späť na zoznam článkov

Palmový olej a vplyv na zdravie: Prečo by sme ho nemali používať?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Palmový olej a vplyv na zdravie: Prečo by sme ho nemali používať?
Zdroj foto: Getty images

Je palmový olej príčinou závažných ochorení? Podporuje vznik rakoviny? Čoho sa treba pri jeho konzumácii obávať a čoho nie? Uvádzame súhrnné informácie o zložení, o tom čo ho obsahuje a kde sa používa.


Je palmový olej zdraviu prospešný či, naopak, škodí a môže byť za nebezpečnými ochoreniami? Aké iné komplikácie so sebou prináša jeho konzumácia, ale taktiež jeho výroba. 

Vhodnosť a výhodnosť používania palmového oleja je aktuálnou témou. Aj keď jeho využitie, a to nie len v potravinárskej výrobe, je už niekoľko desaťročí.

Na jeho údajné negatívne vlastnosti sa poukazuje dnes. Čo od neho máme očakávať? A čo sú len prehnané tvrdenia?

Čo je palmový olej?

Palmový olej je jedlý rastlinný olej. Ten sa získava z oplodia, dužiny, a nie zo semien, palmy. Presnejšie, z palmy olejnej. Palma olejná, Elaeis guineensis, sa pre jej všestranné použitie vysádza po celom svete. Zo semena palmy sa vyrába palmojadrový olej. Jeho zloženie sa od palmového oleja líši.

Plody palmy olejnej, dužina, jadro, z dužiny sa vyrába palmový olej, z jadra jadropalmový olej
Plody palmy olejnej, dužina, jadro. Dužina je oranžová až červená, a to vďaka obsahu karoténov, jadro je biele.

Výhoda pri potravinárskej výrobe

Palmový olej je najrozšírenejším jedlým olejom vo svete. Je súčasťou takmer polovice potravinárskych výrobkov. To prečo je na popredných miestach vo využití je výhoda ceny, lacnej pracovnej sily pri pestovaní, spracovaní a rozšírená distribúcia k producentom po celom svete. Palma olejná sa pestuje po celom svete, od Ázie až po Ameriku. Avšak, 85 % produkcie pochádza z Indonézie a Malajzie.

Potravinárske polevy, farebné
Potravinárska výroba, polevy, margaríny, koláče, zákusky

V potravinárstve sa využíva napríklad v:

 • tukoch na vysmážanie
 • margarínoch
 • omáčkach a majonézach
 • zahustených rastlinných tukoch
 • hranolkách a čipsoch
 • pečive
 • sušienkach, čokoládových tyčinkách, čokoládach, zmrzline
 • instantných polievkach
 • dojčenskej strave

Využitie si našiel aj pri výrobe krmív pre zvieratá. A aj v kozmetike, kde je súčasťou rôznych výrobkov. Nachádza sa napríklad v krémoch, šampónoch, mydlách, ale aj v penách na holenie či vo sviečkach. Dokonca, nájdeme ho aj v priemyslových mazivách a v biopalive, teda v bionafte.

Hlavnou výhodou pre potravinársku výrobu sú jeho vlastnosti. Pri izbovej teplote má polo - pevné skupenstvo, podobne ako maslo. To mu dáva predpoklad pri rôznorodom využití, na rozdiel od ostatných olejov. Zachováva tak vhodnú konzistenciu, požadovaný tvar potravy.

Práve táto vlastnosť, ktorú zatiaľ nevedia v potravinárstve nahradiť iným olejom, ho radí na začiatok pri využití. Správna štruktúra, konzistencia a nízka cena. Cena palmového oleja je 800 dolárov za jednu tonu. Pričom, slnečnicový je drahší približne o 45 dolárov a repkový olej zhruba o 120 dolárov za tonu.

Torta, zdobená, poleva drží tvar lupeňov kvetov
Pomáha držať potrebný tvar

Hlavné výhody jeho použitia:

 • nízka cena
 • dáva potrebný vzhľad, štruktúru a konzistenciu výrobkom
 • dodáva trvanlivosť
 • nemá vplyv na chuť výrobkov
 • neovplyvňuje negatívne pach
 • viaže vodu bez použitia emulgátorov
 • je ľahko stráviteľný

Zloženie palmového oleja

Rastlinné oleje sú nenahraditeľnou súčasťou našej stravy. A to hlavne pre obsah tukov. Všeobecne, tuky sú zdrojom energie, sú potrebné aj pre prenos vitamínov rozpustných v tukoch, a to sú vitamín A, D, E, K. Rozdeľujú sa na telu prospešné, a pri vysokom príjme, rizikové tuky. Nenasýtené, nasýtené a trans mastné kyseliny.

Poznáme dobré a zlé tuky

Nenasýtené tuky alebo aj mastné kyseliny, ktoré sú pre telo potrebné a aj prospešné. Tie sa ešte delia na mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Uvádza sa, že ak človek zvýši príjem týchto prospešných, teda nenasýtených tukov, tak zníži riziko ochorení srdcovo - cievneho systému a predčasného úmrtia.

Nasýtené tuky majú opačný účinok. Ich úlohou u živočíchov je tvorba energetickej rezervy. Ale obsahujú ich aj rastlinné produkty. Ak je ich príjem v strave nadbytočný, zvyšujú riziko srdcovo - cievnych ochorení. Odporúčaný denný príjem nasýtených kyselín by nemal presiahnuť 21- 31 gramov, čo je približne jedna tretina z celkového príjmu tukov

Avšak, najhoršie sú na tom trans mastné kyseliny, označované aj skratkou TFA. Zvyšujú hladinu zlého cholesterolu, teda LDL. Naopak, znižujú hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Významne zvyšujú riziko srdcovo - cievnych ochorení, cukrovky, nadváhy, údajne sú rizikom pre vznik nádorov.

Infografika obsah trans mastných tukov v potravinách
Potraviny obsahujúce trans mastné kyseliny

Čo obsahuje palmový olej?

Palmový olej obsahuje pre telo prospešné, ale aj rizikové či pri vyššom príjme škodlivé látky. Medzi tie vhodné sa zaraďujú vitamín A, D, E, K, karotény nenasýtené mastné kyseliny, kyselina olejová a linolová.

Ďalej obsahuje nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú opakom. A to je kyselina myristová, palmitovástearová. Na 100 gramov tohto oleja pripadá približne 49 gramov nasýtených, 9 gramov polynenasýtených a 37 gramov mononenasýtených tukov.

V tom spočíva jeho nevýhoda. Prevládajú v ňom práve nevhodné mastné kyseliny, teda tuky. Avšak, v palmovom oleji je to približne 50 %, v oleji z palmových jadier je obsah zlých tukov viac ako 80 %. A pre predstavu, v kokosovom oleji je ich ešte viac, a to 86 %.

Účinky palmového oleja na zdravie

Pri pohľade na zloženie je problém naznačený. Vyšší príjem palmového oleja, a práve nasýtených mastných kyselín, je príčinou škodlivého účinku a rizikovým faktorom pre vznik aterosklerózy, srdcovo - cievnych ochorení a iných ťažkostí. Svojim podielom tukov sa blíži k živočíšnym tukom.

Samozrejme, tento fakt ho neradí do zakázaných potravín. To vôbec nie. A aj pri živočíšnych tukoch platí, že je dôležitá vyvážená strava. Jednoznačne, nedá sa povedať stop palmovému oleju. Hlavne pre jeho využitie v potravinárstve, kde má zatiaľ podľa tvrdenia producentov nenahraditeľnú úlohu.

Vyšší príjem nasýtených tukov o 5 % zvýši riziko úmrtia o 8 %. Významne horšie sú na tom trans mastné kyseliny. Podľa MUDr. Bukovského, zvýšenie ich obsahu v strave o 2 % navyšuje riziko úmrtia o 16 %. Teraz je evidentné, prečo by sme sa mali vyhnúť prehnanej konzumácii nezdravého tuku.

Riziko vyššieho príjmu nasýtených kyselín tkvie hlavne vo vzniku:

 • aterosklerózy
 • srdcovo - cievnych ochorení (hypertenzie, srdcového infarktu, cievnej mozgovej príhody)
 • nadváhy a obezity
 • metabolického syndrómu
 • cukrovky, teda diabetes mellitus II. typ
 • nádorových ochorení
Údená slanina
Bravčová masť má 40 % podiel nasýtených tukov, palmový olej 50 %

Tabuľka s obsahom nasýtených mastných kyselín v rôznych tukoch

Druh Obsah v %
Rybí tuk 27
Tuk v hydine 30
Bravčová masť 40
Palmový tuk 50
Hovädzí loj 50
Maslo 62
Palmojadrový tuk 81
Kokosový tuk 86

Má palmový olej prospešné vlastnosti?

Ako je uvedené v obsahu, tak palmový olej neobsahuje iba rizikové tuky. Dokonca, v jeho zložení nájdeme aj vitamíny. Navyše, je ľahko stráviteľný. Na rozdiel od živočíšnych tukov neobsahuje cholesterol. Aj napriek týmto pozitívam, je vhodnejšie ho nahradiť za iný olej.

Čím sa dá nahradiť ?

Ako už bolo uvedené, zatiaľ nie je známa ekonomicky, a aj po technickej stránke pre jeho vlastnosti, vhodnejšia náhrada ako palmový olej. Avšak, toto tvrdenie platí pre potravinársku výrobu.

V domácnosti je situácia jednoduchšia. Náhradou môžu byť oleje z lokálnych zdrojov. A to repkový, ľanový, tekvicový, konopný olej. Tuky z olejnatých semien, orechov. Vhodné sú arašidy, olivový olej, avokádo, morské ryby. Odtučnené rastlinné nátierky, arašidové maslo. Na prvom mieste by mala byť kvalita pred nízkou cenou.

Nie len dopad na zdravie, ale aj na ekológiu

Nízka cena palmového oleja má za následok ničenie prirodzeného prostredia. To sa nahrádza plantážami, kde sa pestuje palma olejná. V Indonézii a Malajzii, ale aj inde vo svete, veľké plochy tropických pralesov ustupujú pred pestovateľským zámerom. Samozrejme, okrem flóry trpí aj fauna.

Infografika o palmovom oleji a pomer zabranej pôdy k výnosu za tonu, porovnanie rôznych olejov
Porovnanie výnosu vzhľadom na jeden hektár pôdy

Zhrnutie na záver

Aj keď má palmový olej nezastupiteľné miesto v potravinárskej výrobe, vieme, že v domácnostiach nie je náhrada zložitá. Priame dôkazy o jeho karcinogenite nie sú podložené dlhodobým výskumom. Avšak, dnešný trend príjmu tukov prevyšuje odporúčané denné hodnoty, aj viac ako 40 gramov za deň, čo je rizikovým faktorom pre vznik rôznych ochorení.

Je lepšie, aj zdraviu prospešné, nahradiť výrobky s vysokým obsahom nasýtených tukov za tie, ktoré sú tvorené tukmi pre telo prospešnými. To sú nenasýtené mastné kyseliny. Navyše, zníženie využitia palmového oleja by malo aj pozitívny globálny efekt.

 

Otestujte svoje vedomosti o palmovom oleji

Ako ste sa zoznámili s témou? Uvádzame 7 ľahkých otázok pre zopakovanie.

Z akej časti palmy sa vyrába palmový olej?

Využíva sa palmový olej v potravinárskej výrobe?

Je obsiahnutý aj v margarínoch a rastlinných maslách

Obsahuje palmový olej vitamíny?

Obsahuje nasýtené mastné tuky, ktoré sú pri nadmernej konzumácii rizikové

Je zvýšený príjem palmového oleja rizikový?

Produkcia palmového oleja má vplyv na životné prostredie

Výborne, všetky odpovede sú správne.

Palmový olej sa vyrába z dužiny, oplodia. Má veľký význam v potravinárskej výrobe. Napríklad, je obsiahnutý v rastlinných maslách a margarínoch.

Obsahuje vitamíny A, D, E, K. Ale, pre vyšší obsah nasýtených mastných kyselín, teda tukov, sa neodporúča jeho zvýšená konzumácia. A to pre negatívny dopad a riziká pre zdravie.

Vysoký dopyt po palmovom oleji sa odráža na ničení lesov v miestach, kde sa pestuje palma olejná. Dopláca na to flóra a rovnako aj fauna v daných lokalitách.

 

 

Zdroj informácií

Naposledy aktualizované 08.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie

Ak vás zaujala titulka tohto článku, pravdepodobne ste sa rozhodli, že kilá navyše by mali ísť konečne dolu. Alebo vás zaujíma, ako si udržať ideálnu váhu bez starostí? V oboch...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.