáleho diania a stresu, však zabúdame na vlastné zdravie a chceme byť pri „plnom vedomí” aj za cenu vážnych zdravotných komplikácií.

História energetických nápojov

spiaci muž v práci s červenou prilbou a reflexnou vestou
Cieľom Japoncov bolo zvýšiť fyzický výkon. Foto: Thinkstock

Aj keď sú energetické nápoje veľkým trendom a ikonou moderného života, nie sú na potravinovom trhu novinkou. Ich história siaha viac ako 50 rokov dozadu. Nie je prekvapením, že za ich vznik vďačíme práve Japonsku.

Japonci sú známi aj v našich podmienkach ako dominantní ľudia, čo sa týka vzťahu zamestnanca a zamestnávateľa. A práve tam sa to začalo.

Diktátorsky zamestnávatelia chceli udržať svojich zamestnancov čo najviac fit, aby pracovali ďalej a neklesal tak priemer výroby. Boli to však len ľudia a neraz ťažko manuálne pracujúci. Preto niet divu, že ako každá ľudská bytosť, podliehali pri fyzickom vyťažení únave.

To sa však zamestnávateľom pochopiteľne nepáčilo a tak potrebovali niečo, čo ich udrží dlhšie v bdelom stave a zvýši ich výkon. A tak v roku 1962 uzreli svetlo sveta energetické nápoje v podobe, v akej ich poznáme dnes. 

Predchodca energetických nápojov

Samozrejme treba spomenúť aj sériu pokusov, ktoré sa odohrali vo Veľkej Británii v roku 1929. Ich cieľom bolo vytvoriť nápoj alebo doplnok stravy, ktorý by zvyšoval energiu chorých v zdravotníckych zariadeniach. To sa aj podarilo, a tak vznikol predchodca energetických nápojov s názvom Lucozade.

Lucozade sa využíval hlavne v zdravotníctve ako súčasť liečby a rehabilitácií. Neskôr došlo k obratu a preferoval sa u cieľovej skupiny športovcov ako doplnok na zvýšenie výkonnosti. Pojmom energetický nápoj sa začal označovať až v roku 1983.

V roku 1987 sa na trhu objavil jeden z najznámejších energetických nápojov a je ním dodnes. Je to Red Bull, ktorý bol vytvorený rakúskym ekonómom Dietrichom Mateschitzom. Jeho výroba sa odvíjala na základe starej thajskej receptúry.

Red Bull sa stal veľmi rýchlo obľúbeným hlavne medzi mladými ľuďmi. Táto obľuba nezostala nepovšimnutá a došlo k veľkej expanzii tohto nápoja do Európy, USA a prakticky do celého sveta.

Od minulosti po súčasnosť

Výroba a zloženie energy drinkov sa rokmi menila až kým nadobudla dnešnú podobu. Tá je v podstate rovnaká, menilo sa iba množstvo jednotlivých zložiek. Kofeín, taurín a iné látky sú vo väčšine krajín prísne limitované a podstatne sa znížilo aj množstvo cukru z pôvodných až 4250 mg sacharidov v 250 ml.

Dnes je trh zastúpený širokým sortimentom týchto nápojov od rôznych výrobcov. V roku 2007 sa dokonca na regáloch supermarketov objavili tablety na ich domácu výrobu.

Čo sú to energetické nápoje?

Energetické nápoje nemajú oficiálnu definíciu podľa platnej legislatívy. Sú označované len ako nealkoholické nápoje. Neoficiálne sa definícia rozširuje podľa látok obsiahnutých v nápoji a to na nealkoholické nápoje s obsahom kofeínu, taurínu prípadne arginínu. Tak si konzument môže vytvoriť približný obraz o produkte.

Zaujímavé:
Až v jedenástich zemiach v Nemecku zakázali nemenovaný energy drink pre zistené stopové množstvo kokaínu. V Austrálii bolo stiahnutých z trhu 5 produktov pre nadlimit kofeínu.

Energetické nápoje svojim zložením nabudia človeka, zvyšujú koncentráciu a výkon konzumenta, odďaľujú únavu a ospalosť. Samozrejme ich účinok taký ako má byť trvá približne 1hodinu.

muž v obleku utekajúci mestom
Energetické nápoje po 10minútach zvyšujú koncentráciu, fyzický výkon a odďaľujú únavu. Foto: Thinkstock

Nápoje, ktoré sú často zamieňané s energetickými nápojmi

Existujú nápoje takisto určené na zvýšenie výkonnosti a energie, ktoré sa dajú ľahko pomýliť s energetickými nápojmi. Ich zloženie a účinky však fungujú na podobnom ale zároveň rozdielnom princípe.

Iontové nápoje

Niektorí mladí a hlavne amatérsky športovci si často zamieňajú energy drinky a iontové nápoje. To môže mať vážne zdravotné následky, keďže energetické nápoje sa pred športovým výkonom neodporúčajú.

Iontové nápoje určené športovcom na rehydratáciu a energiu sú izotonické alebo hypotonické roztoky. Obsahujú prevažne vodu, minerálne látky so zvýšeným zastúpením sodíka (10 až 30 mmol/l). V niektorých je možné nájsť minimálne množstvo kofeínu, ktorý však nie je ich hlavnou zložkou.

Smart drinky

Ďalším takýmto nápojom sú smart drinky. Obsahujú účinné látky neurotransmitery a ich prekurzory (GABA, acetylcholín), mozgové nutrienty (D-fenylalanín, L-fenylalanín) a výťažky rastlín ako sú guarana, ženšen, ginko biloba a iné povzbudivé byliny.

Hlavný rozdiel medzi energetickými nápojmi a smart nápojmi je v ich pôsobnosti. Smart nápoje ovplyvňujú nielen výkon a koncentráciu ale pôsobia aj na psychiku človeka. Ľudia vedia lepšie odolávať stresovým situáciám.

Zloženie energy drinkov

Energy nápoje sú veľmi populárne a ich výroba a distribúcia je rozšírená takmer po celom svete. Výrobcov a druhov je veľa ale základné zloženie sa nemení.

Zaujímavé:
V Dánsku, Turecku a Uruguayi platí úplný zákaz predaja a požívania energetických nápojov kvôli ich negatívnemu vplyvu na zdravie. Vo Francúzku bol dočasný zákaz Red Bullu v súvislosti s úmrtím mladého muža (predaj bol obnovený na základe posudku európskej komisie).

Najzastúpenejšie zložky v energy drinkoch

Kofeín je biela kryštalická látka.

Patrí medzi deriváty purínu 1-3-7-trimetylxantínu. Je zároveň jednou z najčastejšie používaných drog a psychoaktívnych látok vôbec. Ako každá iná droga vyvoláva závislosť a pri absencii abstinenčné príznaky.

Je dokonca voľne dostupná aj deťom napríklad v čokoláde.

Na porovnanie:
V jednej plechovke coca coly je asi 30 mg kofeínu, šálka kávy obsahuje až 100 mg kofeínu a energetický nápoj v priemere 80 až 100 mg kofeínu. Množstvo kofeínu je však rozdielne v závislosti od veľkosti šálky, množstva suroviny a iných faktorov. Energeťáky však obsahujú aj iné látky.

Taurín patrí medzi beta-aminokyseliny v centrálnej nervovej sústave a ide o neurotramsmiter. Prirodzene sa nachádza vo svaloch, pľúcnom tkanive a retine. Je dôležitý pre správne fungovanie buniek ako takých a ich membrán, sietnice, srdca, pečene a pečeňových buniek či krvných doštičiek.

Má taktiež vplyv na správnu imunitu a pôsobí aj ako antioxidant.

Synefrín je zlúčenina alkaloidu podobná efedrínu (liečba nízkeho krvného tlaku). Zužuje cievy a zvyšuje tlak krvi. Môže spôsobiť taktiež vysokú srdcovú frekvenciu, poruchy srdcového rytmu, fibriláciu srdca až jeho zástavu.

L-karnitín je podobne ako taurín aminokyselina. Táto zložka v nápoji nepôsobí ako stimulant na rozdiel od kofeínu a taurínu a nebolo doposiaľ zistené žiadne zdravotné riziko. Používa sa ako doplnok stravy či liečba pri nedostatku vitamínov, ochoreniach obličiek, dokonca pri liečbe ADHD.

Inositol je cyklický alkohol v minulosti radený medzi vitamíny B-komplexu. Vzniká redukciou cukru. Je biologicky aktívnou látkou, ktorá reguluje množstvo vápnika v bunkách. Podieľa sa na metabolizme tukov v krvi.

Zaujímavé:
Inositol je látka, ktorá sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Vo farmaceutickom priemysle na výrobu liekov na obsedantno kompulzívnu poruchu (zatiaľ vo fáze štúdií). Pouličný predajcovia ho pridávajú k tvrdým drogám na ich zriedenie (má podobnú farbu a chemické vlastnosti). Inositol a jeho deriváty sa používajú takisto aj na výrobu výbušnín.

Vitamíny obsiahnuté v energetických nápojoch väčšinou zo skupiny B. Ide o vitamín B1 alebo aj tiamín nevyhnutný pre bunkový metabolizmus a správne fungovanie svalov. Vitamín B2 - riboflavín je dôležitý pre metabolizmus cukrov tukov a bielkovín.

V metabolizme amynokyselín zohráva úlohu vitamín B6 - pyridoxín a nakoniec vitamín B12 na správnu krvotvorbu.

Cukry sú prirodzene v tele (sacharidy). Nachádzajú sa aj v potravinách a nápojoch ako umelo vytvorené sladidlo z cukrovej trstiny. Telo sacharidy potrebuje pre správne fungovanie. Takisto mozog potrebuje cukor aby mohol správne fungovať.

Jeho nedostatok má vážne zdravotné následky. V dnešnej dobe nie je problémom absencia cukru. Skôr jeho nadmerné množstvo. Čo sa týka energetických nápojov, obsahujú minimálne množstvo cukrov.

Zložky v energy drinkoch majú svoje limity

Energy drinky majú vplyv na ľudský organizmus. Ak ho však pije zdravý, mladý človek v rozumnom množstve a nekombinuje ho s inými rizikovými nápojmi (alkohol) a liekmi, tak mu nehrozí väčšie nebezpečenstvo.

Pri prekročení odporúčaných limitov môže dôjsť k poškodeniu zdravia.

Dávka, ktorá by nemala spôsobiť žiadne zdravotné ťažkosti sa odvíja od množstva kofeínu v nápoji. Ten by nemal presiahnuť 100 mg/deň u mladistvých a dospelých, u detí je to 2,5mg/kg/deň. Samozrejme deti by ich nemali piť vôbec.

Tabuľka maximálnych denných limitov u dospelých osôb

ZLOŽKA MNOŽSTVO
kofeín 320mg/l
taurín 4000mg/l
inositol 200mg/l
glukuzonalakton 2400mg/l

Porovnanie zložiek v jednotlivých druhoch energetických nápojov

Každá zložka energetických nápojov má vplyv na človeka. Napríklad kofeín. Má svoje negatíva, do istej miery aj pozitívne vlastnosti. Kombinácia zložiek v týchto nápojoch však môže byť smrteľná.

Výrobcovia najčastejšie uvádzajú na obale obsah kofeínu, taurínu, niacínu a iných vitamínov, čo je len zlomkom skutočného obsahu nápoja.

Niektoré nápoje majú uvedený obsah zloženia v miligramoch, no sú aj také, ktoré ho uvádzajú v percentách. Pri miligramoch treba dávať pozor na to, či je množstvo danej zložky v 250ml (bežná plechovka) alebo v jednom litri nápoja.

Bežný spotrebiteľ si tak pri kúpe ani nemusí byť vedomí aké je ich skutočné množstvo. Ľahko tak môže dôjsť k nadmernej konzumácii a zdravotným ťažkostiam.

Tabuľka jednotlivých zložiek v rôznych energetických nápojoch

ENERGETICKÝ NÁPOJ KRAJINA PÔVODU KOFEÍN TAURÍN
Red Bull Rakúsko 80mg/250ml 700mg/250ml
Semtex Česká republika 80mg/250ml 1000mg/250ml
Hell Maďarsko 80mg/250ml 700mg/250ml
Burn USA (Coca Cola Company) 80mg/250ml 1000mg/250ml
Monster Írsko 84,525mg/240ml 700mg/250ml
Kamikaze Česká republika 70,125mg/275ml 220mg/275ml
Kamikaze Strong Energy Česká republika 152,5mg/250ml 2000mg/250ml
Powerking Holandsko 80mg/250ml 700mg/250ml
Maxx Exxtreme Slovensko 80mg/250ml 800mg/250ml
Ako sú na tom cukry, tuky a vitamíny
  SACHARIDY TUKY VITAMÍNY
Red Bull 27500mg/250ml 0mg/250ml B3, B5, B6, B12
Semtex 30000mg/250ml 250mg/250ml C, B2,B3, B5, B6
Hell 27250mg/250ml 0mg/250ml B2, B3, B5, B6, B12
Burn 33000mg/250ml 0mg/250ml B3, B5, B6, B12
Monster 27500mg/250ml 0mg/250ml B2, B3, B6, B12
Kamikaze 26400mg/275ml 0mg/275ml B1, B6, B12
Kamikaze Strong Energy 28250mg/250ml 0mg/250ml B1, B6, B12
Powerking 25750mg/250ml 250mg/250ml B1, B12
Maxx Exxtreme 27250mg/250ml 0mg/250ml B1, B5, B6, B12

Výrobcovia rôznych druhov energy nápojov ich ponúkajú v rôznych variantoch. Preto obsah jednotlivých látok hlavne cukrov, farbív a bylinných extraktov sa môžu líšiť.

Na porovnanie, čo sa týka obsahu sacharidov a glukózy, tak jedna lyžička domáceho kryštálového cukru obsahuje približne 6000 mg cukrov, čo znamená, že jedna 250 ml plechovka energetického nápoja má v sebe asi 4,5 lyžičiek cukru.

Energetický nápoj vyrobený v Holandsku - Powerking obsahuje najmenší podiel cukru zo všetkých porovnávaných nápojov. Paradoxne napriek tomu ho jeho výrobcovia na oficiálnej webovej stránke neodporúčajú pre deti, tehotné a dojčiace ženy, pre ľudí liečených na srdce a cukrovkárov.

Najvyššie dávky kofeínu a taurínu obsahoval český výrobok Kamikaze strong Energy, ktorý je už momentálne nedostupný. Číslom jedna sa preto stal Monster s najvyšším obsahom kofeínu. Semtex a Burn zase obsahujú najviac taurínu. Burn má zároveň najvyššie množstvo cukrov.

Podľa porovnania v tabuľke je najmenej škodlivým energetickým nápojov z porovnávaných produktov český výrobok Kamikaze. Obsahuje najmenej kofeínu, taurínu a cukrov.

Energy drinky a vplyv na ľudský organizmus

Energy drinky majú vplyv do istej miery na takmer celý organizmus. Pôsobia na rôzne systémy. Navonok sa prejavujú širokým súborom príznakov.

farebná silueta ľudského tela
Energetické nápoje vplývajú na viacero systémov. Foto: Thinkstock

Vplyv energetických nápojov na centrálnu nervovú sústavu

Na CNS pôsobia stimulujúco uvoľňovaním adrenalínu. Adrenalín zase stimuluje sympaticus čím pôsobí na celý organizmus a spúšťa kaskádu prejavov.

Zvyšuje sa motorická aktivita, tempo reči, zlepšuje sa nálada, v niektorých málo prípadoch dochádza pri zvýšenej konzumácii k eufórii. Paradoxne sa znižuje reakčný čas.

Zaujímavé:
V súvislosti s pravidelnou konzumáciou energetických nápojov sa hovorí o znižovaní rizika vzniku Parkinsonovej choroby a spomalení znižovania kognitívnych schopností (demencie). Preukázané to zatiaľ nie je.

Vplyv energetický nápojov na srdcovo cievny systém

Stimulačný účinok na sympaticus a teda aj srdcový sval spôsobuje zvýšenie srdcovej frekvencie - tzv. sínusovú tachykardiu a s ňou spojené búšenie srdca (palpitácie). Odozvou je prechodné zvýšenie krvného tlaku.

Energetické nápoje pri nadmernom užívaní svojím dočasným účinkom zvyšujú riziko vzniku akútneho srdcového infarktu.

Zaujímavé: 
Nebola preukázaná súvislosť medzi energetickými nápojmi a vznikom arteriálnej hypertenzie (vysokého tlaku krvi) a arytmiami. Ľudia, ktorí sa však na tieto ochorenia liečia by sa mali energeťákom vyhýbať. Prechodné zvýšenie tlaku a pulzu môže zhoršiť ich chronický stav.

Vplyv energetických nápojov na dýchací systém

V úvode (prvých 30 až 40 min.) dochádza k bronchodilatácii, teda k relaxácii (uvoľneniu) dýchacieho systému. Stimuláciou dýchania dochádza k pocitu ľahšieho dýchania. Pri vyšších dávkach sa však stáva rýchlejším a sťaženým.

Vplyv energetických nápojov na tráviaci systém a metabolizmus

Tráviaci trakt je miesto vstrebávania sa stravy a aj toho čo vypijeme. Takisto energetické nápoje sa vstrebávajú čiastočne v žalúdku a črevnej sliznici. Tento dej začína asi 10min. po užití. Maximum pôsobnosti je po 30 až 40 min. 

Na pažeráku dochádza k uvoľňovaniu zvierača, čím sa dostáva žalúdočný obsah smerom nahor. Tak vzniká G.E.R.D. (gastroezofageálny reflux) - pálenie záhy alebo „kyselina”. Na žalúdku sa neskôr objavujú erózie a vredy.

K odbúravaniu jednotlivých zložiek dochádza v pečeni. K ich úplnej eliminácii dochádza u každého individuálne v závislosti od iných faktorov. Čas kolíše od 3 do 10 hodín, u tehotných môže byť dlhší.

Už v histórii bolo naznačené, že množstvo cukrov sa rokmi neustále znižovalo. V dnešnej dobe je na minime. Výrobcovia dostali spotrebiteľov aj energeťákmi bez obsahu cukru s prídavnými sladidlami tzv. sugar free.

Okrem nízkeho obsahu cukrov sa vyznačujú aj potlačovaním chuti do jedla, zvýšeným metabolizmom a schopnosťou odbúravania tukov. Redukcia tukov je teda istá, no vzhľadom na ostatné účinky je ich zvýšená konzumácia pri diétach sporná a nevhodná za týmto účelom.

Vplyv energetických nápojov na ostatné systémy

Relaxáciou hladkého svalstva orgánov a diuretickým účinkom pôsobia energeťáky ako dobré diuretiká. Znamená to, že ľudia častejšie močia a strácajú tak tekutiny. K dehydratácii organizmu však nedochádza, pretože tento účinok nie je až tak silný. Výnimkou sa môže stať predávkovanie u detí.

Energy drinky, tehotenstvo, dojčenie a deti

Na etiketách a plechovkách výrobcovia neodporúčajú konzumovať tieto drinky tehotným ženám, ani dojčiacim matkám. Zložky nápoja prechádzajú cez placentu a aj do materského mlieka.

U tehotných žien sa vie, že eliminácia všetkých zložiek nápoja má vyšší polčas. To znamená, že organizmus sa zbavuje týchto látok dlhšie. Pri konzumácii vo zvýšenom množstve (kofeín >300mg/deň, t.j. asi 3,5plechovky denne) má novorodenec nižšiu pôrodnú hmotnosť a hrozí aj riziko potratu.

U malých detí skôr dochádza k zvýšeniu srdcovej frekvencie. Dôvodom je aj fyziologicky vyšší tep u detí. Napríklad novorodenec má až 140 tepov za minútu. S vekom táto frekvencia postupne klesá.

Zaujímavé:
V niektorých krajinách je predaj a konzumácia energetických nápojov zakázaná do 18 rokov, rovnako ako pri tabakových výrobkoch. Napríklad vo Švédsku je táto hranica posunutá do 15rokov.

S čím by sme energetické nápoje nemali kombinovať?

Nie je ťažké zistiť, s čím by sa energetické nápoje nemali kombinovať. V prvom rade je nutné si uvedomiť ako pôsobia na náš organizmus, ktoré systémy v ľudskom tele prednostne ovplyvňujú a ako sa prejavujú.

Potom už nie je problém sedliackym rozumom prísť na to, kedy nie je vhodné ich konzumovať.

Energetické nápoje v kombinácii s alkoholom

Hlavne mladí ľudia často kombinujú energetické nápoje s alkoholom. Táto kombinácia sa stala doslova trendom. Ide pritom o najnebezpečnejšiu kombináciu vôbec. Na etiketách energeťákov často chýbajú varovania pred ich miešaním s alkoholickými nápojmi. Výnimkou je Švédsko, kde etikety varujú pred týmto nebezpečenstvom.

Energetický nápoj v kombinácii s alkoholom odďaľuje samotné opitie sa. Keďže ľudia nemajú pocit, že sú opití (subjektívne znížený pocit opitosti), pijú viacej. Predlžuje sa tým samotná konzumácia alkoholu. Alkohol v krvi je však vyšší ako keď ho pijeme samostatne. Zvyšuje sa tým riziko intoxikácie alkoholom a smrti.

Ďalšie riziká, ktoré sú v stave vyššej opitosti v kombinácii s alkoholom je napríklad rizikové správanie sa konzumenta a  skreslené vyhodnotenie situácie. Ľudia sú odvážnejší, agresívnejší a majú sklony k nebezpečným činnostiam (šoférovanie auta pod vplyvom alkoholu, vandalizmus, fyzické ubližovanie iným).

Energetické nápoje v kombinácii s liekmi

Konzumácii energetických nápojov by sa mali úplne vyhnúť hlavne ľudia liečený na srdce, vysoký tlak krvi a diabetici. Ich ochorenie je rizikom a môže dôjsť k závažnému zhoršeniu ich zdravotného stavu (srdcový infarkt, porážka, poruchy glykémie).

Energetické nápoje taktiež môžu umocniť alebo spomaliť či vyblokovať účinok niektorých liekov na srdce či tlak (aj iné lieky) a spôsobiť tak vážne komplikácie (hypertenzná kríza, kolaps, infarkt, hypoglykemickú kómu a iné). Liek známy ako efedrín sa používa na liečbu nízkeho tlaku krvi.

Spolu s energeťákom môže dôjsť k prudkému zvýšeniu tlaku, tachykardii, arytmii, poteniu až k smrti.

Nebezpečná je tiež ich kombinácia s liekmi na psychické poruchy. Ide napríklad o lieky na depresie a úzkosti.

Energetické nápoje a závislosť

Energetické nápoje obsahujú viacero zložiek, ktoré nezávisle od seba vyvolávajú závislosť organizmu na týchto látkach. Ich kombináciou sa riziko vzniku závislosti stupňuje. Ide hlavne o kofeín, taurín a aj v menšej miere obsiahnuté cukry.

Príznaky predávkovania

 • nepokoj, úzkosť, strach, panické poruchy
 • nespavosť
 • nadmerné potenie sa
 • vysoký tlak krvi, bolesti hlavy, poruchy videnia
 • búšenie srdca, vysoká srdcová frekvencia
 • poruchy srdcového rytmu
 • zlyhanie srdca, smrť
 • zrýchlené a plytké dýchanie až poruchy dýchania
 • časté močenie, poškodenie obličiek a pečene

Abstinenčné príznaky

 • sčervenanie v tvári
 • nadmerné potenie sa
 • psychomotorický nepokoj
 • podráždenosť, agresivita
 • zmätenosť až halucinácie
 • tras končatín
 • nevoľnosť, zvracanie
 • búšenie srdca, vysoká srdcová frekvencia
 • vysoký tlak krvi

Hmatateľné dôkazy chýbajú ale predpokladá sa, že energetické nápoje v kombinácii s alkoholom zvyšujú riziko vzniku závislosti na alkohole.

Prečítajte si tiež:
Aké riziká a zdravotné ťažkosti so sebou prináša leto a horúce počasie

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • wikipedia.sk - energetický nápoj
 • svsp.sk - energetické nápoje - predstavujú zdravotné riziko?

Otestujte sa

1. Na čo slúžia energetické nápoje?

2. S ktorými nápojmi sa často zamieňajú?

3. Na čo boli pôvodne vyvinuté?

4. Čo obsahujú vo zvýšenej miere?

5. Je ich konzumácia vhodná pred športovým výkonom?

6. Je predaj energetických nápojov povolený vo všetkých krajinách sveta?

7. Koľko miligramov kofeínu obsahuje jedna plechovka nápoja?

8. Koľko miligramov kofeínu predstavuje maximálnu dennú dávku?

9. Je energy drink vhodný pre deti a tehotné ženy?

10. Je preukázaná súvislosť medzi konzumáciou energy drinkov a vznikom vysokého krvného tlaku?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.12.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Quinoa, jej príprava a účinky na naše zdravie? Tu je náš recept Quinoa, jej príprava a účinky na naše zdravie? Tu je náš recept

Quinoa je pokladom zdravej stravy, prináša nám množstvo prospešných látok. Vhodná je pre celiatikov, aj alergikov na sóju. Taktiež je veľmi dobre kombinovateľná s rôznymi surovinami a...

Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept

Vedeli ste, že púpavový med si môžete ľahko vyrobiť aj doma? Prichádza sezóna kvitnutia týchto žltých kvietkov, neváhajte to vyskúšať.

Pesto z medvedieho cesnaku (nátierka)? Zdravý recept pre jarnú očistu Pesto z medvedieho cesnaku (nátierka)? Zdravý recept pre jarnú očistu

Medvedí cesnak je bylina, ktorá je čoraz viac vyhľadávaná pre jej priaznivé účinky. Naštartujte s ním na jar svoje zdravie a pripravte si chutné pesto z medvedieho cesnaku.

Ako si doma pripraviť grécky jogurt? Tu je recept, aj jeho účinky na zdravie Ako si doma pripraviť grécky jogurt? Tu je recept, aj jeho účinky na zdravie

Grécky jogurt patrí medzi prekvapivo fitness potravinu a to hlavne pre jej výživové hodnoty. Obľúbia si ho aj maškrtníci, hodí sa totiž do obrovského množstva jedál. Skúste si ho vyrobiť...

Netradičná rybacia nátierka rýchlo a chutne? Ako na zdravý recept? Netradičná rybacia nátierka rýchlo a chutne? Ako na zdravý recept?

Na rybaciu nátierku existuje mnoho rôznych receptov. Ja sama zbožňujem pomazánky, a preto sa s vami chcem podeliť práve o túto. Podľa môjho názoru je jednou z najchutnejších, a zároveň...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.