späť na zoznam článkov

Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky?
Zdroj foto: Getty images

Angína ako ju poznáme je častým ochorením sprevádzaným bolesťami hrdla, problémom s prehĺtaním a vysokými teplotami.


Angína tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí (konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec). Ich základnou úlohou je boj proti infekcii a vyvolávateľom zápalu je až v takmer 70% baktéria nazývaná Streptococcus pyogens.

Najčastejšie vyskytuje u detí, ale neminie ani dospelých. 

Napriek tomu, že ide o relatívne častú infekciu, sa môžu pri nesprávnej liečbe v neskoršom veku objaviť závažné následky s postihnutím srdca, chlopní, kĺbov či obličiek, preto je správna liečba angíny u detí nesmierne dôležitá.

Zaujíma vás:
Čo spôsobuje angínu a aké má príznaky. 
Môže byť vírusová? 
Hnisavá či bez teploty? 
Je infekčná / prenosná? 
Pomôže domáca liečba, alebo je nutná odborná starostlivosť? 

Prečo angína vzniká?

Angína (tonsilitis acuta) je bakteriálna infekcia krčných mandlí. Vyvoláva ju v prevažnej miere streptokoková infekcia - až v 70% je vyvolávateľom Streptococcus pyogens.

Ďalšími baktériami, ktoré sa podieľajú na jej vzniku sú Streptococcus pneumoniae ale aj niektoré stafylokokové infekcie alebo baktéria Escherichia Coli. Bakteriálnou, hnisavou angínou sa nazýva kvôli prevahe baktérií ako vyvolávajúceho agens. Spôsobená však môže byť aj vírusmi alebo plesňami (napr.candida albicans).

Krčné mandle (tonsilla palatina) sú párový orgán nachádzajúci sa postranne v dutine ústnej medzi koreňom jazyka a mäkkým podnebím. Patria do Wadereyovho lymfatického systému. Sú tvorené miazgovým tkanivom rovnako ako aj nosová mandľa. Majú ochrannú funkciu v boji proti infekcii. Povrch mandlí je nerovný, tvorený priehlbinami, na ktorých sa často zachytávajú choroboplodné zárodky.

 

Klinický priebeh ochorenia

Príznaky spôsobené streptokokovou infekciou možno zo širšieho hľadiska rozdeliť na lokálne - v mieste pôsobnosti vyvolávajúceho agens, kde sa bez liečby ďalej rozmnožuje a na celkové čiže systémové. Tie sa prejavujú nešpecifickými príznakmi, podobnými ako pri ostatných bakteriálnych infekciách.

otvorené ústa zo zapálenými mandlami
Akútny zápal mandlí - tonsilitis acuta

Lokálne príznaky

Keď sa baktéria na mandle zachytí spôsobuje jej zápal. Zápalový proces je katarálny, kedy sú sliznice zapálené, sčervenané, presiaknuté a bolestivé.

Následne sa začína hnisavý proces, počas ktorého sa na mandliach vytvárajú hnisavé čapy, povlaky až hnisavé folikuly (vačky naplnené zápalovým infiltrátom). Povlaky sú sfarbené dobiela až žltobiela, neskôr splývajú do väčších plôch. Na podnebí nachádzame petechiálne krvácanie (bodkovité - vlásočnicové).

Tieto zmeny sa navonok prejavujú bolesťou hrdla spontánne aj na dotyk z prednej časti krku. Bolestivosť môže vyžarovať až do sánky, odtiaľ do ucha a končia v zátylku. Za provokujúci faktor vyššej intenzity bolesti považujeme prehĺtanie, kašľanie, kýchanie alebo aj rozprávanie a pohyby hlavy - hlavne rotačné. 

Bolesť do určitej miery spôsobuje ťažkosti s prehĺtaním v kombinácii spolu s opuchom slizníc, čím sa zužuje priestor v hrdle. Zúžený priestor hrdla spolu so zhrubnutou hltanovou mandľou spôsobuje neraz aj ťažkosti s dýchaním, ktoré je vynútené ústami.

Z rovnakej príčiny môžeme počas spánku u dieťatka pozorovať chrápanie. Z dôvodu zúženia ústia sluchovej trubice býva časté aj zaľahnutie v ušiach. Pozorujeme aj zmeny hlasu, ktoré pripomínajú skôr huhňanie.

 

Systémové príznaky

Pre angínu sú typické vysoké horúčky s triaškou (zimnicou). Dosahujú hodnoty 39° a viac stupňov. Teploty spôsobujú nadmerné potenie. Dieťa je preto neraz dehydratované, slabé, malátne. Typická je únava a spavosť. Raritné nie sú ani febrilné kŕče (kŕče z teploty). Menej často môže dôjsť k blúzneniu a dezorientácii.

Hlavne u detí sa toto ochorenie začína horúčkou a vracaním. Úporné vracanie prispieva k prehlbovaniu dehydratácie a celkovej alterácie vedomie.

Postupne sa pridružujú aj ďalšie príznaky ako škrabanie alebo pocit cudzieho telesa či sucha v krku. Sucho v hrdle dráždi na kašeľ. Ten býva zväčša suchý a dráždivý. S každým zakašľaním sa stupňujú aj bolesti hrdla, čo robí dieťa viac mrzuté, plačlivé a nespokojné.

Typicky sú zväčšené regionálne (susedné) uzliny. Dajú sa nahmatať a pri pohmate a zatlačení sú lokálne bolestivé. Ide o jasný príznak toho, že telo bojuje s infekciou. Najčastejšie možno nahmatať submandibulárne uzliny (podsánkové).

 

Aké komplikácie môžu ovplyvniť priebeh ochorenia?

Väčšina tonzilitíd sa dá zvládnuť správnou liečbou a izoláciou chorého dieťaťa v priebehu 10 dní bez toho, aby vznikli nejaké komplikácie. Komplikácie vznikajú skôr pri zlej diagnostike a následnej nesprávnej terapii. Napriek tomu sa však s nimi môžeme stretnúť a je dobré o nich vedieť.

 

Chronická angína

Vzniká ako následkom predchádzajúcich a často sa opakujúcich akútnych angín. Tie zanechávajú v mandliach mikrobiálnu flóru, ktoré môžu spôsobiť recidívy chronických zápalov. Prejavujú sa rovnako ako aj akútny zápal mandlí.

 

Abces mandle

Pokiaľ sa baktéria dostala do hlbších štruktúr mandle a okolia, môže vzniknúť jej abces. Abces je ohraničený hnisavý zápal oválneho tvaru, respektíve dutinový útvar vyplnený hnisom. Zväčša sa tvorí pri chronických tonzilitídach a postihuje jednu stranu. Mandľa na strane abcesu je zväčšená, presiaknutá a bolestivá.

 

Sepsa

Ak sa baktéria presunie z ložiska (mandla) krvnou cestou do krvného obehu, je schopná sa tam ďalej množiť a spôsobovať ďalšie ťažkosti. Infekcia v krvi sa nazýva septikémia. Odtiaľ sa dokáže zachytiť v ktoromkoľvek orgáne tela a napadnúť ho. Príznaky sa líšia podľa toho, o ktorý orgán sa jedná. Takisto v týchto orgánoch spôsobuje metastacktické abcesy.

 

Základná diagnostika a vyšetrenia

Najdôležitejšia zo všetkého je správna diagnostika. Nebýva náročná. Na základe anamnézy, klinického obrazu chorého, krvných odberov a steru z mandle sa dá potvrdiť alebo vylúčiť.

Pri angíne býva zvýšený počet leukocytov (bielych krviniek) a zvýšený titer ASLO, ktorý dokazuje, že v krvi sa nachádzajú protilátky proti streptokokovej infekcii. Zvyšuje sa sedimentácia erytrocytov (červených krviniek), ktorej rýchlosť menia (zvyšujú) bielkoviny typické pre zápal.

 

Ako správne liečiť angínu u detí?

Na bakteriálne infekcie sú liekom prvej voľby antibiotiká. Zápal mandlí býva spôsobený hlavne streptokokovými infekciami, čo vieme dokázať podľa krvných výsledkov.

Tak ako to bolo aj v minulosti od čias Fleminga, to platí aj teraz, že najúčinnejším antibiotikom proti streptokokom je fenoxymetylpenicilin, čiže bežný a často používaný Penicilín.

Liek treba brať v pravidelných časových intervaloch po dobu ako určí lekár. Časové odstupy medzi dávkovaniami liekov musia byť presné. Ak by sme totiž liek podali napríklad o dve hodiny neskôr, mohlo by sa stať, že by už nemusel účinkovať.

Možno ste nevedeli: Antibiotický účinok sa  po 8 až 12 hodinách (v závislosti od druhu antiobiotika) znižuje a infekcia sa voči nemu stáva odolnou. Ak sa baktéria stane rezistentnou voči konkrétnemu antibiotiku, to už nezaberie a sťažuje sa tým ďalšia liečba.

Na bolesti, opuch, škrabanie a zápal v hrdle je v dnešnej dobe veľké množstvo voľnopredajných preparátov vo forme sirupov či pastiliek na cmúľanie. Okrem toho, že zmierňujú bolesť, pôsobia aj antisepticky a dezinfikujú ústnu dutinu a hltan.

Vhodné sú aj lieky pôsobiace protizápalovo. Protizápalové a upokojujúce účinky majú aj niektoré kloktadlá alebo bylinné čaje. Výrazne zmierňujú opuch a uľahčujú dieťatku ľahšie prehĺtať, čo je nesmierne dôležité pri príjme potravy a tekutín, ktorá by mala byť bohatá na vitamíny.

Zvýšený príjem vitamínov a minerálnych látok zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť. Tekutiny sa potením a zvracaním strácajú z tela príliš rýchlo, hlavne u detí je to veľmi nebezpečné, preto ich treba aj dopĺňať.

Pri angíne a celkovo pri bakteriálnych infektoch nie je dobré podávať horúce čaje a nápoje. Teplé prostredie je vhodné aj pre rozmnožovanie baktérií, preto treba voliť vlažné alebo len mierne teplé tekutiny.

Pozor: Pri tonzilitíde vyvolanej iným infekčným agens napríklad vírusmi je liečba antibiotikami neúčinná !!!

Liečba vírusových zápalov je čisto symptomatologická. Tlmia sa len príznaky ako je horúčka, zvracanie, bolesť a treba dbať na doplnenie vitamínov, minerálov a tekutín.

Pri teplote vyššej ako 38°C sa odporúčajú zábaly hrudníka a bruška vlhkým uterákom namočeným vo vlažnej vode. Vzhľadom na to, že teploty pri angíne bývajú naozaj veľmi vysoké, je niekedy potrebné kombinovať zábaly aj s antipyretikami (liekmi proti horúčke).

Nie menej dôležitý je pokoj na lôžku. Chorý by sa mal vyhýbať akejkoľvek fyzickej námahe, ktorá by zhoršila priebeh ochorenia.

V minulosti sa veľmi často robila tonzilektómia (odstránenie mandlí). V dnešnej dobe sa odporúča len v niektorých prípadoch. Je to hlavne pri recidivujúcej chronickej tonzilitíde či abcesoch, ktoré sa nepodarí odstrániť antibiotickou liečbou. Robí sa, aby sa zabránilo opätovnému vzplanutiu infekcie a následnej septikémie sa odstránia mandle ako zdroj bakteriálnej infekcie - ložisko.

 

Čo môže spôsobiť neliečená angína z detstva v neskoršom veku?

Ako bolo už spomenuté, angína je ľahko liečiteľná, prevažne bakteriálna infekcia. V prípade, že sa v detstve jej liečba zanedbá však môže spôsobiť závažné až smrteľné následky, ktoré sa nemusia objaviť hneď. Neraz sa objavujú nenápadne alebo sa náhodne zistia počas preventívnej prehliadky s odstupom niekoľko rokov až desiatok rokov.

Za najzávažnejšiu sa pokladá reumatická horúčka. Spôsobujú ju zle liečené infekcie vyvolané streptokokom skupiny A. Ide o zápalové ochorenie. Prejavuje sa zápalmi kĺbov a pohybového ústrojenstva a následne postihuje aj srdcový sval.

Je príčinou zápalu srdcového svalu (myokarditídu), ktorá môže viesť aj k srdcovému zlyhaniu. Baktérie sa takisto krvnou cestou často usadzujú v oblasti srdcových chlopní.

 

Otestujte sa

1. Čo je to angína?

2. Čo ju hlavne spôsobuje?

3. Kto je ňou ohrozený?

4. Ako vyzerajú pri angíne mandle a sliznice?

5. Aká liečba je najefektívnejšia?

6. Môže dôjsť k poruchám dýchania?

7. Má pacient s angínou aj horúčky?

8. Môže vzniknúť u pacientov dehydratácia?

9. Ako sa nazýva infekcia krvi?

10. Ktorý liek je pri angíne najúčinejší?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne? Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť....

Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas? Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas?

Šarlach patrí k najčastejším bakteriálnym ochoreniam, ktoré postihuje najmä deti vo veku od 3 do 10 rokov. Prejavuje sa najmä exantémom – kožným výsevom, ale aj horúčkou, zimnicou, či...

Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí či laicky „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri prehĺtaní, zmena farby hlasu,...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
livia44 30.10.2020 14:54

dcere sa zvykli angiony vracat aj niekolkokrat do roka, ked nastupila do prveho rocnika, ale lekarka nam odporucila wobenzym a odvtedy už su to dva roka a nic