späť na zoznam článkov

Prečo sú probiotiká dôležité počas liečby antibiotikami a ako ich správne užívať

Autor: Informačný servis Prečo sú probiotiká dôležité počas liečby antibiotikami a ako ich správne užívať
Zdroj foto: Getty images

Myslite na svoje zdravie a popri antibiotickej liečbe nezabúdajte na probiotiká. Prečo sú tak dôležité?


Sychravé počasie  a teplotné výkyvy so sebou prinášajú obdobie chrípok a prechladnutí. Nehovoriac o tom, že naša imunita dostáva zabrať. Myslite na svoje zdravie a popri antibiotickej liečbe nezabúdajte na probiotiká. Prečo sú tak dôležité?

Už pri narodení býva náš tráviaci trakt osídlený baktériami, ktoré sú pre správny vývoj organizmu veľmi dôležité. Nerovnováha týchto mikroorganizmov v črevnej mikroflóre spôsobuje mnohé zdravotné komplikácie, ako je napríklad hnačka, zápcha alebo iné tráviace ťažkosti.  Navyše až 80 % nášho imunitného systému sa nachádza v tkanivách a v okolí tráviaceho traktu. Z tohto dôvodu je rovnováha mikroflóry v tráviacom trakte nevyhnutná pre celkovú pohodu každého z nás.

Čo narúša rovnováhu črevnej mikroflóry

Nerovnováhu  črevnej mikroflóry a tým premnoženie patogénnych baktérií môže spôsobiť viacero faktorov. Medzi najčastejšie patrí nesprávne stravovanie, stres, rôzne metabolické poruchy, vírusové i infekčné ochorenia a v neposlednom rade aj liečba antibiotikami.

Správnu rovnováhu mikroorganizmov v tráviacom trakte nám pomáhajú udržať  probiotiká, preto majú zásadný význam nielen počas užívania antibiotík, ale aj ako prevencia pred vznikom ďalších ochorení. Tým, že sa podieľajú na posilnení nášho imunitného systému a predchádzaní vzniku mnohých zdravotných komplikácií, výrazne prispievajú k nášmu celkovému zdraviu.

Probiotiká nájdete  v niektorých potravinách, ako je napríklad kvasená kapusta alebo kyslomliečne produkty. Môžete ich užívať aj ako doplnok stravy v tabletkovej forme.

Jedinečný lactobacil

Črevnú mikroflóru vytvára 400-500 rôznych druhov prospešných mikroorganizmov, ktoré udržiavajú rovnováhu pred vplyvom rozmnožených škodlivých baktérií. Najdôležitejší z nich - Lactobacillus reuteri predstavuje najvýznamnejší laktobacil pre nás, pretože je to "ľudská" baktéria mliečneho kvasenia. Nachádza sa v materskom mlieku, osídľuje náš tráviaci trakt a žije s nami naozaj až do ukončenia života.

Tento dôležitý prirodzený "ľudský" lactobacil obsahujú i výživové doplnky od firmy BioGaia®. Ide o patentovaný druh mliečnej baktérie Lactobacillus reuteri Protectis®, ktorý obnoví rovnováhu mikroflóry v tráviacom trakte a pomôže vám znovu získať pohodu.

Ako užívať probiotiká počas antibiotickej liečby

Liečite sa  antibiotikami? Potom by ste nemali zabudnúť ani na probiotiká. Začnite ich teda užívať v rovnaký deň, avšak nechajte si medzi nimi 2-3 hodinový odstup. Čiže najskôr užite antibiotikum a potom si dajte probiotikum. Inak by došlo k usmrteniu prospešných baktérií antibiotickým liečivom a probiotický doplnok stravy by nebol efektívny.

Viac informácií na www.biogaia.sk

Inzercia

Naposledy aktualizované 25.11.2019

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.