späť na zoznam článkov

Ako vzniká Hallux valgus: Vybočený palec? Vplyv obuvi + liečba a dlahy

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Ako vzniká Hallux valgus: Vybočený palec? Vplyv obuvi + liečba a dlahy
Zdroj foto: Getty images

Dámy pozor! Milujete lodičky s vysokými podpätkami? Sú krásne a ženská noha v nich pôsobí sexi. Ale iba dočasne. Pri ich dlhodobom nosení narušujú klenbu nohy a môžu spôsobiť deformáciu prstov. Hallux valgus, alebo vybočený palec, už tak krásnym dojmom nepôsobí. Starajte sa o svoje chodidlá, aby ste ich potom nemuseli skrývať pred svetom.


Hlavná otázka: Ako vzniká Hallux valgus, čiže vybočený palec
Pýtate sa tiež: Má vplyv obuv, aká je jeho liečba? 
Pomáhajú pásky a dlahový korektor či iné ortézy? 

Každý túži mať krásne chodidlá. Krásne ale znamená zdravé. Vybočený palec patrí medzi deformáciu nohy, ktorej výskyt v populácii v globále stúpa, no stále je častejší hlavne u žien.

Vzniká kombináciou viacerých faktorov a vo väčšine prípadov sa tomuto patologickému procesu dá predísť. Ako na to?

„Ľudské chodidlo je stroj majstrovskej konštrukcie a umelecké dielo.” (Leonardo Da Vinci)

Anatomické pomery nohy

Noha (lat. pes) sa anatomicky skladá z veľkého množstva kostičiek. Celkovo ich je až 26. Taktiež sa skladá z kĺbov, svalov, šliach, ciev a nervov. Kĺby sú spevnené tuhším väzivom, a to hlavne v miestach, kde je noha najviac namáhaná. Zároveň obmedzujú nežiaduci pohyb.

Všetky tieto na seba nadväzujúce štruktúry umožňujú udržanie stability tela, postoj a samotnú chôdzu.

Základné oddiely nohy:

 1. Zánartie (regio tarsalis) je tvorené siedmimi kosťami (talus, calcaneus, os naviculare, os cuboideum, os cuneiforme laterale, os cuneiforme intermedium, os cuneiforme mediale), ktorých spojenie je málo pohyblivé. Táto časť je dôležitá na prenos hmotnosti tela.
 2. Po prednej časti nohy pokračuje zánartie do nártu, ktoré pozostáva z piatich nártových kostičiek (jedna podlhovastá kosť pre každý prst). Nárt (regio metatarsalis) je pružná časť nohy, ktorá zohráva významnú úlohu pri tlmení nárazov počas chôdze.
 3. Celkovú stabilitu nohy pri chôdzi udržiavajú prsty nohy (digiti pedis). Ich články nadväzujú na nártové kostičky. Každý prst má 3 články, s výnimkou palca, ktorý má len dva. Napriek deficitu jedného článku má palec kľúčové postavenie pri odsune nohy od pevnej podložky.
Zaujímavé:
Noha sa pôvodne vyvinula z plutiev. V priebehu evolúcie ale došlo k významným zmenám. U našich predkov bola spočiatku prispôsobená šplhaniu a palec nohy k uchopovaniu predmetov. Do dnešnej podoby sa sformovala na základe ich potreby, prekonávať stále väčšie vzdialenosti za potravou.

Klenba nohy - vývoj od detstva do dospelosti

nohy-matky-a-dietata-ktore-sa-uci-chodit
Chôdza spevňuje klenbu Foto: Getty images

Tvar a spojenie kostí nohy je anatomicky dané. Vytvárajú spolu takzvanú nožnú klenbu, a tú treba  udržiavať.

Spevnenie a klenba sa však dotvára postupne s vekom, so zaťažovaním chodidla.

Klenba je tvorená systémom kostí, kĺbových spojov, svalovinou a pevným väzivom.

Na udržaní pozdĺžnej klenby sa podieľajú svaly m.flexor digitorum longus, m.flexor hallucis longus a m.tibialis posterior.

Priečnu klenbu majú na starosti m.tibialis anterior, m.peroneus longus a predovšetkým väzy.

Prvým aspektom v dotváraní a udržiavaní tvaru klenby nohy je jej zaťažovanie v čase, keď sa dieťa učí stáť na dvoch nohách vzpriamene. Chôdzou sa postupne upevňuje. Chôdza zároveň zabraňuje ochabovaniu svalov a väzov v tejto oblasti.

Možno ste nevedeli:
Nie je novinkou, že noha dieťatka rastie veľmi rýchlo. Na to, aby malo vždy správnu veľkosť obuvi, je potrebné meranie detskej nožičky v pravidelných, dvoj až troj mesačných odstupoch. U dievčatiek nožička prestáva rásť okolo štrnásteho roku, u chlapcov približne o dva roky neskôr.

Čo spôsobuje narušenie priečnej klenby nohy?

anatomický model klenby nohy
Nožná klenba Foto: Getty images

Narušenie fyziologickej nožnej klenby v smere plus - vysoká klenba alebo mínus - plochá noha (pes planovalgus), má vždy svoje následky.

Čo sa týka vybočenia palca, má nožná klenba zásadný význam.

Na základe porušenia priečnej a pozdĺžnej klenby môže hallux valgus vzniknúť. Taktiež sa to deje aj naopak - pri halux valgus dochádza k jej poklesu.

Vyšetrovacia metóda zaoberajúca sa klenbou nohy sa nazýva plantografia. Plantogram je výsledok, ktorý sa získava pomocou tlakových koberčekov, tlakových vložiek a špeciálnych plošín.

Posúdenie je však možné urobiť aj na základe farebného odtlačku nohy na papieri. Novšie metódy využívajú modernejšie digitálne zariadenia, na základe ktorých sa dá stanoviť rozloženie váhy na chodidlo.

Zaujímavé: S chodidlami je to podobne ako s odtlačkami prstov. Nikto na svete nemá rovnakú nohu. Dokonca ani u toho istého jedinca nie sú jeho nohy totožné. To robí často problémy pri kúpe topánok. Jedna vám sadne ako uliata, a tá druha vás tlačí.

Kategórie nožnej klenby - index plochosti, v tabuľke

Typ nožnej klenby Index plochosti
extrémne vysoká klenba nohy > 3,1 cm
stredne vysoká klenba nohy 1,6−3 cm
mierne vysoká klenba nohy 0,1−1,5 cm
fyziologická klenba nohy 0,0−45,0 cm
mierne plochá klenba nohy 45,1−50 cm
plochá klenba nohy 50,1−60 cm
závažne plochá klenba nohy 60,1−100 cm

Hallux Valgus - vybočený palec

Hallux valgus, alebo takzvaný vybočený palec je najčastejšou, trojrozmernou deformitou prednej časti nohy. Dochádza pri nej k bočnému vychýleniu palca od jeho stredovej osi (subluxácia) pričom ten je v pronácii (pohyb smerom dovnútra).

Klenba nohy je narušená v zmysle jej poklesu a rozšírenia. Deje sa tak následkom dlhotrvajúcich zmien v metatarzofalangeálnom kĺbe alebo vo vejárovitom postavení prvého a druhého metatarzu.

Deformita palca môže byť natoľko výrazná, že spôsobuje prekrytie druhého prsta, respektíve podsunutie palca pod druhý prst. Tomuto postaveniu palca hovoríme aj vagózne postavenie.

Dochádza k stuhnutosti palcového kĺbu a k tvorbe kostného výrastku (exostóza).

V oblasti exostózy je výrazný mechanický tlak, prípadne trenie o obuv. To má za následok lokálne bolestivé začervenanie kože (burzitída).

Ako dochádza k laterálnemu vybočeniu palca?

chodidlo s vybočeným palcom
Halux Valgus Foto: Getty images

K laterálnemu vybočeniu palca dochádza z rôznych príčin. Nie všetky sú jednoznačné a isté. Taktiež s na jeho vzniku podieľa kombinácia viacerých mechanizmov súčasne.

Na príčine býva aj anatómia a fyziológia samotného palca. Na deformitách sa podieľa jeho mohutnosť a vysoká flexibilita ,v porovnaní s ostatnými časťami nohy.

Všeobecne je dobre známe, že ženy sú postihnuté 3x častejšie ako muži. Nosenie nevhodnej obuvi ako častá príčina (prevažne u žien) je len jedna z mnohých.

Na pozore by sme sa však mali mať aj pri niektorých chronických ochoreniach.

Tabuľa uvádza príčiny problému

Genetické predispozície Mechanické príčiny Iné ochorenia
 • dĺžka palca (prvého metatarzu)
 • kĺbová hypermobilita
 • väzivová slabosť
 • svalová a kostrová slabosť
 • nevhodná obuv - špicaté topánky, vysoký podpätok
 • nadmerná jednostranná záťaž nohy pri nerovnako dlhých končatinách
 • jednostranná, statická záťaž na jedno chodidlo
 • nedostatok pohybu - lenivosť
 • reumatoidná artritída
 • artrotický proces
 • neuromuskulárne ochorenia (Dawnov syndróm, Marfanov syndróm)

S akými problémami sa môžete stretnúť?

žena sediaca v kancelárii s boľavými nohami na stole, vedľa má lodičky
Bolesť - prvý príznak Foto: Getty images

Prvé zmeny na kĺbe sa navonok neprejavujú nijako. Ako to už zväčša býva, pacientov prinúti vyhľadať lekársku pomoc až bolesť, ktorá im bráni v každodenných činnostiach.

V tom čase je však už fixovaný v patologickom postavení a konzervatívna liečba nemusí byť možná.

V počiatočných štádiách ochorenia sa stretávame s bolesťami v oblasti metakarpálneho kĺbu.

Tie sa dostavujú zväčša pri zaťažovaní postihnutej končatiny, neskôr už pri bežnej chôdzi. Bolesti sa zväčšujú, ak je noha v obuvi. Naboso poľavujú.

Metakarpálny kĺb sa môže zduriť a opuchnúť. Zdurené miesto je začervenané a bolestivé na dotyk.

Neskôr je deformita výraznejšia, palec je viditeľne vychýlený z osi a niekedy podsunutý pod druhým prstom nohy.  Dostavuje sa burzitída. Pozdĺžna aj priečna klenba nohy sú výrazne narušené.

Ako najlepšie predísť vzniku vybočeného palca?

Nie všetky príčiny vzniku halux valgus je možné ovplyvniť. Jednou z nich je napríklad genetika, alebo ochorenia, ktoré v konečnom dôsledku spôsobujú rôzne deformity kĺbov, a teda aj palca.

Noste iba kvalitnú, anatomicky tvarovanú obuv

červené lodičky na vysokom podpätku okolo je ostnatý drôt
Na vysoké lodičky zabudnite Foto: Thinstock

Obuv musí spĺňať určité kritériá anatomických a fyziologických potrieb nôh. Pokiaľ tieto kritéria nespĺňa, hrozí riziko nie len vybočeného palca ale aj iných deformácií, plochej nohy, bolesti nôh či otlakov.

Zadná časť v oblasti päty musí byť spevnená, predná časť naopak flexibilná.

Vnútro topánky by malo byť anatomicky tvarované na udržiavanie klenby nohy. Topánka po obutí zase ľahká, pohodlná, nesmie tlačiť ani rezať mäkké časti nohy.

Lacné topánky zväčša tieto kritériá nespĺňajú.

Preto ak si chcete udržať krásne chodidlá je lepšie si kúpiť jedny drahšie ale kvalitné topánky ako desať nekvalitných a lacných.

Pravidelné zaťažovanie nohy udržiava fyziologickú klenbu nohy

nohy tučnej ženy
Pohyb je dôležitý Foto: Getty images

Lenivosť a nedostatok pohybu časom vplýva na celý organizmus človeka. Dlhodobá nečinnosť prednostne postihuje pohybový aparát. Trpia nie len nohy ale aj chrbtica, kolená a ostatné kĺby a kosti.

Vrátane toho, že ochabujú a atrofujú svaly (ubúdanie svalovej hmoty), slabne väzivo, niečia sa kĺby, vznikajú rôzne deformity a kostné výrastky. Obmedzuje sa pohyb a nastupujú bolesti.

Rovnaký proces nastupuje aj u kĺbov nohy a prstov dolnej končatiny.

Väzy zoslabnú, svaly ochabnú, klenba nohy klesá a rozširuje sa. Pokiaľ sa klenba nespevňuje pravidelnou aktivitou, dochádza k laterálnemu vybočeniu palca.

Pravidelný pohyb udržuje kosti, kĺby a svaly vo forme, pevné a odolnejšie. To znižuje riziko vzniku kostných deformít. Samozrejme chôdza by mala v neutrálnej pozícii.

Supinačné alebo pronačné postavenie chodidla, napríklad pri behu, by mohlo spôsobiť deformáciu členkového kĺbu, poruchu klenby a aj vybočenie palca. Zaťaženie v stoji a pri chôdzi je zamerané na musculus abductor hallucis. Používa sa aj vo fyzioterapii v rámci liečby halux valgus.

Masáž chodidla so zameraním na svaly, ktoré ovládajú funkčnosť chodidla

Masérka masíruje chodidlo ženy
Masáž m.abductor hallucis Foto: Getty images

Najvýznamnejšiu úlohu pri vybočenom palci zohráva metakarpálny kĺb a jeden zo svalov palca - muscullus abductor hallucis.

Práve ochabnutie tohto svalu nedostatočnou aktivitou, môže mať vážne následky v zmysle hallux valgus.

Na zamedzenie oslabenia musculus abductor hallucis je dôležitý pravidelný pohyb. Taktiež sú vhodné fyzioterapeutické cvičenia a masáže so zameraním práve na tento sval.

Máte vybočený palec? Aké sú možnosti liečby?

V liečbe Hallux valgus sa čím ďalej, tým častejšie, preferuje konzervatívna terapia pred tou operačnou. Prvým krokom je minimalizovanie negatívnych faktorov a zadováženie si ortopedickej obuvi.

Napriek tomu sa v domácom prostredí odporúča chôdza naboso.

Fyzioterapeutické cvičenia a masáže by sa mali stať pravidelnosťou. Okrem ortopedickej obuvi sú nevyhnutné ortopedické pomôcky vo forme prstových dláh alebo korektorov, ktoré zabezpečujú správnu pozíciu palca.

Na zmiernenie bolesti je možné využiť rôzne analgetické, liekové preparáty. Novšou metódou na tlmenie bolesti je takzvané tejpovanie. Ide o nalepovanie fixačných, tejpovacích pásikov na postihnuté oblasti.

Tieto možnosti vrátenia palca do fyziologickej polohy, rovnako tak operačné riešenie sú v niektorých prípadoch neúspešné. V tých zvyšných sa často stretávame s recidívami. Dôvodom je vyriešenie deformity, no príčina zostáva.

Kinesiotaping - nová, aktívna metóda v liečbe Hallux valgus

Lekári uprednostňujú liečbu kinesiotapingom. Ide o pomerne novšiu liečebnú metódu elektrickým prúdom za súčasného ťahu palca kinesiotapom. Cieľom terapie je aktívne podnecovať svaly nohy, aby sa podieľali na udržaní palca v rovine.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Otestujte sa

1. Na ktorej časti tela dochádza k deformite pri hallux valgus?

2. Čo je najčastejšou príčinou vybočeného palca u žien?

3. Kto je postihnutý častejšie?

4. Čo býva narušené pri hallux valgus okrem kĺbu?

5. Sú obe chodidlá toho istého človeka rovnaké?

6. Ako sa nazýva vyšetrovacia metóda zaoberajúca sa nožnou klenbou?

7. Čo znamená pes planovalgus?

8. Ako sa spevňuje klenba nohy?

9. Ako sa nazýva nalepovanie fixačných pásikov na hallux valgus na zmiernenie bolesti?

10. Je hallux valgus u niektorých geneticky daný?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda

Vyrovnajte svoju chrbticu! Pomôže vám Dornova metóda.

Výron členka: Častý problém športovcov i bežných ľudí. Príznaky, liečba Výron členka: Častý problém športovcov i bežných ľudí. Príznaky, liečba

Výron členka sa najčastejšie udeje pri športe. To však neznamená, že si ho nemožno privodiť pri bežnej chôdzi, práci v záhrade dokonca pri vstávaní z postele .

Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe? Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe?

Trápi vás voda v kolene či jeho bolesť? Aké sú najčastejšie príčiny? Pozor, tieto ťažkosti sa týkajú aj mladých.

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov, ktorý sú...

Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť

Trápia vás bolesti ramena počas aktivity, pokoja a hlavne v noci? Je pohyb v ramene značne obmedzený? Možno aj vy trpíte syndrómom zmrznutého ramena . Čo toto ochorenie presne...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
hallux pomocka - peto 28.07.2020 07:51

Mne pomohli pomocky z ortoshopu. hlavne toto: https://www.ortoshop.sk/tovar/bandaz-na-vyboceny-palec-s-klbom/ Spokojnost.