späť na zoznam článkov

Trápi vás bolesť kĺbov, kolien alebo chrbta? Vyskúšajte účinky plávania a vody

Autor: Informačný servis Trápi vás bolesť kĺbov, kolien alebo chrbta? Vyskúšajte účinky plávania a vody
Zdroj foto: Getty images

Každý deň 8 hodín sedenia na kancelárskej stoličke, stres a nedostatok pohybu majú často za následok bolesti kĺbov či chrbta. Príroda je však mocná čarodejka a aj v tomto prípade ponúka overený liek. Prečítajte si o pozitívnych účinkoch plávania a vody v nasledujúcom článku. 


Každý deň 8 hodín sedenia na kancelárskej stoličke, stres a nedostatok pohybu majú často za následok bolesti kĺbov či chrbta. Príroda je však mocná čarodejka a aj v tomto prípade ponúka overený liek. Prečítajte si o pozitívnych účinkoch plávania a vody v nasledujúcom článku.

Liekom je plávanieVoda nachádzajúca sa v termálnych prameňoch obsahuje rôzne minerály, vrátane hydrouhličitanu vápenatého a sodného. Počas kúpania vaša pokožka nasáva tieto minerály a váš hydrostatický tlak stúpa. Ak sa tento proces pravidelne opakuje, cirkulácia a prietok kyslíka sa zvyšuje - podobne ako pri cvičení. Zvýšený obsah kyslíku v krvnom obehu je dobrý nielen pre srdce, ale aj pre ďalšie životne dôležité orgány. Vďaka vysokému obsahu týchto minerálov ich telo dokáže udržať v dobrej kondícii. Kúpeľ dobre padne aj po výlete alebo túre. Počas horúceho kúpeľa pite veľa vody a vyhýbajte sa alkoholickým nápojom, najmä ak ste v bazéne dlhú dobu. Teplá voda totiž môže zvýšiť vašu telesnú teplotu a vplývať na vaše srdce. Preto je pitný režim obzvlášť dôležitý.

Plávanie je skvelý šport. Rovnomerne využívate každý jeden sval. Navyše pri tom nezaťažujete kĺby či kosti. Dôležitá je ale správna technika pri plávaní. Ak sa cítite dýchavične, pociťujete bolesť, pravdepodobne robíte niečo zle. Skúste si niekoľko kurzov s profesionálnym trénerom, ktorý upraví vašu plávaciu techniku. Pri správnom plávaní spálite kalórie, posilníte svaly a hlavne získate úsmev na perách.

Znižuje stres, podporuje spánok

Nadmerné namáhanie organizmu môžete prirodzene napraviť horúcim kúpeľom. Minerály vo vode pomôžu zotaviť sa psychike, zatiaľ čo teplo uvoľňuje napäté svaly. Zlepšenie kvality spánku môže byť ďalším prínosom. Keď sa ponoríte do teplej vody a následne sa ochladíte, ozdravný proces naberá na kvalite. Tento kolobeh vám zaručí kvalitnejší relax a hlbší spánok počas fázy odpočinku.

V neposlednom rade je veľkým benefitom horúcej vody zmiernenie bolesti.

Ak trpíte chronickou bolesťou svalov alebo artritídou, pobyt v bazéne s termálnou vodou môže priniesť želané zlepšenie. Okrem toho, keď je vaše telo ponorené do vody, vztlak podporuje prirodzeným podopretím kĺbov ich voľný pohyb.

Foto: Dárius Heban

Ak sa aplikuje priamo na pokožku, voda bohatá na minerály môže pomôcť prirodzene zmierniť určité prejavy kožných ochorení. Vysoký obsah kremičitanov v horúcich prameňoch môže vyhladiť a zjemniť suchú, zhrubnutú pokožku. Liečivé vlastnosti má termálna voda aj vďaka obsahu síry, ktorá môže zmierniť nepríjemné ekzémy a symptómy psoriázy. Myslite ale na to, že je vždy lepšie poradiť sa pred návštevou bazéna či kúpeľov so svojim lekárom. Rovnako postupujte aj v prípade, že sa do termálu chystáte počas tehotenstva alebo máte kardiovaskulárne problémy. Prevencia je dôležitá.Rieši problémy s pokožkou

Detoxikácia organizmu prirodzenou cestou

Opakované kúpanie v termálnych prameňoch môže pomôcť vášmu nervovému systému a normalizovať endokrinný systém. Veľkou pomocou je aj uvoľňovanie toxínov z tela prostredníctvom potenia. Podľa niektorých odborníkov môže obsah železa v horúcich prameňoch spolu s ďalšími stopovými minerálmi pomôcť vybudovať imunitný systém vášho tela, čím sa stane silnejším a schopnejším bojovať proti infekciám.

Aj keď existuje mnoho výhod pre trávenie času v horúcich prameňoch, sú niektoré opatrenia, ktoré by ste nemali podceniť. Poraďte sa s odborníkom alebo lekárom a v prípade, že bude všetko v poriadku, môžete sa vrhnúť do termálnych vĺn.

Naposledy aktualizované 22.07.2019

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
jupitermedicalcentreinc - jupiter medical 02.12.2019 09:36

Toto je oznámenie pre širokú verejnosť, ktoré nás zaujíma nákup obličiek a práca s rôznymi darcami obličiek, aby to bolo možné zachráňte našich pacientov, ak máte záujem predať obličku, láskavo nás kontaktujte, aby sme mohli potvrdiť, či ste zápasom, ktorý nám daruje obličku trpezlivosť a veľké odmeny čakajú na každého darcu. Kontaktujte nás na našom e-maile: jupitermedicalcentreinc@gmail.com alebo nás kontaktujte na WhatsApp: +1 (515) 293-5520