späť na zoznam článkov

Trápi Vás únava v tehotenstve?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova
Trápi Vás únava v tehotenstve?
Zdroj foto: Getty images

Ste tehotná...Pre väčšinu žien sú tieto slová v ordinácii gynekológa krásnou správou. Nastáva obdobie radostného očakávania malého drobčeka, vnímate jeho prítomnosť celým svojim srdcom, pozorujete zmeny čo sa dejú s Vašim telom, tešíte sa z pohybov, ktoré cítite. 


Čas ku koncu tehotenstva akoby sa strašne vliekol, veď najradšej by ste si už bábätko privinuli k sebe. To sú tie pekné stránky. No, a keďže každá minca má dve strany, vplyvom hormonálnych zmien sa dejú veci, ktoré až tak nepotešia.

Zmeny nálad, priberanie, zmeny pokožky, obavy ako to celé zvládnem, strach z pôrodu. Cítite sa unavená, až tak, že niekedy nevládzete vstať z postele, alebo Vás vyčerpá aj bežná čínnosť, ktorú ste hravo zvládali. Nie ste sama. Únave v tehotenstve sa nevyhne asi žiadna žena. 

Únava v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy v organizme ženy dochádza k vývoju plodu. Trvá 10 lunárnych mesiacov - 280 dní, alebo 40 týždňov. Jednotlivé tretiny gravidity sa nazývajú trimestre. Toľko definícia. A za ňou sa skrýva veľa hormonálnych a telesných zmien, ktoré niekedy vedia čakanie na bábätko znepríjemniť.  

V prvom trimestri gravidity čiže v období od oplodnenia do konca 13. týždňa dochádza k veľkým zmenám v tele matky. Niektoré ženy vnímajú zmeny citlivejšie, iné zvládajú toto obdobie bez väčších ťažkostí.Medzi prvé príznaky patrí nevoľnosť, zvracanie, únava, zmeny nálady a chutí, nutkanie na močenie, závraty. 

unavená žena
Únava v tehotenstve je bežná. Foto: Thinkstock

Únava v tomto trimestri je dôsledkom prispôsobovania sa organizmu na zvýšené nároky počas tehotnosti. Spôsobujú ju hormonálne a metabolické zmeny, vývoj zárodku, ale príčina môže byť aj na psychickom podklade, alebo v nedostatku železa.

Je to náročné obdobie a treba si dopriať toľko oddychu, ako je len možné.

Po príchode z práce oddychujte, chodievajte spávať zavčasu, cez víkendy si naplánujte menej náročné činnosti, ak únava nie je extrémna, zaraďte ľahké aktivity, pohyb, prechádzky v prírode, šport. Hlavne však počúvajte čo vám telo hovorí a nesilte to!

Chráni vás pred vyčerpaním. Ak máte náročnú prácu, oznámte zamestnávateľovi že ste tehotná už na začiatku, z dôvodu preradenia na inú pracovnú pozíciu.

V dôsledku únavy sa môžu zhoršovať aj príznaky nevoľnosti. Oddýchnite si a tieto príznaky sa zmiernia alebo až úplne vymiznú.

Stravujte sa zdravo, do jedálnička zaradťe ovocie, zeleninu, ľahšie jedlá, jedzte radšej častejšie a menšie porcie, aspoň 2 x do týždňa zaradťe aj potraviny bohaté na železo : napr. listovú zeleninu, fazuľu, vajíčka, sušené ovocie - najmä marhule, hovädzie mäso.

Nevynechávajte návštevy v poradni pre matky u gynekológa , zdôverte sa so svojimi problémami, ak to bude nutné na základe krvných testov vám lekár predpíše železo a vitamíny. 

V druhom trimestri gravidity, ktorý trvá od 14. - do 27. týždňa, sa cítite lepšie. Telo sa prispôsobilo zmenám, plod ešte nie je natoľko veľký aby spôsoboval ťažkosti, únava a nevolnosť miznú a vy si toto obdobie naplno užívate. Bábätko rastie a vy ho už cítite, jeho pohyby vás napĺňajú radosťou. Niekdy vás zobudí aj v noci. Venujte sa s rozumnou mierou aktivitám, ktoré máte radi, ale myslite pritom aj na svoje dieťatko.

Tretí trimester začína  28. týždňom a končí pôrodom. Dieťatko a maternica stále viac a viac rastie a začínate sa cítiť veľká, ťažkopádna, môže vás páliť záha, máte ťažkosti s trávením, závraty, kŕče v nohách, častejšie močíte, horšie sa vám dýcha, lebo dieťatko tlačí na bránicu, bolí vás chrbát.

Únava v treťom trimestri vie tiež poriadne potrápiť. Súvisí práve s predchádzajúcimi ťažkosťami. Tak veľmi by ste si pospali, ale neviete sa v posteli ani poriadne uložiť.

Oddychujte, relaxujte, neprepínajte sa, obmedzte jedlá, ktoré vám spôsobujú pálenie záhy.

Používajte viac vankúšov pod hlavou, spávajte na ľavom boku, čím sa uvoľní tlak maternice na veľké cievy, a tým sa zlepší návrat krvi k srdcu.

Večer prijímajte menej tekutín aby vás toľko nenutkalo na močenie. A nezabúdajte naďalej ani na pohyb, nekomplikované tehotenstvo nie je choroba, doprajte si prechadzky v prírode, plávanie, venujte sa športom na ktoré ste boli zvyknutá, ktoré sú bezpečné pre vás aj vaše dieťatko. Obmedzte však pohyb spojený s otrasmi a rizikom pádov.

Užívajte si dni pred príchodom malého drobčeka s priateľmi, rodinou. Budete sa cítiť uvoľnenejšia, v lepšej psychickej pohode, a tak budete aj lepšie znášať obdobie ku koncu gravidity.

Veď tá dlhoočakávaná chvíľa príde ani sa nenazdáte a vy dieťatko konečne uvidíte. Bude potrebovať veľa lásky a starostlivosti, tak oddychujte kým sa dá.

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova

Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu a Urgentnú zdravotnú starostlivosť na UKF. Pracovala vo FN Motol na onkológii, v PN Bohunice a Veľké Zálužie, na KAIM v Nitre a OAIM Zlaté Moravce. Od roku 2010 pôsobí ako zdravotnícky záchranár.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 7. 4. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 7. 4. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 7. 4. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 7. 4. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 7. 4. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 7. 4. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Vyrobte si domácu dezinfekciu, ktorá bude účinná proti koronavírusu a zároveň bezpečná pre vás Vyrobte si domácu dezinfekciu, ktorá bude účinná proti koronavírusu a zároveň bezpečná pre vás

Nenašli ste už v obchode vhodný dezinfekčný prostriedok? Môžete si doma pripraviť vlastnú dezinfekciu. Prezradíme vhodné prísady, správne použitie, ale i to, ako sa...

Najväčšie epidémie a pandémie v ľudských dejinách Najväčšie epidémie a pandémie v ľudských dejinách

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19 , spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 . Epidémie a pandémie sú ale neni ničím výnimočným....


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.