Biele škvrny na zuboch a ich príčiny? Ako si pomôcť a fľaky odstrániť?

Biele škvrny na zuboch a ich príčiny? Ako si pomôcť a fľaky odstrániť?
Zdroj foto: Getty images

Škvrny na zuboch sa tvoria z viacerých príčin. Zuby farbí napríklad potrava. Nadbytok fluóru sa tiež prejaví škvrnami. U detí sú skorým príznakom zubného kazu. Zlá hygiena a nadbytok povlaku býva na príčine týchto škvŕn.

Biele škvrny na zuboch sú pre veľa ľudí pomerne veľkým prekvapením a vyskytujú sa tak u detí ako i u dospelých. Vo väčšine prípadov nemusí byť biela škvrna na zube žiadnym vážnym príznakom.

Rozhodne, tento symptóm nie je dobré podceniť a treba pátrať po možných príčinách.

Často vás zaujíma: 
Čo značia biele škvrny na zuboch? 
Môže byť príčinou potrava či je treba pátrať po závažnejšom probléme? 
Ako sa dá pred nimi ochrániť a vyhnúť sa im? 
Ako sa liečia? 

Potraviny a nápoje ako príčina sfarbenia

káva v šálke na stole, pohľad zhora
Káva farbí do tmava. Zdroj foto: Getty images

Vo všeobecnosti potraviny aj nápoje zafarbujú zuby, pričom je známe, že napríklad čaj a káva zhoršujú farbu zubov do tmava. Je to kvôli tomu, že tieto nápoje obsahujú prírodné farbivá.

Sú aj nápoje a potraviny, ako napríklad ryža, ktoré zuby zosvetľujú. Biele škvrny sa tvoria aj ako následok zvýšeného príjmu kyslých nápojov. Vznikajú aj pri poruchách príjmu potravy.

Demineralizácia

Okrem toho sú biele škvrny aj znakom demineralizácie zubnej skloviny. Od nej už nie je príliš ďaleko k vzniku zubného kazu. Vznká aj ako dôsledok nedostatku minerálov a vitamínov.

U detí je znakom skorého štádia zubného kazu. U dospelých sa vyskytujú tieto škvrny aj na základe problémov z detstva. Pri vrodenom odvápnení zubnej skloviny sa taktiež vyskytujú škvrny.

Fluoróza

voda v pohári
Fluorid sa do tela dostáva aj vodou, kde sa pridáva pre jej dezinfekciu. Zdroj foto: Getty images

V prípade škvŕn na zuboch sa však dá s najväčšou pravdepodobnosťou vylúčiť, že by sa jednalo o tento jav. Vo väčšine prípadov ide skôr o reakciu na prítomnosť fluoridu v organizme, čo sa odborne nazýva fluoróza.

U detí je to veľmi častý jav. V prípade, že v rozvíjajúcej sa zubnej sklovine je príliš veľa fluoridu. To môže byť napríklad zapríčinené používaním zubných pást s vysokou hodnotou fluoridu, prípadne pitím vody s prísadou fluoridu, pretože táto látka sa do pitnej vody kvôli jej dezinfekcii bežne pridáva.

Väčšinou k fluoróze dochádza u detí vo veku do 8 rokov a v dobe, kedy majú ešte mliečne zuby. Preto treba spraviť opatrenia, aby tieto škvrny neprešli aj na trvalý chrup.

Sklovina zubu je fluoridom poškodená a jeho nadmerná koncentrácia niekedy vyvolá nielen biele fľaky na zube, ale aj svetlo hnedé fľaky, čo je už akési vyššie štádium presýtenia organizmu zubov fluoridom.

Hygiena

malé dievča si čistí zuby
Dôležité je pravidelné čistenie zubov. Zdroj foto: Getty images

Veľakrát môže byť príčinou zlá zubná hygiena. A samozrejme, aj u dospelých platí, že ak pijú príliš veľa fluorizovanej vody, objavia sa skôr či neskôr tieto škvrny aj u nich.

Na zuboch je vidieť biele škvrny aj pri nadbytočnom povlaku. Biele škvrny je vidieť aj po zubnom strojčeku. Príčina môže byť aj za refluxovou chorobou žalúdka, kedy kyselina zo žalúdka dráždi sklovinu zubov.

Čo pomáha?

Riešenie spočíva jednak v tom, aby sa zmenil prísun fluoridu, čiže v zmene zubnej pasty alebo v pití inej vody a jednak v odstránení fluoridu zo zubnej skloviny.

Odstránenie nie je také jednoduché a ide o postupný a dlhodobejší proces, pri ktorom pomáha najmä zmena životosprávy. To znamená jesť potraviny podporujúce pevnosťlepšie sfarbenie zubov, napríklad jablko.

Pomôcť môže napríklad žutie včelieho vosku, prípadne čistenie zubov s práškom do pečiva. Ide však o prirodzené metódy a pokiaľ tie zlyhajú, pomôcť môže ešte bieliaca zubná pasta. Ale aj pri nej pozor, aby ste to s ňou nepreháňali, keďže môže obsahovať rôzne iné látky. V prípade dlhotrvajúceho stavu je už lepšie navštíviť zubára.

Infografika o najčastejších príčinách bielych škvŕn na zuboch
Zhrnutie najčastejších príčin bielych škvŕn na zuboch

Video o príčinách bielych škvŕn

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané