späť na zoznam príznakov

Biele škvrny na zuboch

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Biele škvrny na zuboch
Zdroj foto: Getty images

Škvrny na zuboch sa tvoria z viacerých príčin. Zuby farbí napríklad potrava. Nadbytok fluóru sa tiež prejaví škvrnami. U detí sú skorým príznakom zubného kazu. Zlá hygiena a nadbytok povlaku býva na príčine týchto škvŕn.


Choroby s príznakom "bielych škvŕn na zuboch"

Biele škvrny na zuboch sú pre veľa ľudí pomerne veľkým prekvapením a vyskytujú sa tak u detí ako aj u dospelých. Vo väčšine prípadov nemusí byť biela škvrna na zube žiadnym vážnym príznakom. Rozhodne, tento symptóm nie je dobré podceniť a treba pátrať po možných príčinách.

Potraviny a nápoje ako príčina sfarbenia

káva v šálke na stole, pohľad zhora
Káva farbí do tmava

Vo všeobecnosti potraviny aj nápoje zafarbujú zuby, pričom je známe, že napríklad čaj a káva zhoršujú farbu zubov do tmava. Je to kvôli tomu, že tieto nápoje obsahujú prírodné farbivá.

Sú aj nápoje a potraviny, ako napríklad ryža, ktoré zuby zosvetľujú. Biele škvrny sa tvoria aj ako následok zvýšeného príjmu kyslých nápojov. Vznikajú aj pri poruchách príjmu potravy.

Demineralizácia

Okrem toho sú biele škvrny aj znakom demineralizácie zubnej skloviny. Od nej už nie je príliš ďaleko k vzniku zubného kazu. Vznká aj ako dôsledok nedostatku minerálov a vitamínov.

U detí je znakom skorého štádia zubného kazu. U dospelých sa vyskytujú tieto škvrny aj na základe problémov z detstva. Pri vrodenom odvápnení zubnej skloviny sa taktiež vyskytujú škvrny.

Fluoróza

voda v pohári
Fluorid sa do tela dostáva aj vodou, kde sa pridáva pre jej dezinfekciu

V prípade škvŕn na zuboch sa však dá s najväčšou pravdepodobnosťou vylúčiť, že by sa jednalo o tento jav. Vo väčšine prípadov ide skôr o reakciu na prítomnosť fluoridu v organizme, čo sa odborne nazýva fluoróza.

U detí je to veľmi častý jav. V prípade, že v rozvíjajúcej sa zubnej sklovine je príliš veľa fluoridu. To môže byť napríklad zapríčinené používaním zubných pást s vysokou hodnotou fluoridu, prípadne pitím vody s prísadou fluoridu, pretože táto látka sa do pitnej vody kvôli jej dezinfekcii bežne pridáva.

Väčšinou k fluoróze dochádza u detí vo veku do 8 rokov a v dobe, kedy majú ešte mliečne zuby. Preto treba spraviť opatrenia, aby tieto škvrny neprešli aj na trvalý chrup.

Sklovina zubu je fluoridom poškodená a jeho nadmerná koncentrácia niekedy vyvolá nielen biele fľaky na zube, ale aj svetlo hnedé fľaky, čo je už akési vyššie štádium presýtenia organizmu zubov fluoridom.

Hygiena

malé dievča si čistí zuby
Dôležité je pravidelné čistenie zubov

Veľakrát môže byť príčinou zlá zubná hygiena. A samozrejme, aj u dospelých platí, že ak pijú príliš veľa fluorizovanej vody, objavia sa skôr či neskôr tieto škvrny aj u nich.

Na zuboch je vidieť biele škvrny aj pri nadbytočnom povlaku. Biele škvrny je vidieť aj po zubnom strojčeku. Príčina môže byť aj za refluxovou chorobou žalúdka, kedy kyselina zo žalúdka dráždi sklovinu zubov.

Čo pomáha?

Riešenie spočíva jednak v tom, aby sa zmenil prísun fluoridu, čiže v zmene zubnej pasty alebo v pití inej vody a jednak v odstránení fluoridu zo zubnej skloviny.

Odstránenie nie je také jednoduché a ide o postupný a dlhodobejší proces, pri ktorom pomáha najmä zmena životosprávy. To znamená jesť potraviny podporujúce pevnosťlepšie sfarbenie zubov, napríklad jablko.

Pomôcť môže napríklad žutie včelieho vosku, prípadne čistenie zubov s práškom do pečiva. Ide však o prirodzené metódy a pokiaľ tie zlyhajú, pomôcť môže ešte bieliaca zubná pasta. Ale aj pri nej pozor, aby ste to s ňou nepreháňali, keďže môže obsahovať rôzne iné látky. V prípade dlhotrvajúceho stavu je už lepšie navštíviť zubára.

Infografika o najčastejších príčinách bielych škvŕn na zuboch
Zhrnutie najčastejších príčin bielych škvŕn na zuboch

Video o príčinách bielych škvŕn

Video o príčinách bielych škvŕn

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Biele škvrny na zuboch patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: biele fľaky na zuboch
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný? Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný?

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Naposledy aktualizované 22.01.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.