späť na zoznam článkov

Trápi vás bolesť kĺbov, kolien alebo chrbta? Vyskúšajte účinky plávania a vody

Trápi vás bolesť kĺbov, kolien alebo chrbta? Vyskúšajte účinky plávania a vody

Každý deň 8 hodín sedenia na kancelárskej stoličke, stres a nedostatok pohybu majú často za následok bolesti kĺbov či chrbta. Príroda je však mocná čarodejka a aj v tomto prípade ponúka overený liek. Prečítajte si o pozitívnych účinkoch plávania a vody v nasledujúcom článku. 


Každý deň 8 hodín sedenia na kancelárskej stoličke, stres a nedostatok pohybu majú často za následok bolesti kĺbov či chrbta. Príroda je však mocná čarodejka a aj v tomto prípade ponúka overený liek. Prečítajte si o pozitívnych účinkoch plávania a vody v nasledujúcom článku.

Liekom je plávanieVoda nachádzajúca sa v termálnych prameňoch obsahuje rôzne minerály, vrátane hydrouhličitanu vápenatého a sodného. Počas kúpania vaša pokožka nasáva tieto minerály a váš hydrostatický tlak stúpa. Ak sa tento proces pravidelne opakuje, cirkulácia a prietok kyslíka sa zvyšuje - podobne ako pri cvičení. Zvýšený obsah kyslíku v krvnom obehu je dobrý nielen pre srdce, ale aj pre ďalšie životne dôležité orgány. Vďaka vysokému obsahu týchto minerálov ich telo dokáže udržať v dobrej kondícii. Kúpeľ dobre padne aj po výlete alebo túre. Počas horúceho kúpeľa pite veľa vody a vyhýbajte sa alkoholickým nápojom, najmä ak ste v bazéne dlhú dobu. Teplá voda totiž môže zvýšiť vašu telesnú teplotu a vplývať na vaše srdce. Preto je pitný režim obzvlášť dôležitý.

Plávanie je skvelý šport. Rovnomerne využívate každý jeden sval. Navyše pri tom nezaťažujete kĺby či kosti. Dôležitá je ale správna technika pri plávaní. Ak sa cítite dýchavične, pociťujete bolesť, pravdepodobne robíte niečo zle. Skúste si niekoľko kurzov s profesionálnym trénerom, ktorý upraví vašu plávaciu techniku. Pri správnom plávaní spálite kalórie, posilníte svaly a hlavne získate úsmev na perách.

Znižuje stres, podporuje spánok

Nadmerné namáhanie organizmu môžete prirodzene napraviť horúcim kúpeľom. Minerály vo vode pomôžu zotaviť sa psychike, zatiaľ čo teplo uvoľňuje napäté svaly. Zlepšenie kvality spánku môže byť ďalším prínosom. Keď sa ponoríte do teplej vody a následne sa ochladíte, ozdravný proces naberá na kvalite. Tento kolobeh vám zaručí kvalitnejší relax a hlbší spánok počas fázy odpočinku.

V neposlednom rade je veľkým benefitom horúcej vody zmiernenie bolesti.

Ak trpíte chronickou bolesťou svalov alebo artritídou, pobyt v bazéne s termálnou vodou môže priniesť želané zlepšenie. Okrem toho, keď je vaše telo ponorené do vody, vztlak podporuje prirodzeným podopretím kĺbov ich voľný pohyb.

Foto: Dárius Heban

Ak sa aplikuje priamo na pokožku, voda bohatá na minerály môže pomôcť prirodzene zmierniť určité prejavy kožných ochorení. Vysoký obsah kremičitanov v horúcich prameňoch môže vyhladiť a zjemniť suchú, zhrubnutú pokožku. Liečivé vlastnosti má termálna voda aj vďaka obsahu síry, ktorá môže zmierniť nepríjemné ekzémy a symptómy psoriázy. Myslite ale na to, že je vždy lepšie poradiť sa pred návštevou bazéna či kúpeľov so svojim lekárom. Rovnako postupujte aj v prípade, že sa do termálu chystáte počas tehotenstva alebo máte kardiovaskulárne problémy. Prevencia je dôležitá.Rieši problémy s pokožkou

Detoxikácia organizmu prirodzenou cestou

Opakované kúpanie v termálnych prameňoch môže pomôcť vášmu nervovému systému a normalizovať endokrinný systém. Veľkou pomocou je aj uvoľňovanie toxínov z tela prostredníctvom potenia. Podľa niektorých odborníkov môže obsah železa v horúcich prameňoch spolu s ďalšími stopovými minerálmi pomôcť vybudovať imunitný systém vášho tela, čím sa stane silnejším a schopnejším bojovať proti infekciám.

Aj keď existuje mnoho výhod pre trávenie času v horúcich prameňoch, sú niektoré opatrenia, ktoré by ste nemali podceniť. Poraďte sa s odborníkom alebo lekárom a v prípade, že bude všetko v poriadku, môžete sa vrhnúť do termálnych vĺn.

Naposledy aktualizované 22.07.2019

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

PR

PR

PR
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, inokedy značí závažný problém Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, inokedy značí závažný problém

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Nočné potenie z tepla či z ochorenia? Nočné potenie z tepla či z ochorenia?

Potenie samotné nebýva vždy príjemné. Pre náš organizmus má však dôležitý význam. Ak sa vyskytuje aj počas spánku, môže mať viacero príčin.

Svetový deň chrbtice - 16. októbra za zdravý chrbát Svetový deň chrbtice - 16. októbra za zdravý chrbát

Svetový deň chrbtice je stanovený na 16. októbra. Bolesti krku i celej chrbtice trápia veľké percento populácie. I preto je nutná osveta a zdvihnutie povedomia o tejto problematike.

Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky

Inkontinencia trápi prevažne nežné pohlavie. Nevyhýba sa ani mladým ženám. Nečakajte a riešte tento problém čo najskôr.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Elvis whyte 01.08.2019 12:10

Chcete predať svoju obličku? alebo hľadáte príležitosť predať svoju obličku za peniaze kvôli finančnej kríze a neviete, čo máte robiť, kontaktujte nás ešte dnes a my vám ponúkneme dobrú sumu za obličku. Moje meno je (doktor Elvis Whyte) som fenológ v našej nemocnici, špecializujem sa na chirurgiu obličiek a zaoberáme sa aj nákupom a transplantáciou obličiek so žijúcim zodpovedajúcim darcom. Kontaktný e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com alebo Whatsapp us +2347083629144 pre viac informácií