späť na zoznam článkov

Kolagén je dôležitý pre pleť i kĺby. V akých potravinách sa nachádza?

Autor: Michal Hrebík
Kolagén je dôležitý pre pleť i kĺby. V akých potravinách sa nachádza?
Zdroj foto: Getty images

Collagen, ako sa niekedy tiež nazýva, je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá patrí medzi skleroproteíny. Táto extracelulárna látka je základným stavebným kameňom spojivového tkaniva, ale je dôležitá aj pre pokožku, nervový systém a pohybový aparát celkovo.


V ľudskom tele tvorí takmer tretinu všetkých proteínov a nachádza sa tu vo forme kolagénových vlákien. Kolagénové vlákna tvoria zväzky zodpovedné za pružnosť aj pevnosť v našom tele a celkovo existuje 27 rozdielnych typov kolagénu. Tie sa označujú rímskymi číslami od I po XXVII a pre fungovanie ľudského organizmu je dôležitých najmä prvých 7 typov.

Prečo je kolagén pre organizmus nevyhnutný?

Najčastejšie je možné sa stretnúť s názorom, že kolagén je dôležitý na tvár, vlasy, pokožku, kĺby, kolená ale jeho význam a účinky sú oveľa širšie. Jeho najdôležitejšou funkciou je, že je stavebnou látkou šliach, väziva, kostí a pokožky. Málokto napríklad tiež vie, že kolagén je dôležitý aj pre homeostázu, najmä pre činnosť krvných doštičiek pri zrážaní krvi a zastavení krvácania.

Ten, kto má dostatok kolagénu, je menej náchylný na problémy pohybového aparátu, ale napríklad aj na tvorbu vrások typických pre proces starnutia kože. Našťastie, pri jeho nedostatku v tele je možné ho účinne doplniť v potravinách alebo cez rôzne náhrady, ako sú napríklad injekcie, prášok, tabletky či krémy. Telo si však vie kolagén tvoriť aj prirodzene.

Kúpiť Zeen Collagen

Samotný čistý kolagén je dôležitý najmä:

 • k správnemu fungovaniu šliach, svalov, väziva, pokožky, zubov, ďasien, kĺbov a chrupaviek
 • na zníženie únavy a pre regeneráciu buniek
 • k ochrane buniek pred oxidačným stresom
 • pre zvýšenie vstrebávania železa
 • pre správnu funkciu krvných ciev
 • na zlepšenie imunitného systému
 • ako podpora nervového systému

Ako kolagén vzniká a ako sa rozkladá

Najviditeľnejšie ovplyvňuje kolagén kožu. Foto: Getty images


Najviditeľnejšie ovplyvňuje kolagén kožu

Vznik kolagénu prebieha syntézou a to najmä vo väzivových bunkách, bunkových chrupavkách, kostiach a epitelových bunkách na pokožke. Syntéza prebieha tak priamo vo vnútri buniek, ako aj v ich okolí.

Zjednodušene by sa dal tento proces opísať nasledujúcou postupnosťou:

 1. Na polyribozómoch (zhlukoch malý častíc zvaných ribozómy) vznikajú na úvod polypeptidové reťazce protokolagénu.
 2. Dochádza k procesu hydroxylácie, pri ktorej vznikajú hydroxyprolín a hydroxylysín.
 3. Z troch reťazcov protokolagénu vzniká pomocou registračných peptidov na konci každého reťazca protokolagénu špirála prokolagénu.
 4. Z membrán drsného endoplazmatického retikula, kde tento proces špirálovania prebieha, je vzniknutý prokolagén transportovaný do tzv. Golgiho komplexu, kde dochádza k jeho kondenzácii.
 5. V Golgiho aparáte okrem toho vzniká obal prokolagénu zložený zo sekrečných vezikúl a to vo forme membrány.
 6. Po kondenzácii a vytvorení membrány je pomocou exocytózy prokolagén uvoľňovaný do medzibunkového priestoru. Tu enzým prokolagenpeptidáza odštiepi od prokolagénu registračné peptidy a vzniká tropokolagén.
 7. Z tropokolagénu vzniká činnosťou okolitých buniek už kolagénne vlákno, ktoré je pomocou enzýmu lyzyloxidáza stabilizované do konečnej podoby: kolagénu.

Rozklad kolagénu majú na svedomí skupiny enzýmov štiepiacich bielkoviny, ktoré sa nazývajú proteázy. Konkrétny typ schopný rozkladať kolagén je kolagenáza, ktorá na túto bielkovinu pôsobí v medzibunkových priestoroch.

Kúpiť Zeen Collagen

Typy kolagénu v ľudskom organizme

Pre telo človeka je najdôležitejších prvých 7 typov kolagénu, ktoré sa vyskytujú prakticky v celom organizme a sú súčasťou rozličných tkanív. Nasledujúca tabuľka ukazuje, kde všade je možné kolagén nájsť a aký je zmysel jeho prítomnosti v daných tkanivách či orgánoch:

Kolagén typu I Najrozšírenejší typ v organizme, ktorý sa nachádza vo väzivách, šľachách, kostiach aj v obaloch orgánov.
Kolagén typu II V tele sa nachádza vo forme tenkých vlákien a vyskytuje sa najmä v elastických chrupavkách.
Kolagén typu III Tento kolagén tvorí tzv. retikulárnu sieť a je veľmi podobný typu I. Nájsť sa dá napríklad v hladkých svalových bunkách.
Kolagén typu IV Na rozdiel od predošlých typov netvorí organizované štruktúry fibríl alebo vlákine. Nachádza sa v bazálnych laminách.
Kolagén typu V Štruktúrou je typ V podobný typu IV. Jeho prítomnosť je najmä vo vonkajších laminách svalových buniek a v tzv. gliových bunkách.
Kolagén typu VI Opäť ide o kolagén štruktúrou podobný typu V a IV, ktorý je možné nájsť v intersticiálnom tkanive.
Kolagén typu VII Tento kolagén vytvára spolu kotviace fibrily spevňujúce pokožku a jej vrchné epitelové bunky.

Nepriatelia kolagénu

Tvorba kolagénu v našom tele je ovplyvnená viacerými faktormi. Niektoré človek ovplyvniť vie, iné sú prirodzené a nedajú sa obmedziť. Produkcia kolagénu klesá prirodzene so stúpajúcim vekom, ale napríklad priamy negatívny a deštrukčný charakter aj na už existujúci kolagén v organizme má fajčenie. To spôsobuje nielen utlmenie produkcie nového kolagénu, ale priamo vplýva na degeneráciu pokožky a samozrejme aj iných vnútorných orgánov a systémov.

Čo sa týka kože, tvorbu vrások a poškodzovanie epitelových buniek spolu s kolagénom majú na svedomí aj:

 • stres
 • dehydratácia
 • návštevy solária
 • nadmerné opaľovanie a vystavovanie kože slnečnému žiareniu
 • kofeín
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • konzumácia tzv. fast foodových jedál, ktoré obsahujú veľa „éčok“

 

Fazuľa
Kolagén podporuje viacero potravín, napríklad aj fazuľa. Foto: Getty images

Kolagén v strave

Najviac prirodzeným spôsobom podpory produkcie kolagénu sú potraviny. Existuje viacero druhov potravín, ktoré stimulujú zvýšenú produkciu kolagénu a to najmä vtedy, ak došlo k jeho poklesu následkom podvýživy alebo niektorých abnormalít počas procesu jeho syntézy.

Tu je prehľad potravín, ktoré sú najefektívnejšie pri podpore kolagénu:

Sójové produkty

Sójové mlieko alebo syr by mali byť určite súčasťou vášho jedálnička, pretože obsahujú prirodzený rastlinný hormón genisteín. Vďaka nemu dochádza k podpore kolagénu a zároveň k zlepšeniu pružnosti a pevnosti pokožky. Okrem toho obsahuje sója aj antioxidanty, ktoré obmedzujú pôsobenie voľných radikálov na bunky a zabraňujú tak ich degenerácii a starnutiu.

Kapusta

Listová zelenina, najmä kapusta, je veľmi dôležitá pre kolagén. Obsahuje totiž látky podporujúce jeho produkciu v tele, najmä antioxidanty, fytoživiny, vlákninu, ale napríklad aj vitamín B6 či vápnik. Konzumáciou napríklad obyčajnej, ale aj čínskej, hlávkovej alebo ružičkovej kapusty tak pomáhate svojmu telu a to najmä kostiam a pokožke.

„Červené“ ovocie a zelenina

Dôležité sú aj červená zelenina a ovocie. Jablká, pomaranče, čerešne, jahody, repa, paprika alebo červené zemiaky, to všetko sú tzv. anti-aging potraviny. V praxi to znamená, že vďaka prítomnosti antixoidantov spomaľujú starnutie buniek a navyše zvyšujú syntézu kolagénu v tele. Najviac sa ich pozitívny vplyv prejavuje na kvalite pokožky.

Vlašské orechy a ľanové semená

Bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín zvyšujúcich tvorbu kolagénu u človeka sú vlašské orechy. Okrem toho pomáhajú tieto orechy aj pri predchádzaní rakoviny a znižujú riziko srdcových chorôb. Ľanové semienka sú tiež bohatým zdrojom týchto zdravých esenciálnych kyselín a aspoň z času na čas by ich človek mal zaradiť do svojho jedálnička.

Fazuľa

Fazuľa je významným zdrojom kyseliny hyalurónovej, ktorá sa v umelej forme využíva aj pri kozmetických a skrášľujúcich zákrokoch. Vďaka nej je najmä pokožka lepšie hydratovaná, pevnejšia a pružnejšia. Pravidelná konzumácia tejto zeleniny v akomkoľvek stave pomáha zlepšiť syntézu kolagénu v tele a má svoj význam aj pri zlepšovaní stavu buniek.

Olivy

Ak zaradíte zelené alebo čierne olivy medzi potraviny, ktoré budete pravidelne konzumovať, mimoriadne tým pomôžete pokožke. Nielen, že podporíte syntézu kolagénu v tele, ale zredukujete aj nadmerné mastenie pleti a tým môžete pôsobiť preventívne proti upchávaniu pórov a tvorbe akné. Olivy totiž obsahujú síru, ktorá je veľmi účinná pri dermatitíde.

Pomaranče, citróny a citrusové plody

Pomaranče, citróny a citrusové plody sa odporúčajú konzumovať kvôli všeobecne prospešnému vplyvu vitamínu C na telo. Tento vitamín priamo zvyšuje produkciu kolagénu a pomáha aj bunkovej regenerácii, keďže je tiež prirodzeným antioxidantom. Vďaka tomu spomaľuje starnutie pokožky a okrem citrusových plodov ho nájdete aj v jahodách.

Morčacie mäso

Ak konzumujete morčacie mäso, prijímate do tela aminokyselinu karnozín, ktorá pomáha koži a znižuje tvorbu vrások na jej povrchu. Okrem toho toto mäso obsahuje aj zinok, ktorý je priamo stimulátorom rastu kožných buniek a tvorby tak kolagénu, ako aj elasténu. Samozrejme, s morčacím mäsom to netreba preháňať a treba pamätať aj na pestrosť stravy.

Avokádový olej

Avokádový olej je rastlinný olej bohatý najmä na vitamín E a omega-3 mastné kyseliny. Obe tieto látky pomáhajú tvorbe kolagénu a zároveň priaznivo pôsobia na stav pokožky. Vďaka obsahu rastlinných steroidov je olej veľmi dobrý na redukciu tzv. stareckých škvŕn, no jeho prítomnosť v jedlách má aj pozitívne účinky na pokožku u mladých ľudí.

Kúpiť Zeen Collagen

Látky a vitamíny podporujúce kolagén v tele

Vitamíny
Pre podporu kolagénu sú dôležité aj vitamíny. Foto: Getty images

Okrem vyššie zmienených potravín sú pre kolagén dôležité aj niektoré látky, ktoré podporujú jeho funkčnosť napríklad vo väzivách alebo v kožných bunkách. Tie najdôležitejšie sú vitamín A, vitamín C, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny.

Vitamín A

Vitamín A má pre kolagén dve veľmi dôležité funkcie. Prvou je podpora jeho tvorby a druhou spomaľovanie jeho rozpadu. Práve vďaka spomaľovaniu rozpadu kolagénu je vitamín A nevyhnutný pre zdravú a mlado vyzerajúcu pokožku. Dostatočná hladina tohto vitamínu v tele je aj ochranou pre UV lúčmi. Typicky sa vitamín A nachádza napríklad v mrkve.

Vitamín C

Vitamín C je dôležitý pre biosyntézu kolagénu, ale má aj všeobecne prospešné účinky pre organizmus, najmä pre imunitný systém. Ideálne je ho prijímať v prírodnej forme, napríklad je zastúpený v hojnom počte v melónoch, citrusových plodoch, jahodách, ale aj zelenej listovej zelenine, paradajkách a zelenej paprike. V tabletkovej forme je menej účinný.

Antioxidanty

Pod pojmom antioxidanty sa myslia látky chrániace tkanivá a bunky pred starnutím, ale aj pred voľnými radikálmi. Určité typy antioxidantov, napríklad genisteín, podporujú tvorbu a syntézu kolagénu v tele a majú navyše priaznivé účinky na stav pokožky. Nájsť ich môžete napríklad v brusniciach, granátovom jablku, malinách alebo jahodách.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú jedny zo základných zdravých živín. Sú potrebné prakticky pre celý organizmus od pohybového aparátu, cez kardiovaskulárny systém až po nervovú sieť. Ide o zdravé mastné kyseliny a nájsť ich môžete v rybách. Pre kolagén majú význam látky podporujúcej jeho funkciu v rámci spojivových tkanív a mäkkých väzív.

Kde inde „nájsť“ collagen

Pokiaľ má človek nedostatok kolagénu, čo je typické najmä pre starších ľudí, je možné ho do tela doviesť aj v náhradnej forme. Napríklad na pokožku existujú rôzne krémy, pleťové vody alebo gély, ale oveľa populárnejšie sú tabletky alebo kolagén v prášku. Bežná lekáreň, či už sieť lekárni ako je napríklad Dr. Max, alebo aj lokálna lekáreň vo vašom meste, takéto prípravky určite predávajú.

Tu sú najznámejšie alternatívy a možnosti, ako doplniť kolagén do tela alebo podporiť jeho tvorbu:

Kolagénové solárium

Najnovším „módnym hitom“ sú kolagénové solária. Výskumné štúdie ukázali, že červené svetlo vyžarované špeciálnymi trubicami stimuluje a podporuje tvorbu kolagénu v bunkách na povrchu pokožky. Niekedy sa tento typ stimulácie nazýva aj terapia červeným svetlom, pričom jej výhodou je priaznivý efekt na pigmentové škvrny, jazvy po akné alebo optické odstránenie strií a celulitídy.

Kolagénové injekcie

Ak máte problém napríklad s reumatickými ochoreniami, ako sú reumatoidná artritída, pomôcť vám môžu aj tzv. kolagénové injekcie. Tieto injekcie sa aplikujú pod lekárskym dohľadom a to do okolia postihnutých kĺbov. Priamym efektom je potlačenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbov, avšak nejde o trvalé riešenie. Cena jedného zákroku je približne od 13 do 20 €.

Kolagénové tablety

V tabletkách je dnes možné nájsť už naozaj rozličné druhy účinných látok pre náš organizmus, kolagén nevynímajúc. Existuje veľké množstvo rôznych značiek a druhov tabliet.

Hydrolyzovaný kolagén

Kolagén v prášku býva vyrábaný ako hydrolyzovaný bravčový, hovädzí alebo enzymaticky štiepený kolagén. Kúpiť sa dá v menších baleniach do 400g (ako je napríklad Flexin 3 kolagén) alebo ako 1kg dóza. Samozrejme, čím väčšie je balenie, tým lepšia je cena v pomere k množstvu.

Collagen v prášku sa dá používať v nízkokalorických redukčných diétach a je výborne vstrebateľný. Je vhodný ako športová výživa či fitness výživa, taktiež ako kĺbová výživa, keďže pomáha na bolesť kĺbov, meniskus alebo artrózu. Pre ľudí s alergiami sa dá kúpiť napríklad aj hydrolyzovaný kolagén neobsahujúci sacharózu, lepok, laktózu alebo mliečne bielkoviny.

Pri hydrolyzovanom kolagéne je potrebné spomenúť ešte jeden druh a to je Zeen collagen. Ide o morský rybí kolagén vo forme prášku rozpustný v tekutine, ktorý je vyrábaný ako 100 % bio produkt. Odporúčame pozrieť si nasledujúce recenzie a hodnotenia na tento „živý kolagén“, pretože ide o jeden z najkvalitnejších druhov u nás.

Najznámejšie účinky tohto kolagénu sú:

 • pomáha pri rekonvalescencii po zákrokoch v oblasti kĺbov a pohybového aparátu
 • je napríklad vhodný aj na starostlivosť o pleť pre svoj tzv. „anti age“ účinok, vďaka čomu účinkuje aj na vrásky a dochádza k ich redukcii
 • ak vás trápi suchá pokožka, atopický ekzém, lupienka, lámavé nechty alebo chcete podporiť rast vlasov, ide o ideálny prípravok
 • pomáha tiež na metličkové žilky, kŕčové žily a bércové vredy
Krémy
Kolagénové krémy sú populárne najmä u žien. Foto: Getty images

Gél alebo krém s kolagénom

Najmä pre ženy sú populárne rôzne prípravky vo forme krémov alebo gélov. Najznámejšie sú napríklad Kolagén fluid, Collagen Beauty alebo Verisol Collagen Silk. Pleťové krémy sa dajú kúpiť pre každý typ pleti a nie je problém ich používať aj pre regeneračnú starostlivosť 365 dní v roku. Viaceré druhy kombinujú s kolagénom aj iné účinné a podporné látky.

Kolagén je pomocník

Dôležitosť kolagénu pre organizmus je teda viac ako zrejmá. V prípade, že ho nemáte dostatok, trpí tak pohybový aparát, ako aj nervový systém a samozrejme vaša pokožka. Podobne ako v prípade mnohých iných problémov so zdravotným stavom, aj pri nedostatku kolagénu platí, že najlepším riešením je úprava jedálneho lístka, zmena stravovacích návykov a životosprávy a samozrejme aj nejaký ten „povolený doping“.

Odporúčame:

Zeen collagen blackbg.jpg Foto: Zeen Collagen

 • Francúzsky prémiový morský kolagén
 • 100% čistý výživový doplnok bez chemických prísad
 • 30 praktických denných dávok
 • 6000mg kolagénu v dennej dávke
 • Hydrolyzovaný (kolagénové peptidy)
 • Bio-aktívny v prášku
 • 3 typy kolagénu (I, II, III)
 • + kyselina hyaluronová, vitamín C a zinok
 • 7200 mg denná dávka
 • Má citrónovú príchuť

Kúpiť Zeen Collagen

 

Výhody kolagénu v praxi

Výhody kolagénu v praxi

Naposledy aktualizované 11.11.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Quinoa, jej príprava a účinky na naše zdravie? Tu je náš recept Quinoa, jej príprava a účinky na naše zdravie? Tu je náš recept

Quinoa je pokladom zdravej stravy, prináša nám množstvo prospešných látok. Vhodná je pre celiatikov, aj alergikov na sóju. Taktiež je veľmi dobre kombinovateľná s rôznymi surovinami a...

Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept

Vedeli ste, že púpavový med si môžete ľahko vyrobiť aj doma? Prichádza sezóna kvitnutia týchto žltých kvietkov, neváhajte to vyskúšať.

Pesto z medvedieho cesnaku (nátierka)? Zdravý recept pre jarnú očistu Pesto z medvedieho cesnaku (nátierka)? Zdravý recept pre jarnú očistu

Medvedí cesnak je bylina, ktorá je čoraz viac vyhľadávaná pre jej priaznivé účinky. Naštartujte s ním na jar svoje zdravie a pripravte si chutné pesto z medvedieho cesnaku.

Ako si doma pripraviť grécky jogurt? Tu je recept, aj jeho účinky na zdravie Ako si doma pripraviť grécky jogurt? Tu je recept, aj jeho účinky na zdravie

Grécky jogurt patrí medzi prekvapivo fitness potravinu a to hlavne pre jej výživové hodnoty. Obľúbia si ho aj maškrtníci, hodí sa totiž do obrovského množstva jedál. Skúste si ho vyrobiť...

Netradičná rybacia nátierka rýchlo a chutne? Ako na zdravý recept? Netradičná rybacia nátierka rýchlo a chutne? Ako na zdravý recept?

Na rybaciu nátierku existuje mnoho rôznych receptov. Ja sama zbožňujem pomazánky, a preto sa s vami chcem podeliť práve o túto. Podľa môjho názoru je jednou z najchutnejších, a zároveň...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.