späť na zoznam článkov

Palmový olej a vplyv na zdravie - prečo by sme ho nemali používať

Palmový olej a vplyv na zdravie - prečo by sme ho nemali používať

Je palmový olej príčinou závažných ochorení? Podporuje vznik rakoviny? Čoho sa treba pri jeho konzumácii obávať a čoho nie? Uvádzame súhrnné informácie o zložení, o tom čo ho obsahuje a kde sa používa.


Vhodnosť a výhodnosť používania palmového oleja je aktuálnou témou. Aj keď jeho využitie, a to nie len v potravinárskej výrobe, je už niekoľko desaťročí. Na jeho údajné negatívne vlastnosti sa poukazuje dnes. Čo od neho máme očakávať? A čo sú len prehnané tvrdenia?

Čo je palmový olej?

Palmový olej je jedlý rastlinný olej. Ten sa získava z oplodia, dužiny, a nie zo semien, palmy. Presnejšie, z palmy olejnej. Palma olejná, Elaeis guineensis, sa pre jej všestranné použitie vysádza po celom svete. Zo semena palmy sa vyrába palmojadrový olej. Jeho zloženie sa od palmového oleja líši.

Plody palmy olejnej, dužina, jadro, z dužiny sa vyrába palmový olej, z jadra jadropalmový olej
Plody palmy olejnej, dužina, jadro. Dužina je oranžová až červená, a to vďaka obsahu karoténov, jadro je biele.

Výhoda pri potravinárskej výrobe

Palmový olej je najrozšírenejším jedlým olejom vo svete. Je súčasťou takmer polovice potravinárskych výrobkov. To prečo je na popredných miestach vo využití je výhoda ceny, lacnej pracovnej sily pri pestovaní, spracovaní a rozšírená distribúcia k producentom po celom svete. Palma olejná sa pestuje po celom svete, od Ázie až po Ameriku. Avšak, 85 % produkcie pochádza z Indonézie a Malajzie.

V potravinárstve sa využíva napríklad v:

Potravinárske polevy, farebné
Potravinárska výroba, polevy, margaríny, koláče, zákusky
 • tukoch na vysmážanie
 • margarínoch
 • omáčkach a majonézach
 • zahustených rastlinných tukoch
 • hranolkách a čipsoch
 • pečive
 • sušienkach, čokoládových tyčinkách, čokoládach, zmrzline
 • instantných polievkach
 • dojčenskej strave

Využitie si našiel aj pri výrobe krmív pre zvieratá. A aj v kozmetike, kde je súčasťou rôznych výrobkov. Nachádza sa napríklad v krémoch, šampónoch, mydlách, ale aj v penách na holenie či vo sviečkach. Dokonca, nájdeme ho aj v priemyslových mazivách a v biopalive, teda v bionafte.

Hlavnou výhodou pre potravinársku výrobu sú jeho vlastnosti. Pri izbovej teplote má polo - pevné skupenstvo, podobne ako maslo. To mu dáva predpoklad pri rôznorodom využití, na rozdiel od ostatných olejov. Zachováva tak vhodnú konzistenciu, požadovaný tvar potravy.

Práve táto vlastnosť, ktorú zatiaľ nevedia v potravinárstve nahradiť iným olejom, ho radí na začiatok pri využití. Správna štruktúra, konzistencia a nízka cena. Cena palmového oleja je 800 dolárov za jednu tonu. Pričom, slnečnicový je drahší približne o 45 dolárov a repkový olej zhruba o 120 dolárov za tonu.

Hlavné výhody jeho použitia:

Torta, zdobená, poleva drží tvar lupeňov kvetov
Pomáha držať potrebný tvar
 • nízka cena
 • dáva potrebný vzhľad, štruktúru a konzistenciu výrobkom
 • dodáva trvanlivosť
 • nemá vplyv na chuť výrobkov
 • neovplyvňuje negatívne pach
 • viaže vodu bez použitia emulgátorov
 • je ľahko stráviteľný

Zloženie palmového oleja

Rastlinné oleje sú nenahraditeľnou súčasťou našej stravy. A to hlavne pre obsah tukov. Všeobecne, tuky sú zdrojom energie, sú potrebné aj pre prenos vitamínov rozpustných v tukoch, a to sú vitamín A, D, E, K. Rozdeľujú sa na telu prospešné, a pri vysokom príjme, rizikové tuky. Nenasýtené, nasýtené a trans mastné kyseliny.

Poznáme dobré a zlé tuky

Nenasýtené tuky alebo aj mastné kyseliny, ktoré sú pre telo potrebné a aj prospešné. Tie sa ešte delia na mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Uvádza sa, že ak človek zvýši príjem týchto prospešných, teda nenasýtených tukov, tak zníži riziko ochorení srdcovo - cievneho systému a predčasného úmrtia.

Nasýtené tuky majú opačný účinok. Ich úlohou u živočíchov je tvorba energetickej rezervy. Ale obsahujú ich aj rastlinné produkty. Ak je ich príjem v strave nadbytočný, zvyšujú riziko srdcovo - cievnych ochorení. Odporúčaný denný príjem nasýtených kyselín by nemal presiahnuť 21- 31 gramov, čo je približne jedna tretina z celkového príjmu tukov

Avšak, najhoršie sú na tom trans mastné kyseliny, označované aj skratkou TFA. Zvyšujú hladinu zlého cholesterolu, teda LDL. Naopak, znižujú hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Významne zvyšujú riziko srdcovo - cievnych ochorení, cukrovky, nadváhy, údajne sú rizikom pre vznik nádorov.

Infografika obsah trans mastných tukov v potravinách
Potraviny obsahujúce trans mastné kyseliny

Čo obsahuje palmový olej?

Palmový olej obsahuje pre telo prospešné, ale aj rizikové či pri vyššom príjme škodlivé látky. Medzi tie vhodné sa zaraďujú vitamín A, D, E, K, karotény nenasýtené mastné kyseliny, kyselina olejová a linolová.

Ďalej obsahuje nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú opakom. A to je kyselina myristová, palmitovástearová. Na 100 gramov tohto oleja pripadá približne 49 gramov nasýtených, 9 gramov polynenasýtených a 37 gramov mononenasýtených tukov.

V tom spočíva jeho nevýhoda. Prevládajú v ňom práve nevhodné mastné kyseliny, teda tuky. Avšak, v palmovom oleji je to približne 50 %, v oleji z palmových jadier je obsah zlých tukov viac ako 80 %. A pre predstavu, v kokosovom oleji je ich ešte viac, a to 86 %.

Účinky palmového oleja na zdravie

Pri pohľade na zloženie je problém naznačený. Vyšší príjem palmového oleja, a práve nasýtených mastných kyselín, je príčinou škodlivého účinku a rizikovým faktorom pre vznik aterosklerózy, srdcovo - cievnych ochorení a iných ťažkostí. Svojim podielom tukov sa blíži k živočíšnym tukom.

Samozrejme, tento fakt ho neradí do zakázaných potravín. To vôbec nie. A aj pri živočíšnych tukoch platí, že je dôležitá vyvážená strava. Jednoznačne, nedá sa povedať stop palmovému oleju. Hlavne pre jeho využitie v potravinárstve, kde má zatiaľ podľa tvrdenia producentov nenahraditeľnú úlohu.

Vyšší príjem nasýtených tukov o 5 % zvýši riziko úmrtia o 8 %. Významne horšie sú na tom trans mastné kyseliny. Podľa MUDr. Bukovského, zvýšenie ich obsahu v strave o 2 % navyšuje riziko úmrtia o 16 %. Teraz je evidentné, prečo by sme sa mali vyhnúť prehnanej konzumácii nezdravého tuku.

Riziko vyššieho príjmu nasýtených kyselín tkvie hlavne vo vzniku:

 • aterosklerózy
 • srdcovo - cievnych ochorení (hypertenzie, srdcového infarktu, cievnej mozgovej príhody)
 • nadváhy a obezity
 • metabolického syndrómu
 • cukrovky, teda diabetes mellitus II. typ
 • nádorových ochorení

Tabuľka s obsahom nasýtených mastných kyselín v rôznych tukoch

Údená slanina
Bravčová masť má 40 % podiel nasýtených tukov, palmový olej 50 %
Druh Obsah v %
Rybí tuk 27
Tuk v hydine 30
Bravčová masť 40
Palmový tuk 50
Hovädzí loj 50
Maslo 62
Palmojadrový tuk 81
Kokosový tuk 86

Má palmový olej prospešné vlastnosti?

Ako je uvedené v obsahu, tak palmový olej neobsahuje iba rizikové tuky. Dokonca, v jeho zložení nájdeme aj vitamíny. Navyše, je ľahko stráviteľný. Na rozdiel od živočíšnych tukov neobsahuje cholesterol. Aj napriek týmto pozitívam, je vhodnejšie ho nahradiť za iný olej.

Čím sa dá nahradiť ?

Ako už bolo uvedené, zatiaľ nie je známa ekonomicky, a aj po technickej stránke pre jeho vlastnosti, vhodnejšia náhrada ako palmový olej. Avšak, toto tvrdenie platí pre potravinársku výrobu.

V domácnosti je situácia jednoduchšia. Náhradou môžu byť oleje z lokálnych zdrojov. A to repkový, ľanový, tekvicový, konopný olej. Tuky z olejnatých semien, orechov. Vhodné sú arašidy, olivový olej, avokádo, morské ryby. Odtučnené rastlinné nátierky, arašidové maslo. Na prvom mieste by mala byť kvalita pred nízkou cenou.

Nie len dopad na zdravie, ale aj na ekológiu

Nízka cena palmového oleja má za následok ničenie prirodzeného prostredia. To sa nahrádza plantážami, kde sa pestuje palma olejná. V Indonézii a Malajzii, ale aj inde vo svete, veľké plochy tropických pralesov ustupujú pred pestovateľským zámerom. Samozrejme, okrem flóry trpí aj fauna.

Infografika o palmovom oleji a pomer zabranej pôdy k výnosu za tonu, porovnanie rôznych olejov
Porovnanie výnosu vzhľadom na jeden hektár pôdy

Zhrnutie na záver

Aj keď má palmový olej nezastupiteľné miesto v potravinárskej výrobe, vieme, že v domácnostiach nie je náhrada zložitá. Priame dôkazy o jeho karcinogenite nie sú podložené dlhodobým výskumom. Avšak, dnešný trend príjmu tukov prevyšuje odporúčané denné hodnoty, aj viac ako 40 gramov za deň, čo je rizikovým faktorom pre vznik rôznych ochorení.

Je lepšie, aj zdraviu prospešné, nahradiť výrobky s vysokým obsahom nasýtených tukov za tie, ktoré sú tvorené tukmi pre telo prospešnými. To sú nenasýtené mastné kyseliny. Navyše, zníženie využitia palmového oleja by malo aj pozitívny globálny efekt.

Otestujte svoje vedomosti o palmovom oleji

Ako ste sa zoznámili s témou? Uvádzame 7 ľahkých otázok pre zopakovanie.

Z akej časti palmy sa vyrába palmový olej?

Využíva sa palmový olej v potravinárskej výrobe?

Je obsiahnutý aj v margarínoch a rastlinných maslách

Obsahuje palmový olej vitamíny?

Obsahuje nasýtené mastné tuky, ktoré sú pri nadmernej konzumácii rizikové

Je zvýšený príjem palmového oleja rizikový?

Produkcia palmového oleja má vplyv na životné prostredie

Výborne, všetky odpovede sú správne.

Palmový olej sa vyrába z dužiny, oplodia. Má veľký význam v potravinárskej výrobe. Napríklad, je obsiahnutý v rastlinných maslách a margarínoch.

Obsahuje vitamíny A, D, E, K. Ale, pre vyšší obsah nasýtených mastných kyselín, teda tukov, sa neodporúča jeho zvýšená konzumácia. A to pre negatívny dopad a riziká pre zdravie.

Vysoký dopyt po palmovom oleji sa odráža na ničení lesov v miestach, kde sa pestuje palma olejná. Dopláca na to flóra a rovnako aj fauna v daných lokalitách.

 

Zdroj informácií

Naposledy aktualizované 04.04.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Otrava oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým Otrava oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým

Otravy oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým ohrozujú zdravie a život. Súvisia s vínnou a vykurovacou sezónou. Zásadne sa od sea líšia. 

Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť? Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť?

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.